Nové oživení Malostranského náměstí: podivná výstava

PROMĚNY MALOSTRANSKÉHO NÁMĚSTÍ

Nové oživení Malostranského náměstí: podivná výstavaNOVÉ
Foto: FOTO: Echo24.cz
4
Domov

df Echo24

Praha pokračuje s postupným oživováním Malostranského náměstí, byť zatím s rozpačitými výsledky. Po odstranění parkoviště a instalování posezení se na dolní části náměstí objevily podivné monumenty. Přibližně dvacet metrů od sebe stojí nízký kruhový monument a socha ženského těla bez rukou a bez hlavy.

Tiskový mluvčí Isntitutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) Marek Vácha pro ECHO24.cz prozradil, že se jedná o výstavu dvou čerstvých absolventů pražské Akademie výtvarných umění (AVU) – Martina Bobka a Jana Miklici. Jejich díla budou na náměstí vystavena do prosince tohoto roku a poté je nahradí další výstava AVU v součinnosti s Galerií hlavního města Prahy. Kolemjdoucí si budou moci prohlédnout tvorbu Ateliéru monumentální tvorby Dušana Záhoranského a Pavly Sceránkové.

Geometrický monument kruhového tvaru poukazuje podle jeho autora Martina Bobka na význam geometrického tvaru univerzálního charakteru. Bobek jím sleduje „významovou intenzitu vnitřního prostoru objektu“. Výraz staví na přiznané syrovosti použité materie. Litý beton a hlínu, ze kterých je monument zvaný Kruh tvořen, lze prý současně vnímat jako metafory momentu náhody a časové proměny.

Socha ženského těla nese název Nanebevzetí. Autor Jan Miklica v ní totiž transformuje dramatičnost principu duality bytí pozemského a nadpozemského, sdělil pro ECHO24.cz Marek Vácha. Sochu Miklica vytvořil v rámci širšího souboru, v němž tematizoval události ze života Panny Marie.

V rámci projektu navrácení Malostranského náměstí lidem se uvažuje i o umístění pojízdné kavárny, komorním letním kinu, které by promítalo němé filmy a také o panelových výstavách obrazů či fotografií. V neděli se zde bude konat kulturní akce Muzea alchymistů a mágů staré Prahy s doprovodnými scénkami, koncerty a tanci.

Rekonstrukce plánovaná na rok 2018. Platan by měl zůstat

Zároveň se nadále řeší, jak by měla vypadat plánovaná rekonstrukce náměstí. Momentálně řeší její podobu Ateliér Hájek, se kterým radnice uzavřela smlouvu o dopracování urbanisticko-architektonické studie na revitalizaci Malostranského náměstí. Realizace návrhu se očekává na rok 2018. Velká debata se strhla okolo případného odstranění platanu na náměstí. IPR doporučil, aby strom na náměstí zůstal zachován.

Čtěte také: Auta zmizí. Co bude s Malostranským náměstím dál, město neví

Malostranské náměstí žije. Liberálka s konzervativcem, Trump s Mlýnskou