Česká muslimská komunita? Roztříštěná a rozhádaná

Muslimové v Česku

Česká muslimská komunita? Roztříštěná a rozhádanáTÝDENÍK ECHO
Modlitbou na pražské Letné protestovali muslimové proti policejnímu zásahu v mešitě, květen 2014. Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Pokud přijede Berlíňan vlakem na pražské Hlavní nádraží a třeba hned vyrazí do okolních ulic, může si připadat jako doma, tedy ve čtvrtích Kreuzberg či Neukölln. Před obchody s halal potravinami kolem Opletalovy ulice postávají muži arabského vzezření, dalšími se to hemží ve směnárnách a holičstvích.

Návštěvník severočeských Teplic kvůli občasné velké koncentraci lázeňských hostů zejména z Kuvajtu včetně zcela zahalených žen může mít pocit, že se ocitl v Perském zálivu. Arabové na severu Čech také ve velkém skupují nemovitosti.

Česko ale ve skutečnosti patří k zemím s nejmenším výskytem muslimů v Evropě. Islámskou víru uvedly při posledním sčítání lidu necelé tří tisíce lidí, podle průzkumu z roku 2007 se k proroku Mohamedovi hlásilo zhruba 11 tisíc lidí. I když skutečný počet může být několikanásobný, zdejší poměry se se situací ve Francii či Německu samozřejmě nedají srovnat.

Jako celek je však zdejší komunita mnohem pestřejší než ve zmíněných zemích, kde výrazně převažují arabští přistěhovalci z Maghrebu, jako je tomu ve Francii, nebo z Turecka jako v Německu.

Mezi českými muslimy převažují Arabové, ti ale pocházejí z mnoha zemí od Maroka přes Palestinu po Irák, přičemž žádná oblast významně nepřevažuje. 

I nepočetná česká muslimská komunita však jistým lidem evidentně nahání strach. 

Jaká je česká muslimská komunita? Na to se v novém vydání Týdeníku Echo zaměřil Vladimír Ševela.

Obsah aktuálního vydání: TÝDENÍK ECHO: Svět po Charlie Hebdo. Jak se bránit útoku islamistů?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit