Poplach v ANO. S Echem nemluvte, radil Harapesovi volební tým

REPORTÁŽ

Poplach v ANO. S Echem nemluvte, radil Harapesovi volební týmNOVÉ
Kandidát hnutí ANO do Senátu Vlastimil Harapes Foto: FOTO: Echo24
17
Domov

Renáta Bohuslavová

Zatímco většina kandidátů do Senátu se pár dní před volbami snaží v médiích najít prostor, babišovci zvolili zcela jinou taktiku. Na farmářských trzích na „Kulaťáku“ si v sobotu téměř všichni přítomní kandidáti našli chvilku na to, aby redaktorce serveru Echo24.cz zhodnotili své šance na zvolení, dojmy z voličů i předvolební kampaně. Výjimkou byl pouze volební tým Vlastimila Harapese (ANO), který poté, co zjistil, že Harapes mluví s Echem, zasáhl a debatu mu doporučil ukončit.

O praktikách uvnitř hnutí ANO napříč Českou republikou občas do médií prosáknou ne zcela lichotivé informace, nejčastěji spojené s odchodem členů ze strany. Odcházející si stěžují na nenaplněná očekávání nebo na to, že se nechtěli podřídit vedení Andreje Babiše, na způsob vnitrostranické diskuze či na to, že se hnutí odklání od vytyčeného programu a třeba vytváří koalice se stranami, se kterými před volbami deklarovalo nespolupracovat. Redaktorka Echo24.cz způsoby komunikace volebního štábu kandidáta do Senátu za hnutí ANO Vlastimila Harapese pocítila na vlastní kůži.

S Echem nemluvte. Harapes jako loutka svého volebního týmu

„Dáte si koblihu,“zeptal se redaktorky vesele jeden z členů předvolebního týmu Vlastimila Harapese s tím, že Echo24.cz zná a že pozdravuje šéfredaktora, zatímco kolem stánku panoval čilý ruch, který zajišťovali jak voliči, tak ale i nejméně 6 aktivních podporovatelů, kteří na sobě měli placky a již zdálky vytvářeli před stánkem dojem, že je zde neustále plno, což před jinými tak patrné nebylo. Redaktorka s díky odmítla a poprosila pana Harapese, zda by mu jako novinářka serveru Echo24.cz mohla položit několik otázek.

Vlastimil Harapes byl vstřícný, souhlasil a nabídl víno. Na otázku, zda už se setkal s předsedou hnutí Andrejem Babišem a proč nepřijal pozvání na veřejný Salon Týdeníku Echo, který se konal toto úterý, kandidát za hnutí ANO odpověděl, že pana Babiše na setkáních kandidátů několikrát viděl, ale přímo s ním nemluvil. „To je jen taková ozdoba,“ řekl dále Harapes na podobiznu Babiše na volebním letáčku a dodal, že byl ke kandidatuře vyzván Martinem Stropnickým a pokud by tam měla být něčí podobizna, tak jeho. 

Neuplynuly ani dvě minuty a z hloučku se vynořil jistý muž s plackou hnutí ANO, který panu Harapesovi naznačil, že novinářka je z média, které je silně protibabišovské a že by s ní tedy Harapes mluvit neměl. Na otázku proč s dodatkem, že ostatní kandidáti do Senátu nemají s rozhovory problém, odpověděl už Jaroslav Holý, jak se muž později redaktorce představil, že Echo píše mnoho článků proti hnutí ANO a bojí se toho, že by nebyla zachována objektivita. „Babiš je ANO. Pro nás to znamená to samé. My to tak vnímáme,“ odpověděl Holý za Harapese, který přikyvoval, na otázku, zda je tedy Echo podle nich zaměřené proti Babišovi nebo proti hnutí ANO.

Došlo i na otázku, proč se tedy Vlastimil Harapes nezúčastnil Salonu Týdeníku Echo v Písecké bráně, kde byli ostatní hlavní kandidáti do Senátu. Harapes začal pomalu listovat v diáři a poté řekl, že zrovna ten den měli debatu v Reflexu. Té samé debaty se však účastnil i kandidát ODS František „Čuňas“ Stárek, který poté do Salonu Týdeníku Echo v Písecké bráně dorazil ještě s předstihem. 

Krátce poté však k redaktorce přistoupil zmíněný Jaroslav Holý s dalším kolegou z marketingového týmu Vlastimila Harapese s tím, zda je voličkou na Praze 6. Po negativní odpovědi následovala další otázka. „Řekla jste panu Harapesovi, že jste novinářka,“ tázal se poněkud nepříjemným tónem druhý z mužů s tím, že jejich kandidát nevěděl s kým mluví. Novinářka poté oba členy margetingového týmu ujistila, že se Harapesovi řádně představila. Oba pak znovu zopakovali, že tedy doufají, že bude zachována objektivita a dodali, že pan Harapes je unavený, protože tu už stojí od rána. 

