11 Zahrádka paní sochařové pod Petřínem

Rodina sochařky Wichterlové bojuje o její ateliér. ‚Praha 1 ho chce prodat,‘ tvrdí

, UVNITŘ FOTOGALERIE

Témata: ,

Na pražském Újezdu se svádí boj o ateliér sochařky Hany Wichterlové. Rodina již zesnulé sochařky ho až donedávna měla v pronájmu do té doby, než jí ho Městská část Prahy 1 odebrala. Důvodem podle městské části bylo, že se rodina o objekt na lukrativním místě pod Petřínem dostatečně nestarala. Ta uvedla, že přislíbila rekonstrukci pouze v případě, že jí bude prodán. Rodina nyní sbírá podpisy, aby byl ateliér svěřen Galerii hlavního města Prahy.

„Tomuto jedinečnému místu, srovnatelnému snad jen s nedaleko stojícím ateliérem Josefa Sudka hrozí zánik. Majitel objektu – Městská část Praha 1 – má záměr ateliér a přilehlou zahradu prodat,“ stojí v prohlášení Zuzany Wichterlové, praneteře sochařky, která o objekt bojuje s Městskou částí Prahy 1.

Ve svém prohlášení žádá, aby byl objekt svěřen Galerii hlavního města Prahy, která má podle Wichterlové zájem ateliér zachovat a provozovat jako muzeum. Rodina je podle ní zároveň připravena sochy, výbavu ateliéru a zahrady galerii bezúplatně zapůjčit a umístit zpět do objektu.

Praneteř sochařky byla nájemnicí ateliéru od roku 2004 do minulého roku, kdy s ní městská část vypověděla nájemní smlouvu. Podle tiskové mluvčí MČ Prahy 1 Veroniky Blažkové to bylo kvůli tomu, že se o objekt dostatečně nestarala. „V roce 2010 jí bylo usnesením přiznána sleva na nájemném ve výší 100 procent z důvodu dohody, že daný objekt začne rekonstruovat. Bohužel žádná větší rekonstrukce, která by objekt zachránila, neproběhla. Nyní se paní Zuzana Wichterlová snaží nečinnost hodit na Prahu 1,“ uvedla mluvčí pro Echo24.

Proti tomu se ohrazuje další člen rodiny Wichterlových, Marie Wichterlová. „Vyjádření městské části je účelově vytržené z kontextu. Přislíbili jsme ateliér rekonstruovat v případě, že nám jej městská část prodá. Prodej ateliéru rodině však městská část jednoznačně odmítla,“ uvedla pro Echo24 Wichterlová.

„Jako důvod výpovědi nám bylo během osobního jednání se starostou Lomeckým sděleno, že se Praha 1 chystá ateliér se zahradou prodat spolu se sousedním barokním domem,“ uvedla pro Echo24 Marie Wichterlová. Mluvčí městské části pouze uvedla, že se budou možnými alternativami teprve zabývat.

Blažková se ve své zprávě zároveň vyjádřila k možnému svěření ateliéru Galerii hlavního města Prahy. „Zmiňuje se oprava na náklady Magistrátu hl. m. Prahy a správa Galerií hl. m. Prahy. Žádná oficiální žádost či zpráva z MHMP na MČ Praha 1 nedorazila, tedy nemám nyní možnost tuto nabídku zvážit,“ uvedla Blažková.

Hana Wichterlová, sestra vynálezce kontaktních čoček Otty Wichterleho, patřila mezi nejvýznamnější české sochaře meziválečné avantgardy. Jejím manželem byl sochař Bedřich Stefan. V malostranském ateliéru žila a tvořila přes 50 let a scházely se v něm významné osobnosti české kultury 20. století, jako třeba František Tichý, Otto Rothmayer, Vladimír Holan, Jaroslav Seifert, Josef Topol či fotograf Josef Sudek. Ten ateliér dokonce nafotil pro svůj cyklus ‚Zahrádka paní sochařové‘.

Více snímků si prohlédněte v galerii ZDE.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zemřel sochař Olbram Zoubek, autor památníku obětem komunismu

Na Malostranském náměstí vyrostla socha: čtyřtunový ledový kvádr

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.