Turecko se omluvilo za sestřelenou stíhačku. Kremlu ale nezaplatí

Setřelení ruské stíhačky

Turecko se omluvilo za sestřelenou stíhačku. Kremlu ale nezaplatíNOVÉ
Okamžik zachycující pád zasaženého bojového letounu. Foto: FOTO: Printscreen TV
1
Svět

bp Echo24

Turecko nehodlá zaplatit Kremlu za sestřelený bombardér z loňského listopadu, při kterém přišel o život ruský pilot. Prohlásil to v úterý turecký premiér Binali Yildirim s tím, že Ankara pouze vyjádřila lítost nad incidentem, který vážně poškodil rusko-turecké vztahy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kvůli tomu požádal v dopise svému protějšku Vladimiru Putinovi o odpuštění.

„Turecko nezaplatí Rusku kompenzaci za sestřelení stíhačky v loňském roce a pouze vyjádřilo politování kvůli incidentu,“ řekl premiér Binali Yildirim.

Nicméně list The Guardian upozornil, že předseda vlády mluvil v pondělí večer trochu jinak. V televizním projevu prohlásil, že Ankara zaplatí za sestřelený bombardér Su-24M, „pokud to bude nezbytné“.

Za incident se v pondělí omluvil svému ruskému protějšku turecký prezident Erdogan. „Říkám promiňte. Z celého srdce sdílím vaši bolest. Rodinu ruského pilota považujeme za tureckou rodinu. V zájmu zmírnění bolesti a způsobené škody jsme připraveni k jakékoli iniciativě,“ napsala podle Moskvy turecká hlava státu.

Erdogan zároveň označil Moskvu za tureckého „přítele a strategického partnera“, se kterým chce spolupracovat při řešení regionálních problémů a společně bojovat proti terorismu. Turecký prezident také vyzval k okamžitému zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi.

Putin v reakci na Erdoganův dopis navrhl telefonický rozhovor mezi oběma státníky, který se uskuteční ve středu. Oznámil to Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Peskov označil dopis za důležitý krok k normalizaci vzájemných vztahů, nicméně dodal, že ještě zbývá hodně udělat.

Turecko sestřelilo ruské letadlo loni v listopadu na syrsko-turecké hranici, protože podle něj narušilo turecký vzdušný prostor. Moskva to ale popírá, zavedla protiturecké sankce a obvinila Ankaru z podpory teroristického Islámského státu. Turecko doposud odmítalo odpovědnost za celý incident. V souvislosti s ním zatkly turecké úřady koncem března Alparslana Çelika, ale v pondělí ho prokuratura propustila s tím, že jeho stíhání bude pokračovat.

Čtěte také: Erdogan se omlouvá Moskvě o odpuštění kvůli sestřelené stíhačce

Turecko zatklo muže podezřelého ze zabití ruského pilota