Do Německa dorazily tanky USA, v Polsku přistáli vojáci. Kvůli obavě z Ruska

Posílení přítomnosti NATO v Evropě

Do Německa dorazily tanky USA, v Polsku přistáli vojáci. Kvůli obavě z RuskaNOVÉ
Americké tanky dorazily do Německa Foto: Shutterstock
1
Svět

Echo24

Největší armádní náklad od dob pádu Sovětského svazu připlul v pátek z USA do severoněmeckého přístavu Bremerhaven, píše BBC. V Německu byly vyloženy první z celkem 87 tanků a 144 amerických vojenských strojů, které doprovodí na 3 500 vojáků. V polské Vratislavi také v sobotu přistálo prvních 250 amerických vojáků, dorazili jen s lehkými osobními zbraněmi. Základnu budou mít v západopolské Zaháni.

Cílem tohoto vojenského nasazení, nové fáze v rámci dlouhodobé operace Atlantic Resolve reagující na ruskou agresi na Ukrajině, je uklidnit obavy z dalšího vojenského konfliktu ve východní Evropě. Jednotky severoatlantické aliance by měly zůstat na evropském území po následujících devět měsíců. Zvýšení vojenské přítomnosti na kontinentu je tak zejména demonstrací solidarity v rámci NATO.

Jednotky se shromáždí nejprve v Polsku, poté se roztáhnou po dalších sedmi zemích od Estonska po Bulharsko, zatímco vedení zůstane v Německu, uvedla BBC.

Kritici se ale zároveň obávají, že se posílením obrany NATO napětí ve vztazích s Moskvou ještě zvýší. Šéfové levicových braniborských zastupitelstev například již vyzvali k dalšímu vyjednávání s Ruskem. Právě přes Braniborsko se totiž americké brigády během následujících dvou týdnů budou přesouvat.

Evropské země jsou ostražité již od ruské anexe Krymu v roce 2014. Jí přecházející série občanských protestů Euromajdan vedla k sesazení prezidenta Janukovyče, vytvoření nové prozatímní vlády a k ukončení proruské orientace země. Ruská federace následně aktivně destabilizovala Krym, vyslala tam svá vojska a dosadila vládu, která necelý měsíc poté vyvolala referendum vedoucí k odtržení Krymu od Ukrajiny.

Na východě Ukrajiny byla od propuknutí války na jaře 2014 dojednána řada příměří, která však byla narušována s postupně rostoucí intenzitou. Plně respektováno není ani poslední zastavení palby z konce loňského roku. Odhaduje se, že konflikt si doposud vyžádal přes 9 600 lidských životů. Je tak stálým ohniskem napětí mezi Ruskem a Západem.

Čtěte také: Podle Kyjeva je v Donbasu u separatistů 5000 vojáků ruské armády