Expresní platba firmě? Prostě se činili, tvrdí Babišův úřad

Až příliš rychlá platba

Expresní platba firmě? Prostě se činili, tvrdí Babišův úřadNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že stát musí peníze daňových poplatníků využívat co nejhospodárněji. Ministerstvo financí, které řídí, přesto proplatilo fakturu za práci na tři čtvrtě roku po necelém měsíci plnění. Vysvětlení resortu? Firma SW Lab, která měla vypracovat analýzu dat ze zdravotního pojištění, svoji práci zvládla mnohem dřív a měla na peníze nárok.

Dostat peníze slíbené za devět měsíců práce už po 21 dnech? Sen mnoha pracujících se stal realitou na ministerstvu financí. Konkrétně v případě společnosti SW Lab, která dostala za úkol připravit pro Babišův resort analýzu toků peněz ve zdravotnictví. Tedy zakázku, které šéfa ANO obzvlášť zajímá s ohledem na jeho spory s ministrem Svatoplukem Němečkem (ČSSD).

Čtěte také: Babiš podal trestní oznámení mířící na Němečka

Zdravotnictví není černá díra, podpořil Sobotka Němečka

Na podezřele rychle proplacenou fakturu na 217 800 korun včetně DPH upozornil internetový Zdravotnický deník. Klíčovým jménem příběhu je Petr Sláma – bývalý náměstek na zdravotnictví, který v minulosti řídil také Nemocnici Na Bulovce. Sláma je jednatelem zmíněné společnosti a také členem pracovní skupiny, která má analýzu dat od zdravotních pojišťoven na ministerstvu financí na starosti.

„Až do získání dat od zdravotních pojišťoven za roky 2009-2013 v září 2014 byla činnost Ing. Slámy i všech dalších členů pracovní skupiny zcela dobrovolná a zdarma.“

Proplacení peněz už po třech týdnech

Babiš se Slámou podepsali smlouvu o poskytování služeb loni 21. října. Jejím předmětem bylo poradenství, součinnost při zpracování dat a analýza nákladů i úhrad z veřejného zdravotního pojištění. Výplata peněz měla podle ujednání proběhnout pak jednorázově po předání analýzy dat ze zdravotního pojištění. Místo původně ujednaných devíti měsíců SW Lab fakturoval smluvenou částku už 11. listopadu. Server ECHO24.cz zjišťoval, co Babišovo ministerstvo k tak rychlému proplacení u této faktury vedlo.

„Jednatel SW Lab Petr Sláma je členem odborné pracovní skupiny k analýze dat ze zdravotních pojišťoven, která zahájila svou činnost v srpnu loňského roku,“ zmínil mluvčí resortu Radek Ležatka s tím, že skupina měla za úkol získat od zdravotních pojišťoven data o nákladech akutní lůžkové zdravotní péče, tedy o nákladech nemocnic a jejich úhradě ze strany zdravotních pojišťoven. A pak tato data analyzovat.

S ohledem na taxy odborníků v IT branži ministerstvo považuje celou smlouvu jako „mimořádně výhodnou“.

„Petr Sláma se podílel na definování požadovaných dat, jejich struktury a dalších analytických činnostech, které souvisely s přípravou databáze. Až do získání dat od zdravotních pojišťoven za roky 2009-2013 v září 2014 byla činnost Ing. Slámy i všech dalších členů pracovní skupiny zcela dobrovolná a zdarma,“ vyzdvihl Ležatka. Smlouvu podle něj bylo nutné uzavřít až po získání dat, a to „z důvodu nutnosti řešit otázky mlčenlivosti, kapacitního zajištění provozu vlastního serveru pro jejich umístění a vzhledem k předpokládané náročnosti zpracování dat mimořádnému rozsahu.“

Smlouva byla uzavřena na dobu devíti měsíců a podle Ležatky nebylo jejím předmětem pouze vypracování analýzy, ale také „řada dalších odborných činností v rámci pracovní skupiny, na jejíž činnosti se dodavatel podílí řádově stovkami hodin práce“. Sláma podle ministerského mluvčího resortu na základě smlouvy dál poskytuje svoje služby. Například prý „vypracoval desítky nejrůznějších tabulek a výstupů“ a modeloval dopad takzvané úhradové vyhlášky. S ohledem na taxy odborníků v IT branži ministerstvo považuje celou smlouvu jako „mimořádně výhodnou“.

„Ministerstvo financí v době získání dat nedisponovalo potřebným místem, kde by bylo možné tato data umístit a z tohoto důvodu využilo kapacit dodavatele.“

V první odpovědi na dotazy serveru ECHO24.cz se nicméně ministerstvo financí ještě vyhnulo tomu, aby řeklo, proč s proplacením této „mimořádně výhodné“ smlouvy nepočkalo. A místo po devíti měsících platilo fakturu už po třech týdnech.

Devět měsíců jako rezerva. Kvůli místu na disku

„Vzhledem k tomu, že dodavatel dokázal data zpracovat za zhruba 21 dní, podle smlouvy mu náležela odměna,“ uvedl v druhé reakci Ležatka. Proč byla pak smlouva uzavřena na tři čtvrtě roku, když společnost SW Lab zvládna náročnou analýzu dat prakticky obratem? Odpovědí je nedostatek místa na ministerském disku. Vážně. Prý bylo nutné „krýt uchování dat u dodavatele“.

„Ministerstvo financí v době získání dat nedisponovalo potřebným místem, kde by bylo možné tato data umístit a z tohoto důvodu využilo kapacit dodavatele, přičemž v současnosti se připravuje jejich přesun na Státní tiskárnu cenin,“ zdůvodnil Ležatka. A protože prý nikdo nevěděl, jak dlouho bude nutné servery dodavatele používat, byla smlouva uzavřena na devět měsíců. „V případě, že by smlouva byla uzavřena například pouze na jeden měsíc, po uplynutí této doby by již neexistovalo žádné smluvní krytí pro uchování dat, včetně otázek mlčenlivosti,“ přidal mluvčí ministerstva.

Jak mohutnou databázi dat společnost SW Lab pro ministerstvo financí vytvořila, Ležatka ale už nespecifikoval.

Čtěte také: Bez Babišovy vůle se nepohne ani list, říkají stanovy ANO

Sdílet:

Hlavní zprávy