1 Setřelení ruské stíhačky

Turecko se omluvilo za sestřelenou stíhačku. Kremlu ale nezaplatí

, NOVÉ

Témata: , , ,

Turecko nehodlá zaplatit Kremlu za sestřelený bombardér z loňského listopadu, při kterém přišel o život ruský pilot. Prohlásil to v úterý turecký premiér Binali Yildirim s tím, že Ankara pouze vyjádřila lítost nad incidentem, který vážně poškodil rusko-turecké vztahy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kvůli tomu požádal v dopise svému protějšku Vladimiru Putinovi o odpuštění.

„Turecko nezaplatí Rusku kompenzaci za sestřelení stíhačky v loňském roce a pouze vyjádřilo politování kvůli incidentu,“ řekl premiér Binali Yildirim.

Nicméně list The Guardian upozornil, že předseda vlády mluvil v pondělí večer trochu jinak. V televizním projevu prohlásil, že Ankara zaplatí za sestřelený bombardér Su-24M, „pokud to bude nezbytné“.

Za incident se v pondělí omluvil svému ruskému protějšku turecký prezident Erdogan. „Říkám promiňte. Z celého srdce sdílím vaši bolest. Rodinu ruského pilota považujeme za tureckou rodinu. V zájmu zmírnění bolesti a způsobené škody jsme připraveni k jakékoli iniciativě,“ napsala podle Moskvy turecká hlava státu.

Erdogan zároveň označil Moskvu za tureckého „přítele a strategického partnera“, se kterým chce spolupracovat při řešení regionálních problémů a společně bojovat proti terorismu. Turecký prezident také vyzval k okamžitému zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi.

Putin v reakci na Erdoganův dopis navrhl telefonický rozhovor mezi oběma státníky, který se uskuteční ve středu. Oznámil to Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Peskov označil dopis za důležitý krok k normalizaci vzájemných vztahů, nicméně dodal, že ještě zbývá hodně udělat.

Turecko sestřelilo ruské letadlo loni v listopadu na syrsko-turecké hranici, protože podle něj narušilo turecký vzdušný prostor. Moskva to ale popírá, zavedla protiturecké sankce a obvinila Ankaru z podpory teroristického Islámského státu. Turecko doposud odmítalo odpovědnost za celý incident. V souvislosti s ním zatkly turecké úřady koncem března Alparslana Çelika, ale v pondělí ho prokuratura propustila s tím, že jeho stíhání bude pokračovat.

Čtěte také: Erdogan se omlouvá Moskvě o odpuštění kvůli sestřelené stíhačce

Turecko zatklo muže podezřelého ze zabití ruského pilota

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.