Jurečka už to letos do Číny nestihne, export ale prý neohrozil
česko čínské vztahy
Export českého zboží do Číny jsem neohrozil, prohlásil ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Chce s čínskými ministry dále jednat. Letos ale už asi do Číny nepoletí, uvedl čtvrtečním na briefingu. Ministerstvo podle něj stále nezná oficiální důvody, které vedly čínskou stranu ke zrušení jeho cesty. Podle lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana ale postojem k Jurečkovi dává Čína názorný příklad, jak chápe vzájemnou úctu a rovnost.
Z dnešní schůzky mezi náměstkem ministra zahraničních věcí Martinem Tlapou a čínskou velvyslankyní vyplynulo, že čínská strana by měla schůzky na úrovni ministrů v budoucnu chtít, řekl Jurečka. „Já sám jsem připraven na ty schůzky dorazit. Považuji za nutné se setkat na té nejvyšší úrovni,“ řekl. Je připraven také uvítat čínský protějšek na svém ministerstvu.
Letos však už asi do Číny nezamíří. „Považuji to za málo pravděpodobné,“ dodal. Podobné cesty se podle něj totiž plánují měsíce, do Číny by tak teoreticky mohl zavítat v prvním pololetí příštího roku.
Potravinářská komora ČR dnes vyjádřila znepokojení nad ministrovými kroky. Podpisy kontraktů za desítky milionů korun na demineralizovanou syrovátku a sušené mléko se podle nich zadrhly. Ministr uvedl, že nemá žádnou informaci od svého náměstka Aleše Kendíka, který je nyní v Číně, ani od agrárního diplomata Vladimíra Randáčka, že čínské firmy přestaly komunikovat s českými partnery. Vyjádření komory označil za politické.
Jurečka se v uplynulých dnech zastal ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), který se ve svém úřadu setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Peking považuje dalajlamu za separatistu, který usiluje o odtržení Tibetu od Číny, a setkání zahraničních politiků s nositelem Nobelovy ceny za mír pravidelně kritizuje. Jurečka měl v Číně jednat se svým protějškem a s ministrem pro vodní hospodářství. V úterý však informoval o tom, že do Číny nezamíří, protože tamní ministři plánované schůzky zrušili. Čínská velvyslankyně Ma Kche-čching na dnešní schůzce s náměstkem Tlapou zrušení ministerské cesty nedokázala vysvětlit.
Oficiální zdůvodnění Jurečka nezná. „Schůzky ze strany obou dvou ministerstev na úrovni ministrů jsou zrušeny s tím, že bylo telefonicky zastupitelskému úřadu zdůvodněno, že je to z důvodů, které zajisté obě strany znají. Nebyl tam konkrétní důvod, proč se tak stalo. Nebývá to zvykem,“ dodal ministr.
K nejnovějšímu vývoji česko-čínské spolupráce po kauze s dalajlamou se dnes na twitteru vyjádřil také Herman. Uvedl, že „postojem Pekingu k ministrovi Jurečkovi dává Čína názorný příklad, jak chápe‚vzájemnou úctu a rovnost‘, o níž hovoří strategické partnerství“.
Postojem Pekingu k ministrovi Jurečkovi dává Čína názorný příklad,jak chápe „vzájemnou úctu a rovnost“,o níž hovoří strategické partnerství.
— Daniel Herman (@DanielDherman) 3. listopadu 2016
Podle Jurečky vývoz do Číny z ČR roste, čemuž kroky ministerstva pomáhají. „Myslím si, že tady ministerstvo pod mým vedením udělalo spoustu kroků, které naopak posilují šance export zvyšovat. I čísla v letošním roce ukazují, že nám ten export z ČR roste,“ řekl Jurečka. Podle údajů, které však už dříve ministerstvo zveřejnilo, se letos v pololetí export zemědělských a potravinářských produktů do Číny snížil o 4,7 procenta na 300 milionů korun. V loňském roce ale byl s hodnotou 586 milionů korun meziročně vyšší o zhruba třetinu.