Vyjádření Andreje Babiše k textu Janka Kroupy

Domov
  • Andrej Babiš
Sdílet:

Včera jste na serveru Echo 24 vydali článek „Babiš se stýkal s detektivem, který řídil kauzu Nagyová“, který je plný fabulací, domněnek a nepravdivých informací. Níže v textu jsem vybral ty největší výmysly a připsal svou reakci. Žádám vás o její zveřejnění.

Zároveň vám posílám otázky, které mi přišly od redaktora Janka Kroupy, moje odpovědi a také moje dotazy na něj. Z mých odpovědí je jasné, že vaše tvrzení v článku jsou nepravdivá.

S pozdravem, Andrej Babiš


Ministr financí a druhý nejbohatší Čech Andrej Babiš udržuje několik let kontakty s detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Babiš byl na vyšetřovatele napojen minimálně od roku 2006, magazín Reportér přináší detaily této spolupráce na pozadí politického vzestupu nynějšího vicepremiéra. Spolupracoval mj. totiž s detektivem Markem Foglarem, který vedl vyšetřovací tým okolo kauzy Jany Nagyové, jakoukoli spojitost s následným pádem vlády ale Babiš popírá.

Napojení Andreje Babiše na ÚOOZ začalo podle článku magazínu Reportér v roce 2006, není ale vyloučeno, že spolupráce trvala déle. Nedlouho po vraždě Františka Mrázka byl Babiš kontaktován Markem Foglarem, detektivem s krycím jménem Šípek. „Andrej Babiš věděl hodně a v okolí Mrázka se pohyboval,“ uvedl pro časopis Reportér tehdejší nadřízený Foglara.

Marka Foglara neznám. Je to lživá informace.

Článek popisuje mimo jiné také situaci, jak se oba muži potkali. Babišovi se Foglar představil jako Šípek, to ale tehdy ještě politicky neangažovaný šéf Agrofertu prohlédl. „Vy nejste Šípek,“ řekl prý tehdy detektivovi při listování ve své tenké knížce. „Mám tu váš telefonní seznam, a vy tu nejste. Takže buď nejste Šípek, nebo nejste policajt,“ vyrukoval na vyšetřovatele Babiš, který se následně musel představit.

Tato příhoda je smyšlená. Žádná taková konverzace neproběhla. Detektiv Šípek mě navštívil se žádostí, abych mu podal vysvětlení ke kauze Loricus, kdy mělo dojít k podvodu s vyváděním peněz z Čepra. Generální ředitel Čepra mě tehdy požádal, abych u generálního ředitele Slovnaftu Világiho, kterého jsem znal, ověřil pravost kontraktu mezi firmou Loricus a Čeprem.

Od té doby spolupráce obou mužů trvala. Setkávali se většinou v luxusních pražských restauracích, Foglar s sebou někdy měl i nadřízeného. Po jedné takové schůzce za Babišem dorazil také např. tehdejší ministr vnitra Ivan Langer. „Víte, on Andrej měl vždycky tendenci obklopovat se lidmi z policie a tajných služeb,“ nepopřel pro Reportéra Langer.

Odmítám, že bych se s někým z policie setkával v luxusních restauracích.

Podle Babiše se s Langerem setkával na akcích společenského typu. Už v roce 2005 se ale s Langerem setkal, a to v době vzniku parlamentní vyšetřovací komise ke kauze privatizace Unipetrolu. V ní Babiš figuroval jako jeden z důležitých svědků. Samotná spolupráce s Foglarem se podle detektiva vyvíjela výborně. Detektiv dokonce dostal nabídku na pozici v Agrofertu, i když ne přímo od Babiše. Nic dalšího z jejich rozhovorů ale kvůli mlčenlivosti Foglar prozradit nechtěl.

Tvrzení, že někdo dostal nějakou nabídku pozice v Agrofertu, je lež.

Jak odstranit Kadlece? Sám obstaral svědky

Vzájemnou výhodnost spolupráce dokumentuje Reportér také na případu společnosti Čepro, o kterou se Babiš dlouhodobě zajímal. „Nejprve za mnou Babiš posílal prostředníky s tím, že se Stanislavem Grossem domluvil seznam lidí, které bych měl v Čepru zaměstnat,“ uvedl v článku tehdejší šéf Čepra a bývalý šéf ekonomického odboru BIS Tomáš Kadlec. Když jmenování Babišových lidí Kadlec odmítl, byl nakonec z funkce odvolán – výpovědi tehdy prý dozoroval i šéf právního oddělení Agrofertu Alexej Bílek.

Tato tvrzení pana Kadlece jsou lživá. Říká je proto, aby zakryl vlastní korupční jednání.

Od Babiše se Foglar z ÚOOZ dozvěděl, že Kadlec podepsal nevýhodnou smlouvu za stovky milionů korun s firmou Loricus. Na tento popud Kadlece detektivové zatkli.

