Plán zdecimovaných lidovců: Už nebudeme kličkovat
Konec s rozhodným možná
Na vládní KDU-ČSL čeká o víkendu ve Zlíně volební sjezd. Spíš než personálie bude ale zajímavé sledovat směr, který si lidovci vytyčí do dalších let. Podle předsedy strany Pavla Bělobrádka je pro příští volby cíl získat dvě tři hejtmanská křesla. První místopředseda Marian Jurečka pak slibuje větší otevření nestraníkům a rozhodnost místo lidoveckého „tradičního rozhodného možná“. Bělobrádek s Jurečkou mají své posty na sjezdu obhájit.
„Oddlužení KDU-ČSL, generační obměna, nástup nové, intenzivní komunikace hlavně na sociálních sítích, ale i standardně v krajích, kde znovu personálně posilujeme. Tyto věci je potřeba zúročit,“ míní Jurečka, který bude obhajovat křeslo druhého muže strany. Ministr zemědělství zvažoval, že změří síly s Bělobrádkem v boji o místo předsedy. Kvůli klidu ve straně se ale nakonec rozhodl nekandidovat.
Čtěte také: Jurečka couvl, proti Bělobrádkovi nepůjde
Bělobrádek: Vítání v krojích, se slivovicí a klobásou jsem zažil jenom jednou. Je paradoxní, že je nám to přisuzováno. Taková image je zkreslená.
Oba lidovečtí lídři si chválí vzájemné fungování. „Vztahy mezi námi jsou vynikající a snaha hledat pikantérii, rozdělovat nás a stavět nás do protikladu je spíše zbožným přáním některých lidí. Možná i určité mediální zajímavosti,“ míní Bělobrádek. A Jurečka přitakává: „Baví mě komentáře, když někde čtu, že spolu máme chladné vztahy a že spolu špatně komunikujeme. S Pavlem Bělobrádkem se známe od roku 2005, známe se dlouho a i s dalšími lidmi z KDU jezdíme na vodu. Máme spolu velice kamarádské vztahy.“
Lidovci, kterým v roce 2010 po vypadnutí ze sněmovny zvonil politický umíráček, se oklepali a chystají teď plán expanze. „Jsme samozřejmě zdecimováni ještě z těch dob, kdy jsme na tom byli finančně špatně. Musíme investovat do aparátu, do jeho profesionalizace a do toho, abychom měli daleko větší odborné zázemí,“ tvrdí stranický šéf. „Naše podpora roste. Ale s necelými sedmi procenty ve sněmovních volbách i v průzkumech, kde se pohybujeme mezi šesti až osmi procenty, definitivně spokojeni být nemůžeme. Není to role, ve které bychom chtěli být natrvalo,“ připojuje.
V zisku dalších voličů má KDU-ČSL pomoci větší zapojení nestranických kandidátů a spolupráce s místními politickými uskupeními. „Chceme pokračovat v trendu, který tady je. V komunálních volbách jsme přivedli daleko nejvíc bezpartijních lidí do politiky. Daleko více, než hnutí, která se zaštiťují občany,“ uvádí Bělobrádek. Také Jurečka chce nalákat na kandidátky osobnosti, které nutně neuvažují o vstupu do strany, ale mají k lidovcům blízko.
Čtěte také: ‚Faltýnku, lžeš.‘ Lídr ANO se musel omluvit lidovcům
Bělobrádek má pocit, že KDU-ČSL neprospívají se stranou spojená klišé. „Dávno není pravda, že nás volí jenom věřící. Lidé, kteří pravidelně chodí do kostela, zřejmě tvoří méně než polovinu našich voličů,“ zmiňuje jeden z příkladů. Další ukazuje na pořádání sjezdu. „Pojedu na pátý nebo šestý sjezd. A vítání v krojích, se slivovicí a klobásou jsem zažil jenom jednou. Je paradoxní, že je nám to přisuzováno. Taková image je zkreslená. Nestydíme se za Moravu, podporujeme tradice, ale je to významná nepřesnost, která vulgarizuje skutečnost,“ míní lidovecký šéf.
