Na Malostranském náměstí vyrostla socha: čtyřtunový ledový kvádr

Čtyřmetrový kolos ledu

Na Malostranském náměstí vyrostla socha: čtyřtunový ledový kvádrFOTOGALERIE UVNITŘ 7
Panorama
  • Pavel Fukar
Sdílet:

Malostranské náměstí v Praze získává novou dominantu. Prostor, kde až donedávna parkovaly automobily, zdobí čtyřmetrový ledový kolos vážící několik tun. Kolem sochy byla navíc vybudována šestimetrová nádrž, do níž bude obří kvádr postupně tát. Kolemjdoucí tak budou moci v reálném čase sledovat postupnou přeměnu celého uměleckého díla.

Socha byla navržena speciálně pro dispozice náměstí. Ledový kvádr je tvořen desítkami menších bloků, vyřezaných pro tento účel z rybníku Kumšík na Sedlčansku. Trasu dlouho 76 kilometrů překonal náklad vážící bezmála čtyři tuny na korbě nákladního auta. Přímo na náměstí ho pak umělci sestavili v neděli za pomocí jeřábu. Celá socha se nakonec zalila vodou, aby se jednotlivé ledové bloky spojily do jednoho velkého kvádru.

Dílo s názvem Procesuální instalace má na svědomí trojice autorů Artur Magrot, Martin Chlanda a Jakub Rajnoch, kteří společně studují v Ateliéru intermediální tvorby Akademie výtvarných umění v Praze. O finanční stránku celé instalace se postarala Galerie hlavního města Prahy. Spolupracoval i Magistrát hlavního města Prahy společně s Institutem plánování a rozvoje Prahy.

„Poté, co se tady zrušilo parkoviště, tak se řeší, že by bylo možná fajn udělat nějaké dočasné instalace. Tím by se mělo postupně ukázat na potenciál veřejného prostoru,“ vysvětlil jeden z autorů Artur Magrot pro Echo24 motivaci pro vytvoření díla. Na návrhu pracoval nejdříve ve dvojici s Martinem Chlandou, kvůli složitosti projektu k sobě pak přibrali ještě Jakuba Rajnocha. 

Autoři chtěli svým dílem vzpomenout i na klasická díla, která v minulosti stála ve stejné lokalitě. „Měla by to být taková pocta starším pomníkům. Jsme tady na Malostranském náměstí, kde stávala socha maršála Radeckého. Materiál na tu sochu byl tehdy odlit z děl, která byla přivezena ze Sicílie. Stejně tak jsme my použili záměrně led, který později roztaje. Jedná se tak o jakousi metaforu přeměny. Stejně tak podléhá změnám i veřejný prostor,“ doplnil pro Echo24 dále Magrot. 

Kvádr vydrží i několik měsíců

Sestavení sochy bylo naplánováno záměrně na konec ledna, tak aby v příznivých klimatických podmínkách vydržela co nejdéle. Za současných mrazů může kvádr vydržet v této podobě bez problémů několik měsíců. Rychlá zkáza však soše nehrozí ani v případě, že teplota vystoupá na 10 stupňů nad nulou. I tak by socha mohla přežít až tři týdny. Právě postupný rozklad celé sochy přitom tvoří nedílnou součást instalace.

Procesuální instalace je metaforou pro změny toho, čemu říkáme veřejný prostor. Tím hlavním smyslem je podnítit diskuzi o otázkách, jaký význam pro nás veřejný prostor má dnes. Je tu několik hlavních bodů, o kterých má smysl diskutovat. Jedním z nich je i skutečnost, že instalace každého díla by měla být velmi dobře promyšlena. Ať už s ohledem na její vizuální podobu, tak na ideový smysl díla. Navíc by mělo s veřejností komunikovat a vyvolat tím následnou diskuzi,“ uvedla pro Echo24 kurátorka díla Jitka Hlaváčková.

Slavnostní odhalení díla proběhne v pondělí 30. ledna v 18 hodin.

Malostranské náměstí se město pokouší oživit od loňského léta, kdy bylo v tomto prostoru zakázáno parkování automobilů. Na podzim sem byly instalovány stolky a židle. Ty později doplnily i krátkodobé panely s fotografiemi, v říjnu navíc přímo na náměstí vyrostly dva monumenty, rovněž z dílny studentů Akademie výtvarných umění.

Čtěte také: Nové oživení Malostranského náměstí: podivná výstava

Malostranské náměstí „pro lidi“ dlouho nevydrželo. Zaplnily ho karavany

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články