Ransdorf je na cestě do Česka. Nepodváděl jsem, vzkazuje

Podvod za 9,4 miliardy

Ransdorf je na cestě do Česka. Nepodváděl jsem, vzkazujeAKTUALIZUJEME 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Švýcarská policie propustila europoslance za KSČM Miloslava Ransdorfa až dnes dopoledne. Uvedla to vedoucí jeho kanceláře Helena Suchá, která s ním telefonicky mluvila. Sdělil jí, že žádný účet v curyšské bance nikdy neměl a nemá a „o žádný výběr financí v této bance nešlo“. Podle slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka se měla čtveřice zadržených lidí, mezi nimiž byl i český europoslanec, pokusila o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti.

Ransdorf se ihned po propuštění vydal autem do České republiky, kam by měl z Curychu dorazit v sobotu pozdě večer nebo v noci. Po návratu hodlá informace o případu zveřejnit na svém facebooku.

Původně české ministerstvo zahraničí v pátek večer informovalo, že českého europoslance už propustili. Nakonec se ukázalo, že oficiálně byl sice propuštěn, ale administrativní procedury ho donutily zůstat ve Švýcarsku i přes noc. Policie propustila i dva ze tří zadržených Slováků, o posledním zadržovaném by podle slovenského ministra mělo být rozhodnuto v neděli nebo v pondělí.

Mluvčí policejního prezídia Jana Macalíková dnes řekla, že česká policie nemá k případu žádné informace. Případ je podle ní záležitostí švýcarských kolegů.

Podle Suché švýcarská policie propustila Ransdorfa až dnes dopoledne. „Řekl mi, že ho propustili až teď. Okamžitě sedá do auta a jede domů. Až se vrátí, veškeré podrobnosti uvede na svém facebooku, do té doby nebude s nikým komunikovat, už jen proto, že řídí,“ uvedla dopoledne Suchá. Odpoledne řekla, že se jí Ransdorf znovu zatím neozval.

Čtěte také: Gangsdorf. Internet se plní vtipy na Ransdorfa

Zatímco facebookový účet poslanec má a používá již delší dobu, někdo v pátek založil falešný twitterový profil na Ransdorfovo jméno a zveřejňoval na něm prohlášení, která přebírala i některá média. Později jeho autor přiznal, že není pravý.

Na Ransdorfův návrat a vysvětlení čekají jeho straničtí kolegové. KSČM dnes vydala prohlášení, podle něhož nebude případ komentovat do doby, než europoslanec vše vysvětlí a strana bude znát i vyjádření orgánů činných v trestním řízení. Předseda KSČM Vojtěch Filip v pátek pozdě večer v České televizi řekl, že zjišťoval, zda některý z výborů Evropského parlamentu, jejichž členem je i Ransdorf, neřeší otázku takzvaných spících kont ve švýcarských bankách patřících obětem holocaustu. Ransdorf ale podle Filipa žádný úkol řešit tento problém v Curychu neměl.

Švýcarská policie zadržela Ransdorfa společně se třemi Slováky kvůli údajnému pokusu o finanční podvod. „Skupina čtyř mužů předložila curyšské bance dokumenty, které měly znamenat převod většího množství peněz na úrovni stovek milionů eur. Doklady byly ze strany banky odhaleny, že neodpovídaly skutečnostem. Následně byla přivolána policie, která všechny osoby zatkla,“ řekl dnes novinářům Kaliňák, podle kterého slovenská policie poskytla svým švýcarským kolegům požadované informace. Nevěděl, zda byl někdo obviněn.

Slovenská média dříve informovala, že transakce ve švýcarské bance se týkala částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun). Zadržení Slováci prý nepatří mezi veřejně známé osoby. Dva z nich podle listu Denník N podnikají ve společnosti IPN Invest, v jejíž dozorčí radě je také bratislavský právník Peter Kubík. „Nemám vůbec žádné povědomí o ničem, co by je nebo jednoho z nich mohlo spojovat s nějakou transakcí typu, který se zmiňuje v médiích v souvislosti se zadržením tří Slováků ve Švýcarsku,“ reagoval Kubík.

Čtěte také: Ransdorf a podvod za 9,5 miliardy. Kde je europoslanec?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články