Šířil dezinformace na zakázku KGB. Teď oslavuje Babiše

Šířil dezinformace na zakázku KGB. Teď oslavuje BabišeTýdeník Echo
Bohumil J. Studýnka s americkou velvyslankyní Shirley Temple Blackovou, 1991 Foto: Foto: archív Bohumila J. Studýnky
1
Domov

Vladimír Ševela

Advokát Bohumil J. Studýnka, který 7. září napsal do přílohy Lidových novin oslavný článek „Andrej Babiš – varianta vůdce?“, byl spolupracovníkem StB, který za totality šířil dezinformace přímo na zakázku sovětské KGB. Dokládá to jeho osobní svazek v archivu bezpečnostních složek.

Státní bezpečnost používala z pohledu běžného čtenáře kódovaný jazyk i v dokumentech označených Přísně tajné. „AO provede Spring,“ poznamenala si tajná policie 10. července 1985. Spring bylo krycí jméno pro Bohumila Studýnku, tehdy vedoucího devizového oddělení Státní banky československé. „AO“ znamenalo „aktivní opatření.“ „Šlo o jakoukoliv činnost s cílem oslabit nebo zmást protivníka, např. šířením dezinformací, kompromitací, vyvoláváním nepokojů nebo demonstrací,“ vysvětluje pojem ve své studii Martin Slávik z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Podle dokumentů 69. odboru 1. správy SNB, tedy vědecko-technické rozvědky, pro kterou Studýnka pracoval, se specializoval na dezinformace ve svém oboru, kterým byla finanční a měnová politika a mezinárodní ekonomické vztahy. „Velmi cenné“ nebo „Všechny úkoly splnil“. Tak hodnotila jeho práci StB v roce 1985.

KGB jeho texty podsunula svým agentům z řad západoevropských novinářů a ti se články snažili publikovat v některých novinách či časopisech

Spring psal odborné texty, které měly za cíl nenápadně narušit spolupráci mezi USA a západoevropskými státy a vyvolat mezi západními odborníky pochybnosti a nechuť k postupům americké vlády.

Čtěte také: Takhle se přeje majiteli k narozeninám. Oslava Babiše v LN

„Já nic o žádných Rusech nevím. Chtěli po mně občas jen něco napsat. Bylo to součástí mé práce,“ tvrdí Bohumil Studýnka dnes. Před rokem 1989 pracoval kromě státní banky či České pojišťovny například v Prognostickém ústavu. Po převratu byl krátce náměstkem ministra pro hospodářskou politiku, uvažovalo se o něm i jako o guvernérovi ČNB. Pak se stal ředitelem českého zastoupení firmy General Electric a Deutsche Bank, v jejímž ústředí pracoval i jako poradce. Nyní je advokátem a přispěvatelem České pozice, dříve serveru financovaného Andrejem Babišem, která se stala přílohou Babišem vlastněných Lidových novin.

Akce Tlak

„Přímo se podílel na realizaci AO Tlak na základě požadavku přátel,“ píše rozvědka v jednom ze svých dokumentů. Ve svazcích dostupných v pražském archivu je dokonce zadání akce Tlak napsané v azbuce. Není tu razítko ani podpis, ale podle slovníku a dikce je zřejmé, že tyto „teze“ pocházejí přímo z dílny KGB.

Celý příběh si přečtěte v Týdeníku Echo.

 

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.