Další kolo sporu o Hitlera gentlemana. Hrad prý překvapí
PEROUTKA VERSUS ZEMAN
Spor o článek Hitler je gentleman, jehož autorství mylně přisoudil prezident Miloš Zeman novináři Ferdinandu Peroutkovi, jde do další fáze. Ve čtvrtek se jím bude zabývat městský soud v Praze, ke kterému se hradní kancléř odvolal. Obvodní soud dříve nařídil České republice, aby se za nepravdivé výroky o Peroutkovi jeho vnučce Terezii Kaslové omluvil. Ta věří, že i vyšší instance jí dá za pravdu. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka bude jednání zajímavé.
„Já samozřejmě doufám jako vždy, že uspějeme. Pokud by se tak nestalo, jsem pevně rozhodnutá pokračovat v tomto snažení do konce, protože to, proč jsem Kancelář prezidenta republiky žalovala, je jasné. Pan prezident nemluvil pravdu,“ uvedla pro deník ECHO24.cz Kaslová, která se na soud obrátila kvůli výrokům prezidenta Zemana.
Ten na loňském fóru k holocaustu hovořil o selhání intelektuálů v období nacismu a dokládal to tvrzením, že Peroutka napsal článek „Hitler je gentleman“. Podle odborníků i Kaslové ale žádný takový článek Peroutka nenapsal. Peroutkovi přisoudil vedle autorství článku také výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Autorem výroku o vlcích je ale novinář Jan Stránský. Prezident si ale stojí za tím, že článek viděl.
Soudkyně u Obvodního soudu pro Prahu 1 dala Kaslové za pravdu. Peroutka podle ní není autorem, ani původcem zmiňovaného článku a Hrad nedokázal předložit důkazy o opaku. Proto nařídila České republice, aby se za nepravdivé výroky omluvila. Kancelář prezidenta republiky se ale odvolala.
Zeman k soudu nedorazí
Soudního líčení se hlavní aktér celého sporu účastnit nebude. „Pan prezident ve čtvrtek zavítá do Základní školy ve Stochově, soudu se rozhodně neplánuje účastnit,“ uvedl pro ECHO24.cz Ovčáček. Poté dodal, že účast prezidenta není relevantní, protože soudní spor není veden proti němu. Žalovat prezidenta přímo není možné, proto Kaslová musela svoji žalobu směřovat proti Kanceláři prezidenta republiky.
Peroutkova vnučka Zemanovu nepřítomnost okomentovala tak, že by si přála, aby byl prezidentem člověk, který umí uznat chybu. „Bylo by mi teoreticky jedno, zda svoji chybu uzná u soudu nebo kdekoliv jinde. Pan prezident se k tomu sporu často vyjadřuje na různých svých akcích, čile se k tomu vyjadřuje také pan Ovčáček, ale v mých představách by měl být prezident muž, který je schopný uznat svoji chybu,“ dodala Kaslová.
K samotnému průběhu čtvrtečního stání Ovčáček uvedl, že „bude zajímavé“ a že se „máme nechat překvapit“. Co konkrétně tím měl na mysli ale neupřesnil. Podle advokáta Kaslové Františka Vyskočila se ale u odvolacího soudu nepředkládají nové důkazy, a proto by jediným zvratem mohlo být, že Hrad přinese článek „Hitler je gentleman“.
Rozhodnutí padne ve čtvrtek
„Odvolací soud by neměl činit nic jiného, než přezkoumat rozhodnutí soudu nižšího stupně, nelze zde předkládat důkazy, nelze předvolávat svědky. Výjimkou je, pokud vyvstaly takové skutečnosti, které nemohly být použity u soudu prvního stupně. Neumím si představit jinou takovou okolnost, než nalezení toho článku,“ řekl pro ECHO24.cz Vyskočil.
Rozhodnutí Městského soudu v Praze bychom měli znát už ve čtvrtek, podle Vyskočila totiž většinou probíhá jen jedno řízení. Vyskočil s Kaslovou doufají, že odvolací soud potvrdí rozsudek obvodního soudu. Líčení však může skončit i jinak.
„Druhé řešení může být, že odvolací soud shledá nějaká pochybení, zruší rozsudek a vrátí ho soudu nižší instance. Třetí nejméně častou variantou je, že odvolací soud shledá, že soud nižší instance vše správně shromáždil, avšak tu věc nesprávně posoudil,“ vysvětlil Vyskočil. V takovém případě by soud mohl změnit rozsudek, tato varianta je ale v praxi podle Vyskočila neobvyklá.
Ovčáček o dalším postupu v případě, že soud dá Kaslové za pravdu, nechtěl spekulovat. „Vždy je třeba vyčkat rozhodnutí soudu a až poté jej komentovat,“ dodal Ovčáček. Právník zastupující Hrad Marek Nespala ale už po rozsudku obvodního soudu připustil, že spor může pokračovat ještě dlouho.
Kritici prezidentova tvrzení poukazují na to, že „Peroutkova fascinace nacismem“ je nesmyslná už vzhledem k tomu, že novinář za druhé světové války prošel nacistickými koncentračními tábory. Za první republiky patřil ke skupině pátečníků – neformálnímu spolku osobností, které se scházely u Karla Čapka, na setkání docházel i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Platil za bytostného demokrata a odpůrce nacismu i komunismu.