1 PROTI "přišelcům"

‚Teď budeme silnější.‘ Protiislamisté plánují protesty po celé Evropě

NOVÉ

Témata: , , , ,

Islamofobové napříč Evropou plánují masivní demonstrace. Do protiislámských protestů se má zapojit řada evropských zemí včetně Česka. Tuzemští odpůrci uprchlíků v čele s lídrem Bloku proti islámu Martinem Konvičkou se navíc chtějí skrze telemost propojit s protestujícími v dalších středoevropských městech. Akce se mají jen u nás podle odhadů zúčastnit tisíce lidí.

Praha, Bratislava, Varšava, Drážďany, Amsterdam, estonské Tartu nebo také Birmingham. Dříve se mluvilo i o Rakousku, Francii, Švýcarsku a dokonce Austrálii. Islamofobové po celé Evropě se spojili, aby ve stejný den, konkrétně 6. února, napříč kontinentem vyjádřili svůj nesouhlas s přijímáním uprchlíků z Blízkého východu a Afriky.

Představitelé protipřistěhovaleckého hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) se navíc v sobotu 23. ledna setkají v Praze. Chtějí zde dohodnout poslední podrobnosti chystané únorové celoevropské demonstrace, uvedla Tatjana Festerlingová, která je vůdčí postavou hnutí.

Čeští odpůrci islámu a uprchlíků se v rámci demonstrace sejdou na Hradčanském náměstí poblíž Pražského hradu. „Zhruba před rokem se tu odehrála naše první demonstrace. Je to tedy pro nás tradiční místo s pěknými kulisami a nebráníme tu provozu, jako bychom bránili třeba před Úřadem vlády. Nic víc bych za tím nehledal,“ řekl deníku ECHO24.cz lídr Bloku proti islámů Martina Konvička a odmítl tak možnou souvislost s podporou prezidenta Miloše Zemana.

„Demonstrace se koná proti neřízené invazivní vlně ‚přišelců‘. Potřeba celoevropského protestu tu byla už dlouho. Účast na akci potvrdila i Francie a Itálie,“ dodal Konvička s tím, že na společné demonstraci se s lídry Pegidy dohodli předběžně během akcí na Albertově 17. listopadu. Účast na protestech v Praze na Facebooku potvrdilo zatím přes dva tisíce lidí.

‚Když se spojíme, budeme silnější.‘

Plán ohledně masových protestů proti islamizaci napříč Evropou poprvé zazněl na konci listopadu na demonstraci pořádané pod taktovkou německé iniciativy Pegida v Drážďanech. Davu tisíců lidí to oznámil zakladatel a bývalý lídr Anglické obranné ligy (English Defence League) Tommy Robinson, který jen před několika dny založil ve Velké Británii místní odnož Pegidy.

Robinson, vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon, se 17. listopadu setkal v Česku se zástupci Pegidy a obdobného českého uskupení Bloku proti islámu a měl vystoupit na jejich akci. Na poslední chvíli se ale dostavil jiný řečník – prezident země Miloš Zeman, který je otevřený kritik islámu, přistěhovalectví a Evropské unie, napsal loni na začátku prosince britský deník Telegraph.

„Naše úsilí musíme koordinovat. Potřebujeme jednu masivní demonstraci, kdy protestující pochodující za stejnou věc budou opakovat stejné heslo: Zachraňme naši kulturu, zachraňme naši zem, zachraňme naši budoucnost. Když budeme protestovat všichni společně ve stejnou dobu, budeme silnější,“ prohlásil Robinson na demonstraci v Drážďanech, které se zúčastnil podle deníku také Konvička.

Deník Telegraph současně upozorňuje na mírné nuance mezi jednotlivými protiislámskými iniciativami. Blok proti islámu se podle něho vyznačuje snahou o přímou demokracii a obecně hnutí ve střední a východní Evropě jsou pak svým charakterem oproti iniciativám západním „protiamerická“.

Čtěte také: Amazon nabízí hymnu Pegidy. Výtěžek ale putuje uprchlíkům

Náckové všech zemí, spojte se. Antisemita Bartoš se raduje z internacionály

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.