Společný nepřítel? Kaddáfího důstojníci bojují po boku Západu
VÁLKA PROTI ISLAMISTŮM V LiByi
Stará poučka praví, že nepřítel nepřítele je přítel. Touto poučkou se zřejmě řídí i bývalí funkcionáři Kaddáfího režimu, kteří v současné době bojují v Libyi proti Islámskému státu, přičemž stojí na stejné straně konfliktu jako Západ. Podle britského The Telegraphu se tak někdejší Kaddáfího důstojníci snaží očistit svá jména.
Rozličné skupiny ozbrojenců, které operují na území válkou rozvrácené Libye, se v poslední době spojily, aby udeřily na přístavní město Syrta. Toto město na pobřeží Středozemního moře totiž slouží jako pevnost libyjské pobočky IS a představuje nebezpečnou enklávu pro kohokoli, kdo by se pokusil znovu nastolit v severoafrické zemi pořádek.
Zajímavé je ale především to, že kromě některých západních zemí – například Velké Británie, která do Libye vyslala elitní jednotky SAS – po boku těchto skupin bojují i někdejší exponenti diktátorského režimu Muammara Kaddáfího. Ti přitom v mnoha případech museli po pádu Kaddáfího prchnout do exilu v okolních státech.
Jedním z těchto mužů je i generál Alí Kanna. Ten po zhroucení Kaddáfího Libye v roce 2011 prchl do sousedního Nigeru, kde strávil posledních několik let. Nyní se ale podle Telegraphu vrátil do Libye a přidal se k ozbrojencům, kteří se připravují k útoku na Syrtu. „Někteří bývalí Kaddáfího důstojníci doufají, že mohou očistit své jméno tím, že se zapojí do boje,“ vysvětlil expert na Libyi Mattia Toaldo.
Jak ale podotýká britský list, očištění jména by mohlo bývalé Kaddáfího důstojníky přijít hodně draho. V Syrtě se totiž podle odhadů zpravodajských služeb nachází až 6000 islamistů připravených k boji. Radikálům navíc velí zkušení veteráni, kteří prošli tvrdými boji v Iráku a Sýrii.
Plukovník Muammar Kaddáfí, který se shodou okolností narodil v nynější baště islamistů Syrtě, vládl Libyi mezi lety 1969 a 2011 jako svrchovaný vůdce. Jeho vládu ukončilo lidové povstání, které vypuklo v rámci takzvaného arabského jara a které získalo podporu některých západních zemí. Po skončení Kaddáfího vlády se etnicky různorodá Libye propadla do chaosu. Na jejím území nyní operuje řada ozbrojených skupin, mimo jiné i radikálové z Islámského státu.