1 Narozeniny diktátora

Lidé hladovějí a nesmrtelný Mugabe pořádá opulentní hostinu

, NOVÉ

Témata: , ,

Miliony obyvatel země, jíž vládne už 36 let, hladovějí a trpí dalšími důsledky ekonomiky v troskách – to ale nebrání zimbabwskému prezidentu Robertu Mugabemu, aby jako každoročně oslavil narozeniny s plnou pompou a luxusem, napsala agentura DPA. Sobotní velkolepá hostina, na kterou Mugabe šest dnů po 92. narozeninách pozval do Masvinga 50 000 hostů z řad své vládní strany ZANU-PF a režimních kádrů, bude stát podle státních médií přes 700 000 eur (bezmála 19 milionů korun).

Masová narozeninová party se uskuteční u národního památníku Velkého Zimbabwe (někdejšího království Zimbabwe) v historických ruinách jeho hlavního města Dzimbabwe ze 13. století, nedaleko města Masvingo na jihu země. Slavnost bude zahájena koncertem a pochodem ulicemi.

Podle organizátora oslavy Pupuraie Togarepiho bylo na hostinu poraženo 60 zvířat, gratulanti si budou kromě toho pochutnávat i na stovkách kilogramů hovězího a zvěřiny.

Většina obyvatel Zimbabwe si stěží dokáže zajistit jedno slušnější jídlo denně a kvůli suchu vyhlásila vláda stav přírodní katastrofy v několika regionech. Podle zpráv místních médií nicméně vládní aktivisté nařídili vesničanům v okresech okolo Masvinga, aby přispěli částkou jednoho až pěti dolarů na financování části prezidentovy hostiny.

Loni oslavoval Mugabe narozeniny v luxusním hotelu u Niagarských vodopádů. Tehdy bylo na jídelním lístku mimo jiné i sloní maso, připomněla agentura DPA.

Političtí pozorovatelé kritizují prezidentovu bohatou narozeninovou oslavu s poukazem na dramaticky špatnou hospodářskou situaci a vysokou míru nezaměstnanosti v zemi. V současnosti hrozí asi třem milionům obyvatel Zimbabwe hlad kvůli přetrvávajícímu suchu – počátkem února požádal Mugabe o mezinárodní podporu ve výši 1,4 miliardy eur.

„Nevidím žádné opodstatnění pro to, že Mugabe pořádá takovou slavnost, zatímco ekonomika se nachází na jednotce intenzivní péče, miliony lidí hladovějí a kolem 80 procent obyvatelstva je bez práce,“ citovala DPA analytika Nyamutatangu Makombeho.

Kritické hlasy zaznívají i od obyvatelstva. „Já jsem nezaměstnaný a jen zřídka kdy mám pořádné jídlo,“ postěžoval si bývalý učitel v Harare Rawanda Hanga. „Na takové věci by se měl Mugabe soustředit.“

Čtěte také: Zimbabwe chce odpustit dluh u Číny, na oplátku zavede jüan

VIDEO: ‚Nejsme Gayové!‘ Mugabe brojil v OSN proti lidským právům

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.