Z bezdomovce boháčem. Kniha o životě na ulici se stala bestsellerem
Jaké je to na ulici
Francouzský literární trh má novou senzaci. Do žebříčku nejprodávanějších knih před Vánoci se totiž dostala kniha sedmačtyřicetiletého bezdomovce Jeana-Marie Roughola. Dílo s názvem „Život pouličního žebráka: Jaké je to na ulici“ shrnuje dvacet sedm let, která tento muž strávil bez domova. Jeho literárního debutu už se prodalo přes padesát tisíc výtisků.
Roughol ve svém příběhu popisuje osobní zkušenosti s životem na ulici. Na sto osmdesáti stranách se tak čtenář dozví nejen, jak nejlépe získat peníze, ale i kde se dobře najíst či jakým způsobem předejít zimnímu umrznutí. Čtenáře si autor ovšem získal zejména líčením toho, jak se na ulici vůbec ocitl.
Jean-Marie Roughol, SDF devenu auteur de best-seller https://t.co/KbMy2qPuMy
— Actions sans-abri (@Actions_SDF)
December 10, 2015
V mládí totiž Roughola opustila jeho matka, vyrůstat tak musel pouze v péči otce alkoholika. Ve svých dvaceti letech navíc přišel o práci číšníka, životem se tak musel začít protloukat jako žebrák. Sám autor má prý největší radost z toho, když jeho knihy někoho přinutí změnit na bezdomovce názor.
„Lidé mi píší a zastavují mě na ulici každý den. Minulý týden jsem dokonce byl na večeři s jedním z fanoušků. Ten muž pocházel z Tennessee a údajně si koupil patnáct výtisků mé knihy. Jindy dostanu čokoládu od čtenáře ze Švýcarska. Lidé, kteří četli můj příběh, říkají, že teď už se na nás budou dívat jinak,“ vysvětlil v rozhovoru pro Daily Telegraph.
Ačkoliv ho za knihu čeká tučný zisk, přebývá zatím Roughol stále na ulici. Nemá totiž bankovní konto, na které by mu mohly být peníze převedeny. I to se ovšem podle něj časem změní. Plánuje navíc koupi bytu, který hodlá vybavit počítačem, aby se i nadále mohl věnovat spisovatelské dráze.
Čekání na odměnu za své dílo si zatím Roughol krátí návštěvami autorských čtení a televizních debat. Díky jedné z nich se navíc setkal se svým dlouho postrádaným bratrem. „Ani nevěděl, že žiji na ulici. Uviděl mě až v té debatě. Když jste bez domova, cítíte se zostuzeně, a tak se zavřete do sebe. Ale teď mám zase bratrance a sestřenice, kteří mě chtějí vidět. Představte si to, vždyť jsem celý život byl sám,“ prohlásil nadšený spisovatel.