Bylo to přesně naopak. Jak už vysvětluji výše v textu, vyšetřovatelé z UOOZ kontaktovali mě se žádostí o podání vysvětlení ke kauze Loricus.

Sám Babiš prý podle tehdejších zástupců policie opatřil ke kauze svědky, což on odmítá. „Podával jsem k této kauze svědeckou výpověď. Generální ředitel Čepra pan Švarc mne požádal, abych u generálního ředitele Slovnaftu Oszkára Világiho, kterého jsem znal, ověřil pravost kontraktu mezi firmou Loricus a Čeprem, který podepsal bývalý generální ředitel Čepra Tomáš Kadlec,“ uvedl pro magazín Reportér Babiš. „Na základě stanoviska pana Világiho bylo zjištěno, že se jedná o podvod firmy Loricus napojené na skupinu kolem Tomáše Pitra a Františka Mrázka.“

Celý případ společnosti Loricus nakonec skončil znaleckým posudkem, podle kterého žádná škoda státu vzniknout neměla. Kadlec byl osvobozen, nyní požaduje po státu odškodnění. Čepro se pak podle Kadlece podařilo Babišovi ovládnout právě nasazením vlastních lidí do vedení společnosti.

Pád vlády na objednávku?

Bezpochyby nejzásadnější ale mohl být Babišův vliv na pádu vlády v červnu 2013. Případ Jany Nečasové, tehdy Nagyové měl totiž na starosti tým, který vedl právě detektiv Marek Foglar. Babiš pro magazín Reportér potvrdil, že se za dobu, co je ministrem, se s Foglarem setkal asi třikrát, naposledy letos na jaře, kdy se řešila hrozba přepadení Babišova domu. V této souvislosti jmenoval vicepremiér i šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, se kterým se také několikrát osobně setkal.

Nikdy jsem se s panem Foglarem nepotkal. Ani coby ministr financí, ani před tím. A nikdy jsem takovou informaci magazínu Reportér nepotvrdil. Toto tvrzení ve svém článku neuvádí dokonce ani redaktor Kroupa, jak chybně píšete. Naopak píše: „Babiš vylučuje, že by se s Foglarem stýkal dodnes. Přiznává ale, že se několikrát setkal s jeho nadřízeným Robertem Šlachtou“.

Se šéfem UOOZ Šlachtou a náměstkem Laubem jsem se setkal kvůli úplně jiné věci, a to kvůli ohrožení mé osoby. Žádám vás proto o opravu těchto nepravdivých informací uvedených ve vašem článku. Celý příběh Janka Kroupy je postavený na fabulacích a lžích, stejně jako jiné kauzy, které v minulosti představil. Jeho práce je tak nedůvěryhodná, že dokonce způsobila zatčení Věry Jourové, které pak stát musel za neoprávněnou vazbu vyplatit miliony odškodného.

Jakékoliv tvrzení, že by kontakty na ÚOOZ pomohly Babišovi k nástupu k moci, případně že se sám podílel na pádu vlády, považuje Andrej Babiš za manipulativní. Podle něj by to v době, kdy ANO mělo půl procenta preferencí, nedávalo smysl.

Tady je moje emailová korespondence s redaktorem Kroupou. Z mých odpovědí je jasné, že výše uvedená tvrzení jsou lživá.

Vážený pane redaktore, dřív, než odpovím na Vaše dotazy, položil bych rád několik otázek Vám:

Máte pověst, že děláte reportáže na objednávku, je to pravda? Berete za to peníze? Jste zkorumpovaný?
2. Je pravda, že jste na trhu poptával firmu, která by nasadila odposlechy do Sokolovny v Průhonicích, kde mám občas schůzky a jednání? Z jakých peněz platíte takové aktivity?
3. Čemu nebo komu má sloužit Vaše fabulace, že jsem se nějak s panem Šlachtou podílel na pádu vlády? Tušíte, kolik v té době mělo hnutí ANO podle průzkumů preferencí?
4. Je pravda, že na září chystáte podobnou fabulaci, kde chcete poukázat na mé vámi vykonstruované propojení se Šlachtou v kauze Oleo Chemical? Chcete tak pomáhat zločincům, kteří z firmy podvodně vyvádějí miliony?
5. Jsou tyto Vaše iniciativy nějak motivovány zájmovými kruhy, které se chtějí zbavit pana Šlachty? Víte, proč pan Šlachta vadí lidem, kteří Vás na tuto práci najali? Neobávají se nezávislého ÚOOZ právě kvůli svému potenciálnímu korupčnímu chování?
6. Obdržel jste ze stejných zdrojů či od stejných lidí „zakázku“ na diskreditaci ministra dopravy Dana Ťoka. Co bylo cílem vyvolání jeho pseudokorupční aféry ve firmě Skanska? Chtěl jste na něj vytvořit tlak, abyste vyhověl zadavatelům s cílem prosadit zakázku na mýto pro jejich dodavatele?
7. Pracujete na těchto „zakázkách“ stejně jako v případě kauzy Budišov, kdy jste získával informace od „hlavního svědka“ pana Řičáře, který se nakonec ukázal hlavním obviněným a byl odsouzen za podvody na sedm let?
8. Uvědomujete si, že jste touto Vaší „prací“ dostal do vězení dnešní eurokomisařku Věru Jourovou, že jste touto vymyšlenou aférou způsobil nevratnou škodu nejen jí a její rodině, ale i státu, který nejenže selhal ve výkonu práva, vyplatil odškodné, ale na základě Vaší smyšlené reportáže také vydával další prostředky na šetření Vámi a Vaším svědkem smyšlené kauzy? K nákladům, které jste svojí prací způsobil, je třeba také přičíst několik let ochrany tohoto Vašeho svědka, který žil za peníze státu v zahraničí.
9. Skutečně jste ve stejné kauze věřil teorii Vašeho nastrčeného svědka, že chce starosta Péťa zavraždit tehdejšího šéfa ÚOOZ pana Kubiceho, nebo Vám to jen vyhovovalo jako senzace do Vašeho pořadu? O vraždě Kubiceho totiž nikdo jiný než Váš svědek Řičář nikdy nemluvil.
10. Zdá se vám Vaše práce, kterou Vám dohazují Vaši „zadavatelé“, skutečně na profesionální úrovni?

