‚Bílá síla!‘ ‚Vraťte se do Afriky!‘ Trumpovo zvolení spustilo xenofobní lavinu

ROZDĚLENÁ AMERIKA

‚Bílá síla!‘ ‚Vraťte se do Afriky!‘ Trumpovo zvolení spustilo xenofobní lavinuNOVÉ
Rasistické graffiti, které se objevilo na střední škole ve státě Minnesota. Foto: Reprofoto: Twitter/Sang Kromah, Author
4
Svět
Echo24
Sdílet:

Atmosféra ve Spojených státech houstne. Jen během prvních několika dní po zvolení Donalda Trumpa je v Americe hlášeno až 200 nenávistných útoků. Většinou se sice jedná „pouze“ o rasistické urážky či graffiti, místy ale došlo i na násilí. Xenofobní vlna přitom podle odborníků může ještě zesílit, pokud Trump nedostojí svým předvolebním slibům.

Zřejmě nejvíce zarážející jsou incidenty, ke kterým došlo v řadě amerických škol. Například na jedné střední škole v Pensylvánii začali studenti častovat své černošské spolužáky označeními jako „sběrači bavlny“ nebo „negři“. Skandovali také heslo „bílá síla“. Na jiné škole ve státě Michigan pro změnu studenti bránili hispánským spolužákům dostat se k jejich skříňkám.

Nevraživost vůči nebělošským spolužákům se přitom nevyhýbá ani mladším dětem. Na jedné škole v Kalifornii začali žáci páté třídy (tedy zhruba desetiletí) skandovat: „Postavme zeď!“ Zjevně tak odkazovali na heslo, které používal Trump během své kampaně, když sliboval, že na americko-mexických hranicích postaví bariéru proti nelegálním přistěhovalcům.

‚Vraťte se do Afriky‘

Rasistická hesla se objevila i na střední škole ve státě Minnesota. Na školních záchodcích se mimo jiné objevily nápisy jako „m*dat negry“, „vraťte se do Afriky“ nebo „bílá Amerika“.

Podobné incidenty se ale objevují i na vysokých školách. Například na jedné univerzitě v Texasu se objevily letáky, které vyzývaly k lynčování školního vedení. „Teď, když zvolili našeho muže Trumpa a republikáni kontrolují Senát i Sněmovnu reprezentantů, nastal čas zorganizovat trestné oddíly domobrany a zatknout a týrat ty úchylné univerzitní vůdce, kteří žvaní ty blbosti o diverzitě,“ hlásaly.

Zmíněné letáky se podle stanice USA Today našly na školních záchodcích a byla na nich fotografie několika ozbrojených mužů v maskáčích. Byl na nich také nápis, že diverzita je kódové slovo pro „genocidu bělochů“.

Většinu obyvatel USA tvoří běloši (72,4 %). Američané však do této kategorie ve svých statistikách řadí i Hispánce, Araby a další skupiny, které patří k europoidní rase, byť nemají vždy bílou pleť. Při odečtení Hispánců tvoří bílí Američané 63,7 %. Další významnou skupinu tvoří černoši, kteří podle statistik z roku představují 12,6 % obyvatel. Asiati představují 4,8 % obyvatel, indiáni a další původní obyvatelé necelé jedno procento. Zástupci dalších ras a míšenci představují 6,2 %, respektive 2,9 % obyvatel.

Několik odborníků se v amerických médiích vyjádřilo, že současný nárůst rasistických útoků souvisí se zvolením Donalda Trumpa. Lidé, kteří mají rasistické a xenofobní názory, podle nich po zvolení kontroverzního republikána dostali pocit, že tyto nyní mohou svobodně ventilovat a nic se jim nestane.

Část veřejnosti také šokovala zpráva, že se v Severní Karolíně na oslavu Trumpova vítězství chystá pochod místní pobočky Ku Klux Klanu.

‚Jsme s vámi‘

Na sociální síti Twitter se mezitím začaly objevovat fotky, na nichž si lidé propichují své oblečení spínacím špendlíkem a označují je hashtagem #SafetyPin. Spínacím špendlíkem se podle stanice Fox News snaží ukázat příslušníkům menšin, že stojí na jejich straně.

Podobná kampaň se spínacími špendlíky se před časem objevila i ve Velké Británii, kde po referendu o brexitu rovněž došlo k nárůstu takzvaných útoků z nenávisti.

Čtěte také: Za pět dní stovka útoků. Britské referendum spustilo xenofobní lavinu

Přestože ve Spojených státech podle médií a různých organizací po zvolení Trumpa došlo k celé řadě nenávistných útoků – podle organizace Southern Poverty Law Center jich bylo až 200 – některé se ukazují jako smyšlené.

Stanice USA Today v tomto ohledu zmiňuje případ 18leté muslimky z Louisiany. Ta na policii nahlásila incident, kdy jí měli dva útočníci těsně po volbách strhnout z hlavy hidžáb. Její výpověď se však později ukázala jako vymyšlená.

Posílí xenofobii nesplněné sliby?

Vypjatá atmosféra by přitom mohla ještě více zhoustnout. Odborníci varují, že pokud Trump nebude plnit svoje líbivé předvolební sliby – jako byl například ten o výstavbě zdi na hranicích s Mexikem – jeho příznivci by se mohli stát ještě agresivnější. Je totiž pravděpodobné, že zklamaní voliči by si svůj vztek ohledně nesplněných slibů vylívali právě na nejrůznějších menšinách.

Situaci v tomto směru ale neuklidňují ani Trumpovi odpůrci, jejichž část se odmítla s výsledkem demokratických voleb smířit a už několik dní pořádá protestní demonstrace. Jejich protesty přitom nejsou vždycky pokojné – ve vypjatějších chvílích došlo i na zapalování předmětů v ulicích a vytloukání výloh. Zdivočelý dav se také v jednu chvíli snažil dostat k Trumpově rezidenci, museli ho zastavit až zasahující policisté.

Čtěte také: Protesty kvůli volbě Trumpa. Dav rozbíjel výlohy a zapaloval kontejnery

Radar 2.0? Trumpovo okolí mluví o jaderném štítu v Česku a Polsku

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články