1

Jak se zrodil plán útoků 11/9? Bin Ládin se inspiroval egyptským pilotem

,

Témata: , , , , ,

Nejznámější terorista na světě zodpovědný za smrt téměř 3 tisíců lidí z útoků 11. září 2001 v New Yorku Usáma Bin Ládin se pro svůj hrozný plán zřejmě o dva roky dříve,,inspiroval“ havárií egyptského letadla směřujícího z Los Angeles do Káhiry. To jeden z pilotů ve jménu Alláha namířil k zemi. Informaci vypustil týdeník al-Masrā, který vydává odnož teroristické organizace Al-Kájda, informoval deník Independent.

,,Oddávám se Alláhovi,“ řekl 31. října 1999 Džamil al-Batútí, pilot letu 990 pár vteřin předtím než letadlo narazilo kolmo do Atlantického oceánu. Všech 217 lidí mířících z Los Angeles do Káhiry i s piloty zemřelo. Polovinu z nich tvořili Američané. Jeho motivem pro dobrovolné ukončení života svého a ostatních na palubě však údajně nebyl teroristický čin nýbrž nevraživost vůči společnosti EgyptAir, které letadlo patřilo.

Tehdejšího vůdce teroristické skupiny Al-Kájda Usámu Bin Ládina však v okamžiku, kdy se o tragédii dozvěděl, nezaujal tolik motiv, ale především způsob, který se mu zalíbil. ,,Proč tím nenarazil do nějaké budovy?“ řekl údajně ve chvíli, kdy se o havárii dozvěděl a v hlavě se mu tehdy zrodil nápad, který se stal základem pro útoky 11. září 2001, kdy při nárazu letadel pilotovaných Bin Ládinovými muži do dvou mrakodrapů Světového obchodního centra a Pentagonu zemřelo 2996 lidí včetně únosů.

Alespoň s touto informací přišel propagandistický týdeník al-Masrā ve článku publikovaném na serveru Jihadology, kde si ho všiml britský deník Independent. Jak po útocích ovšem zjistila vyšetřovací komise speciálně ustavená kvůli útokům, hlavním ,,architektem“ zářijových útoků byl tehdejší šéf propagandy Al-Kájdy jménem Chalíd Šejk Mohammed. S ním se Bin Ládin před útoky sešel a dopodrobna spolu oba útoky na USA plánovali.

Podle článku v týdeníku pak dvojice kontaktovala ,,své bratry“ s americkými pasy a poslala je do USA, kde se učili jak létat se stroji.

Relevance těchto nových informací, které stály za smrtícími útoky před 15 lety, je však zpochybnitelná, jelikož list vydává odnož Al-Kájdy na Arabském poloostrově jménem Ansar al-Šaría (AQAP), napsal Independent.

Čtěte také: Bin Ládin poslouchal kazety židovského zpěváka

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.