Nyní už odpovím na Vaše dotazy

Jak dlouho jste se stykal s detektivem UOOZ Sipkem ?
Setkal jsem se s ním v rámci vyšetřování kauzy Loricus.

Je pravdou ze jste s policisty spolupracoval na pripadu kolem firmy loricus?
Podával jsem k této kauze svědeckou výpověď. Generální ředitel ČEPRa pan Švarc mne požádal, abych u generálního ředitele Slovnaftu Vilagyiho, kterého jsem znal, ověřil pravost kontraktu mezi firmou Loricus a ČEPRem, který podepsal bývalý generální ředitel ČEPRa Tomáš Kadlec. Na základě stanoviska pana Vilagyiho bylo zjištěno, že se jedná o podvod firmy Loricus napojenou na skupinu kolem Tomáše Pitra a Františka Mrázka.

Je pravda ze jste detektivum opatroval svedky / ku prikladu z vedeni slovnaftu/ jak jste to udelal?
Žádné svědky jsem neopatřoval. Při svědecké výpovědi jsem policisty informoval pouze o tom, co mi ke kontraktu řekl generální ředitel Slovnaftu pan Vilagyi.

Stykate se s detektivem sipkem dodnes?
Nestýkám.

Co jste resili na jednani v roce 2006 kde po detektivech jste se sesel s ivanem langrem.
S panem Langerem jsem se potkával na společenských akcích.

Proc jste kdyz vasi zene ukradli auto volal nejprve ivana langra a nikoli policii?
To, co píšete je manipulace a lež. Panu Langerovi jsem nevolal, moje žena byla přepadena na otevřeném parkovišti Kika v Čestlicích, na místě jí ukradli s autem i mobil a veškeré osobní věci. Policii i záchranku, protože byla v šoku, volali zaměstnanci Kika. O přepadení jsem se od ní dověděl až hodinu poté, kdy už byli policisté na místě. Případ byl poté vyšetřován středočeskou kriminálkou. Je vidět, že máte špatné informátory.

Jak jste se seznamil s robertem slachtou ?
V rámci jednoho z případů, kdy jsem byl vydírán.

Jak casto se stykate?
Nestýkáme se. Byli jsme v kontaktu, v případech, kdy byl ohrožen můj život, což bylo za dobu, co jsem ministrem, asi třikrát. K těm případům mě také vyslýchala policie.

Mluvil s vami ó pripadu nagyova a kmotru?
Ne, proč by se mnou o tom mluvil? Obávám se, že celou touto manipulací chcete jen dokázat, jací jsme s panem Šlachtou kamarádi a jak jsme spolu v červnu 2013 zařizovali pád Nečasovy vlády. Domníval jsem se, že jste inteligentnější. Hnutí ANO mělo v červnu 2013 podle STEM preference 0,5 procenta, nikdo nás v té době neznal. My jsme naopak chtěli volby v řádném termínu a počítali jsme tak s nimi. V květnu 2014, tedy v řádném termínu, bychom volby vyhráli.

Kdy jste se videli naposledy?
Viděli jsme se začátkem května, kdy se řešilo vážné riziko přepadení mého rodinného domu. V předcházejících dvou případech vydírání a vyhrožování mé osobě jsem se na ÚOOZ obrátil prostřednictvím náměstka policejního prezidenta Laubeho. Jistě víte, že ÚOOZ řeší jakékoli násilí vůči ústavním činitelům, proto jsem se na něj prostřednictvím náměstka policejního prezidenta obrátil. Pan ministr vnitra byl o všech případech vždy informován, v jednom případě mne sám informoval o nebezpečí a pana Laubeho a Šlachtu za mnou sám vyslal.

Sdílet:

Hlavní zprávy