Tři sta kilometrů od Kulaťáku se vraždí – a my si kandidujeme do Senátu

SALON TÝDENÍKU ECHO

Tři sta kilometrů od Kulaťáku se vraždí – a my si kandidujeme do SenátuSLEDUJTE VIDEO
Diskutující v Salonu Echo Foto: FOTO: Jan Zatorsky
3
Domov
Echo24
Sdílet:

První veřejný Salon Týdeníku Echo se konal v úterý večer v prostorách kavárny Písecká brána na katastru Prahy 6. Právě tady se letos konají nejbarvitější volby do Senátu. Pozvání Echa sice nepřijal Vlastimil Harapes kandidující v barvách ANO, ale naopak přišli Václav Bělohradský (ČSSD plus Strana zelených), Aleš Hušák (Nezávislí), Jiří Růžička (TOP 09 a Starostové s podporou KDU-ČSL) a konečně František Stárek zvaný Čuňas (ODS). Mluvilo se sice i o lokálních tématech, moderace Echa se však snažila převést témata na celostátní úroveň.

Diskutující se snažili veřejnosti představit motivaci pro kandidaturu za jednotlivé strany, přičemž každý z nich neopomněl poukázat na svou nezávislost na stranickém vedení. Debata se poté logicky stočila i k tématu kumulace politické a ekonomické moci, tak jak ji reprezentuje ministr financí a majitel koncernu Agrofert Andrej Babiš. Mluvilo se však i o zahraniční problematice, v níž dominovala diskuze o směřování Evropské unie, kterou v poslední době výrazně ovlivňuje migrační krize a riziko teroristických útoků na starém kontinentě. Na na debatě se rozebíral i slogan ze Stárkových billboardů, že se 300 kilometrů od Kulaťáku vraždí. 

Vybočuje česká debata o uprchlících z evropského kontextu?

Bělohradský: Myslím, že ano. Co se týče uprchlíků, chtěl bych kolegovi Stárkovi říct jednu věc. Zachytil jsem několik článků v této zemi, které jakoby legitimizují mučení. Že ty informace získané mučením jsou užitečné atd. Dobře, ale ten, kdo to píše, by taky pak měl mučit. Protože abyste ty uprchlíky vzali vážně, museli byste stát na ostrově Lampedusa, vidět ty dvou- tříleté děti, které plavou vedle své mrtvé matky. Museli byste strkat ty děti zpátky do moře. Umírající děti ve Středozemním moři jsou přeci problém Evropy.

Stárek: Já mám jiný recept, pane profesore. Já bych je nestrkal zpátky do moře, to je opravdu nehumánní. Strkal bych je z moře na pevninu. A to například na africkou. Než je nasoukají do tý nafukovací bárky a než zaplatí peníze italské mafii. Ale v podtextu toho, co jste teď říkal, byla výčitka mně, že navrhuji evropské Guantánamo. Víte, teroristické činy v poslední době spáchali většinou lidi, kteří jsou drobní kriminálníci. To, jak sestavit bombu, se naučili v kriminále. Já jsem seděl čtyři roky, a přestože nejsem rukodělně zdatný, leccos jsem se tam naučil. Je potřeba oddělovat teroristy od drobných kriminálníků, protože jestli šest tisíc bojovníků Islámského státu má pas EU, tak i kdybyste je všechny zavřeli, máme jich v kriminálech za rok 60 tisíc.

Hušák: Pan profesor používá slovo uprchlík. Já říkám: Ano, pomáhejme všem uprchlíkům. Ale to, co kráčí Evropou, nejsou uprchlíci, ale imigranti. To je takový rozdíl jako mezi trabantem a mercedesem. Vidíte lidi z Bangladéše, Eritreje, proboha, tam je nějaká válka? Uprchlíci nejsou v Evropě, ale v táborech v Jordánsku a jinde na Blízkém východě. Tady jsou jenom migranti.

Růžička: K tomu Guantánamu. Všichni jste asi viděli fotografie, kde lidé popravovaní Islámským státem mají na sobě oranžové vesty. Proč? Všichni asi víme, že v oranžových vestách byli oblečeni vězni z Guantánama. Takže když někdo řekne, že je potřeba zřídit evropské Guantánamo, tak mě to prostě děsí.

Další zajímavé články naleznete v Týdeníku Echo ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články