Holý již smířlivěji řekl, že by byli neradi, kdyby tato celá situace negativně ovlivnila tvorbu článku a podával redaktorce ruku s tím, že se ještě ani oficiálně nepředstavili.

Zastavují se zde staří a chudí

Návštěvy ostatních volebních stánků již proběhly ve zcela odlišné atmosféře. „Echo? Já jsem ještě nečetl Salon v novém Týdeníku,“ uvítal redaktorku nezávislý kandidát Aleš Hušák s tím, že ale děkuje za pozvání na debatu. Na otázku jaká je komunikace s voliči odpověděl, že je trochu překvapen. „Zastavují se tu především staří a chudí,“ řekl a jeho manželka, která byla u stánku s ním souhlasně pokývla. V Senátu by chtěl především prosadit finanční podporu pro mladé rodiny a minimální důchod pro seniory. Přišla řada i na heslo ve volebním programu – Kulomet do každé rodiny. To, že jde o populistické heslo neskrýval, ale zároveň dodal, že na rozdíl od současných politiků on na svém programu i na tom, že by se občané měli vyzbrojit, bude trvat i poté, když bude zvolen.

ODS vstoupila k Čuňasovi

Hned u vedlejšího stánku se vesele fotil s voliči i známými osobnosti, například s Evou Pilarovou, František Čuňas Stárek, kandidující za koalici ODS a Svobodní, kterého přišel podpořit předseda pražské ODS a zastupitel Hlavního města Prahy Filip Humplík. Hned při představování vytáhl poslední číslo Týdeníku Echo a nalistoval debatu. „Dělám vám reklamu,“ řekl vtipně. V té chvíli od vedlejšího stánku přišel Aleš Hušák a začali spolu debatovat nad jednotlivými pasážemi textu.

Stárek koalicím jako takovým moc nefandí. Byl by proto, aby každá strana dostala prostor a mohla za čtyři roky v Poslanecké sněmovně ukázat, co umí. „Jako v Americe,“ přidala se jedna z jeho podporovatelek. „Jsem tu prostě sám za sebe jako Čuňas. Aby to nakonec nedopadlo tak, že ODS vstoupí k Čuňasovi,“ řekl pobaveně. „ODS vstoupila k Čuňasovi,“ glosoval s úsměvem celou situaci člen zastupitelstva Prahy 6 a jeho syn Jan Stárek, pak popadl další talíř chleba se škvarky a vyrazil mezi lidi na trhy.

Placku s růžovými brýlemi si zase naopak mohli domů odnést voliči kandidáta za koalici TOP 09, Starostové a nezávislí a KDU-ČSL Jiřího Růžičky. Ředitel Gymnázia Jana Keplera a člen zastupitelstva Prahy 6 vidí největší problémy ve způsobu financování českého školství. Podpora i finance jdou podle něj do učňovských oborů, které možná za několik let nebudou ani potřeba, jelikož je nahradí stroje. Zlepšit by se podle něj měla především výuka jazyků a matematiky. 

Favoritem je Růžička

Své šance na postup do druhého kola senátních voleb vidí pozitivně i kandidát ČSSD a Strany zelených Václav Bělohradský. Avšak přiznal, že je trochu zklamaný z reakcí lidí a že favoritem voleb je podle něj někdo jiný. „Vidím dnes rozkol mezi politickým systémem a občanskou společností. Lidé nás berou jako vetřelce,“ řekl a dále prognosticky dodal. „Skončíme druzí. Největší šance má Jiří Růžička,“ řekl otevřeně Bělohradský. O postup do druhého kola se podle něj poperou s kandidátem hnutí ANO Vlastimilem Harapesem. 

Své voliče si na farmářských trzích našli i komunisté, které přišla také osobně podpořit předsedkyně klubu KSČM a zastupitelka Hlavního města Prahy Marta Semelová, a za něž do Senátu na Praze 6 kandiduje Pavel Franěk. Na své si přišli i podporovatelé Jaroslava Dvořáka ze Strany práv občanů. „Pana Dvořáka sice neznám, ale mám ráda pana Okamuru. Chodím k němu na kurzy vaření,“ řekla jedna z potenciálních voliček SPO na otázku, proč by podpořila právě toto uskupení.

V posledním stánku dostalo prostor Politické hnutí Řád národa, za které na Praze 6 kandiduje Martin Šalek, který se také účastnil Salonu Týdeníku Echo, ale jen z pozice diváka, s čímž nebyl úplně spokojený. Nesouhlas projevil především s rozhodnutím zastupitelů přesunout LDN z Bubenče do Polikliniky v Břevnově, z čehož veřejně vinil především protikandidáta Jiřího Růžičku.

Čtěte více: Tři sta kilometrů od Kulaťáku se vraždí – a my si kandidujeme do Senátu