Čeští vojáci měli konflikt s Litevskou policií. Opili se a poprali

Čeští vojáci na cvičení

Čeští vojáci měli konflikt s Litevskou policií. Opili se a popraliNOVÉ
Svět

Echo24

Pětice českých vojáků, kteří jsou se svojí jednotkou na tříměsíčním cvičení v Litvě, měli v noci na neděli incident s policií v přístavu Klaipeda. Server IHNED.cz s odvoláním na litevskou policii a ruská a litevská média dnes uvedl, že vojáci byli opilí a dožadovali se vstupu do tamního nočního klubu. Ochranka je tam ale nechtěla pustit a poté, co začali být agresivní, zavolala policii. Vojáci odmítli poslechnout jejích pokynů a odmítli také dechovou zkoušku.

Podle mluvčího českého generálního štábu Jana Šulce byli vojáci v civilu a měli osobní volno. Litevská policie je převezla na stanici a poté je propustila k jednotce. Český generální štáb nyní čeká na oficiální zprávu litevské strany. „Nemáme ale informace, které by potvrzovaly, že by během incidentu došlo k fyzickému napadení policejní hlídky,“ řekl serveru Šulc.

Incident potvrdil serveru mluvčí litevské armády Andrius Dilda, podle kterého byli vojáci nejspíš opilí. Některá ruská média podle IHNED.cz uvedla, že policie se s vojáky poprala a použila elektrické paralyzéry. Dilda použití paralyzéru českému serveru ale nepotvrdil.

Česká jednotka je v Litvě na cvičení Training Bridge 2017, na kterém se loni dohodly státy visegrádské čtyřky s pobaltskými spojenci NATO a které skončí 20. března. Česká armáda vyslala na cvičení 112 vojáků, většina z nich je z lehkého motorizovaného praporu z Bučovic. Čeští a litevští vojáci společně nacvičují v kasárnách v Klaipedě a ve výcvikových prostorech Pabrade a Kairiai. Podle dřívějšího vyjádření armády mají procvičovat „běžnou taktickou činnost na stupni roty a vzájemnou součinnost českých a litevských vojáků při plnění úkolu“.

Čtěte také:

Do Litvy dorazili první vojáci praporu NATO, Rusko umisťuje u hranic rakety

Do Německa dorazily tanky USA, v Polsku přistáli vojáci. Kvůli obavě z Ruska