Sobota ráno. Trumpova administrativa přesto odpověděla Echo24 obratem

DONALD TRUMP A NOVINÁŘI

Sobota ráno. Trumpova administrativa přesto odpověděla Echo24 obratemGLOSA
Donald Trump. Foto: Foto: Shutterstock
1
Krátké zprávy

Vojtěch Beran

Přestože se nový americký prezident Donald Trump nijak netají svým (někdy oprávněným) odporem k novinářům, jeho administrativa s médii komunikuje bez problému. A to dokonce i s těmi českými, jak v sobotu zjistila redakce Echo24. S trochou nadsázky by se dalo říct, že Trumpovo ministerstvo zahraničí na dotazy reaguje přívětivěji než české ministerstvo financí.

Redakce Echo24 se na americké ministerstvo zahraničí obrátila kvůli sporům o částku 220,3 milionu dolarů. Přesně tuto částku totiž Obamova administrativa jen pár hodin před inaugurací Donalda Trumpa přiklepla palestinským úřadům. V médiích se následně objevily zprávy, že nová Trumpova administrativa chce dotyčnou částku zmrazit. Zprávy jednotlivých médií se však rozcházely a nebylo zřejmé, jaký je skutečný stav věcí.

Autor textu se tedy obrátil na tiskový odbor amerického ministerstva s žádostí o vysvětlení. Tady však nastal problém – na webu není (alespoň viditelně) uveden žádný centrální mail pro zahraniční novináře. Proto nezbylo než jednotlivě kontaktovat celkem čtyři zaměstnance tiskového odboru. Vzhledem k tomu, že dotaz byl zasílán o víkendu, dalo se očekávat, že odpověď přijde nejdřív v pondělí, pokud tedy vůbec dorazí.

Za necelé tři hodiny však přišel první mail. Doris Robinsonová v něm informovala, že dotaz postoupila kompetentním kolegům. Ani ne o deset minut později pak přišel další e-mail, ve kterém Julie Masonová posílala odpověď ministerského mluvčího na zaslanou otázku. Když jí server Echo24 následně položil doplňující dotaz, záhy dostal doplňující odpověď. Byť zněla, že Američané nebudou věc dále komentovat (výsledný článek i s americkou reakcí si můžete přečíst ZDE).

Rychlá reakce ministerstva je o to pozoruhodnější, že server Echo24 své dotazy posílal krátce před druhou hodinou odpoledne SEČ, tedy v době, kdy na východním pobřeží USA bylo krátce před osmou dopoledne. Odpovědi dorazily o necelé tři hodiny později, tedy krátce před jedenáctou amerického času. O takové spolupráci si v Česku – obzvlášť o víkendu – můžete nechat jenom zdát.

Čtěte také: Poplach v ANO. S Echem nemluvte, radil Harapesovi volební tým

Válka s Trumpem strhává média k hysterii