Mohla pád ruského letadla způsobit bomba v plechovce?

Experti se dohadují

Mohla pád ruského letadla způsobit bomba v plechovce?NOVÉ 2
Svět

mc Echo24

Odborníci se dohadují o tom, zda je možné, aby bomba v plechovce limonády firmy Schweppes přivodila pád ruského letadla na Sinaji. Toto vysvětlení totiž poskytli sami bojovníci z Islámského státu, kteří se k pádu letadla s 224 lidmi na palubě přihlásili. Zveřejnili dokonce fotografii plechovky spolu s něčím, co vypadá jako rozbuška a spínač.

Ruská tajná služba FSB před několika dny potvrdila to, o čem svět zatím pouze spekuloval. V troskách letadla byly nalezeny stopy výbušniny, příčinou pádu Airbusu A321 tedy byla skutečně bomba na palubě. Hned druhý den pak bojovníci z Islámského státu odhalili, jak taková bomba údajně vypadala. Fotografii plechovky Schweppes publikoval online časopis Dabiq.

Mohla ale tato malá, podomácku vyrobená bomba skutečně stát za pádem sedmdesátitunového kolosu? Někteří experti řekli pro arabskou televizi Al-Džazíra, že se jim toto vysvětlení jeví jako pravděpodobné.

Čtěte také: Ruské letadlo spadlo po výbuchu bomby, potvrdila Moskva

,,Uvnitř plechovky mohlo být 200 až 300 gramů výbušniny. Takže to bylo určitě realizovatelné,“ uvedl Chris Hunter. Podle něj by správné umístění výbušniny v letadle mohlo způsobit takto katastrofické důsledky.

,,Musíme mít na paměti, že jediné, co musí bomba na palubě způsobit, je dostatečně velká díra, aby došlo k dekompresi,“ uvedl Douglas Laird, bezpečnostní letový poradce. Dodal také, že podle fotografií havarovaného letadla usuzuje, že byla bomba umístěná v prostoru pro cestující, ne v zavazadlovém prostoru.

Jiný odborník, Neal Langerman, ale oponoval, že fotografie plechovky příliš důkazů a vysvětlení nepřináší. ,,Z fotografie nemůžeme nic usuzovat. Nemůžeme ani vědět, že ta bomba na fotce byla skutečně v letadle. Musíme si počkat na závěry ruského vyšetřovacího týmu,“ doplnil.

Dosavadní informace z vyšetřování hovoří pouze o tom, že byli zadrženi a vyslýcháni dva členové pozemního personálu egyptského letiště.

Čtěte také: Airbus zničila bomba v plechovce limonády, ukázal IS