Jurečka: „Ne žádné v minulosti známé lidovecké rozhodné možná, zaznělo jasné a rozhodné lidovecké ne.“
Jurečka by zase lidovce rád zbavil nálepky strany, která se nakonec dohodne s každým. „V minulosti jsme byli obviňováni z kličkování a nejednoznačnosti. To dnes KDU-ČSL dramaticky mění a chceme jasně vymezit a vyjádřit svůj názor,“ slibuje. Podle 1. místopředsedy přitom nejde o plané řeči.
„Naše role rozhodně ne malého koaličního partnera se ukázala v případě plánované cesty prezidenta Miloše Zemana do Moskvy, kde se chtěl účastnit i vojenské přehlídky. A lidovci byli ti, kdo se mu postavili. Ne žádné v minulosti známé lidovecké rozhodné možná, zaznělo jasné a rozhodné lidovecké ne. Byl to jasný moment, který ovlivnil i rozhodnutí celé vládní koalice a vedl i ke změně rozhodnutí pana prezidenta,“ tvrdí Jurečka.
Čtěte také: Zemanova moskevská přehlídka dráždí vládní i opoziční strany
Bolavá místa lidovců: biopaliva a online pokladny
I on nicméně ví, že ne každá situace v politice je taková, aby umožnila jednoznačně říct jenom ano, nebo ne. „Jsou situace, kdy je to složitější a je potřeba dodat k tomu něco dál,“ přiznává. Jurečka v tom přitom má svoji zkušenost. Když ministerstvo financí nachystalo novelu o pokračujícím daňovém zvýhodnění biopaliv, byl to jeho resort, kdo za ně ve sněmovně převzal štafetu. A sám Jurečka úpravu teď musí hájit ve sněmovně.
Dalším bolavým místem lidovců je chystaná elektronická evidence tržeb. V koalici s ANO a ČSSD to byli právě oni, kdo se proti návrhu ostře stavěli a nechtěli komplikovat podnikání především drobným živnostníkům. Při koaličním vyjednávání ale nakonec na novinku přikývli i oni – jenom s poznámkou, že si ještě počkají na paragrafové znění návrhu.
Čtěte také: Jurečka o biopalivech: Můžete si říkat, že ministr je idiot
ANO: Koalice kývla na on-line pokladny. Lidovci: Ještě uvidíme
Bělobrádek pak kvituje, že lidovcům se pod jeho vedení povedlo splnit tři základní cíle. „Je to stabilizace strany – nemáme skandály, nejsou u nás vnitrostranické půtky, nehádáme se. Nejsou mezi námi křídla, puče, nic takového,“ vypočítává, aby dodal: „Druhý je finanční stabilizace strany, jsme bez dluhů, naopak už investujeme. Jediný úvěr, který máme, je na nákup dalšího sídla jihomoravské krajské organizace. Třetí věcí je, že jsme dokázali, že KDU-ČSL není marginalizovaná. A že je pevnou součástí politického spektra, což nám ukázalo pět po sobě jdoucích voleb.“
Nakolik jsou lidovecké plány změny životaschopné a funkční, naznačí podle stranického předsedy už podzim příštího roku. „Krajské volby budou velmi důležité, mají být rok před volbami sněmovními a hodně napovědí. Věřím, že překreslí mapu krajských zastupitelstev, kdy ve většině z nich je teď rudooranžová koalice. Nechceme se s tím smířit,“ tvrdí Bělobrádek.
„Jsem přesvědčen, že minimálně ve dvou třech krajích bychom měli mít ambici usilovat o post hejtmana. Je reálné o to usilovat, i když je to otázka vyjednávání. Chceme významně posílit a vrátit se do krajských zastupitelstev, jak se nám to povedlo na magistrátech velkých měst. Oblasti, kde se určitě chceme vrátit, jsou střední nebo západní Čechy,“ uzavírá stávající a zřejmě i nový předseda KDU-ČSL. Ve Zlíně nejspíš nebude mít žádného protikandidáta.