Válka s Trumpem strhává média k hysterii

Inaugurační projev vyvolal znepokojivé otázky

Válka s Trumpem strhává média k hysteriiTÝDENÍK ECHO 2
Svět
Martin Weiss
Sdílet:

Válka mezi Donaldem Trumpem a médii je v plném proudu. A rozjelo se to hned druhý den po inauguraci. Trump se na speciální tiskové konferenci pustil do novinářů, že prý se snaží umenšovat počet návštěvníků jeho inaugurace. Obvinil je z tendenčního používání fotografií a při té příležitosti vyslovil několik lží a nesmyslů. Poradkyně Kellyanne Conwayová je další den na CNN obhajovala jako „alternativní fakta“, kterýžto výraz se již stačil stát proslulým.

Problém je, že tento souboj strhává média k hysterii, v níž se obě strany začínají podobat sobě navzájem. Jedním z dalších nepředvídaných efektů sociálních sítí je, že novináři se nemohou udržet, aby na nich nedávali najevo své osobní názory. A ty, když se slijí v jedno se zprávami, které produkují, vytvářejí nepokrytě tendenční dojem.

Zpravodajství se skládá z neprofesionalit

Oficiální profesionálové působí místy spíš jako součást toho, čemu se začíná říkat protitrumpovský „odboj“ (analogické snaze blokovat agendu prezidenta Obamy se říkalo „obstrukce“ či „rasismus“).

Když reportér časopisu Politico Zeke Miller napsal, že Trump nechal odstranit z Oválné pracovny Bílého domu bustu Martina Luthera Kinga, zpráva se okamžitě rozletěla po všech médiích a sociálních sítích – „narativ“ Trumpa-rasisty byl potvrzen tak dokonale, jak jen mohl být. Jenže to nebyla pravda, Miller se omluvil a uvedl, že mu zřejmě agent ochranky překážel ve výhledu (takže když bustu neviděl, automaticky předpokládal to nejhorší).

Stejnou rychlostí se rozletěla zpráva, že z oficiálního webu Bílého domu zmizely stránky o LGBT a globálním oteplování. Jenže ze stránek Bílého domu zmizelo všechno – je to zavedený protokol, s koncem funkčního období se obsah stránek archivuje a nový prezident je začne postupně zaplňovat. Opakovaně se objevila zpráva, že Trump odvolal všechny americké velvyslance – přestože Trump jako každý prezident odvolal ty politicky jmenované, jen na rozdíl od předchůdců neudělal žádné výjimky.

Z podobných neprofesionalit, zjevně motivovaných politickou agendou, se zpravodajství dnes do značné míry skládá. „Na funkci Trumpova vědeckého poradce se uvažuje o Davidu Gelertnerovi, ostře antiintelektuálním počítačovém vědci,“ informoval The Washington Post. Gelertner je profesor Yaleovy univerzity, zakladatelská osobnost oboru techniky známé jako paralelní výpočty, autor knih jako Přílivy mysli – odkrývání spektra vědomí nebo Strojová krása – elegance v srdci technologie. Ale kritizoval prezidenta Obamu a některé vlivné akademické činitele a podpořil, i když s výhradami, Trumpa, takže musí být v logice The Washington Post antiintelektuální.

Kdo tenhle souboj vyhraje? Média mají velmi špatnou výchozí pozici. Jejich přesvědčení o vlastní důležitosti je nepřímo úměrné důvěře veřejnosti – média patří k nejméně respektovaným institucím.

Čtěte také: „Budu muslimkou.“ Albrightová se zastala muslimů proti Trumpovi

Celý text Martina Weisse v novém vydání Týdeníku Echo čtěte na EchoPrime a v Týdeníku Echo ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články