Další odveta za dalajlamu? Číňané zrušili schůzku s Ficem

Zrušené jednání

Další odveta za dalajlamu? Číňané zrušili schůzku s FicemNOVÉ
Slovenský premiér Robert Fico Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Čína zrušila jednání se slovenským premiérem Robertem Ficem, které se mělo uskutečnit před mezinárodním summitem v Rize. Informaci přinesl deník SME, s odvoláním na Úřad vlády SR. Za zrušením setkání může stát nedávná schůzka prezidenta Andreje Kisky s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Jednání mezi slovenským předsedou vlády a zástupci Číny mělo dojít ještě před oficiálním začátkem mezinárodního summitu 16+1. Tématem diskuze měly být další čínské investice na Slovensku. Schůzce byla navíc původně přisuzována vysoká důležitost zejména kvůli slovenskému předsednictví Evropské unii.

Důvody pro zrušení původně plánovaného setkání sice Čína neuvádí, podle některých zdrojů za ním však může stát nedávná schůzka slovenské hlavy státu Andreje Kisky s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Čínské ministerstvo zahraničí po něm totiž varovalo slovenskou stranu před blíže nespecifikovanými odvetnými kroky.

Fico navíc prohlásil, že setkání Kisky s dalajlamou má i své konkrétní důsledky. „Už pociťujeme důsledky setkání prezidenta s dalajlamou. Byl tady zájem velkého čínského investora, který se nyní odmlčel a přestal s námi komunikovat,“ prohlásil slovenský předseda vlády pro televizi TA3.

S podobnými problémy se potýká i zástupce české vlády, ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten měl původně v listopadu odcestovat do Číny na jednání s tamními politiky. Ministerstvo zahraničí však informovalo o tom, že Jurečka součástí delegace nakonec nebude, protože čínská strana nepotvrdila sjednané schůzky. Za vším může být aktivita Jurečkova stranického kolegy Daniela Hermana, jenž rovněž oficiálně přijal tibetského dalajlamu.

Čtěte také: Jurečka už to letos do Číny nestihne, export ale prý neohrozil

Jurečkovu zrušenou cestu do Číny bude řešit MZV s velvyslankyní

Sdílet:

Hlavní zprávy

Zlo není duševní choroba

KOMENTÁŘ

David K., který koncem minulého roku vraždil na pražské filozofické fakultě a v Klánovicích, nezabíjel z ideologických motivů a nebyl nějakým způsobem ...

00:07

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články