Lidovecké ohlédnutí: rozvolněné lustrace a Jurečkova reklama
Rok 2014 pohledem KDU-ČSL
Prováhání výběru kandidáta na eurokomisaře. Přikývnutí zákonu, podle kterého se už nebudou lustrace vztahovat na členy vlády. Ataky vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli penězům na vědu. Ale i televizní kampaň, ve které ministr zemědělství Marian Jurečka propagoval s potravinami i sám sebe. Tyto problémy má letos za sebou KDU-ČSL a lidovecký předseda, vicepremiér Pavel Bělobrádek. Přehled potíží uvádí seriál deníku ECHO24.cz.
Lidovci jako nejmenší vládní uskupení za celý rok mnoho přešlapů a skandálů nenasbírali. Často jen přihlíží zápasu, který opozice vede se sociálními demokraty a hnutím ANO. Nebo tomu, jak ministři ČSSD a ANO soupeří mezi sebou. Přesto je i u KDU-ČSL několik momentů, které kazí stranické skóre.
Nerozhodná Roithová
Příkladem je hledání kandidáta na eurokomisaře za Českou republiku, kdy lidovci sami sebe zahnali do kouta. Bělobrádek nejdřív začátkem května tvrdil, jak si lidovci budou vybírat pouze mezi kandidáty dvou silnějších vládních stran. Pár dní na to se ale pustil do přemlouvání místopředsedkyně strany Zuzany Roithové, aby zkusila zabojovat taky.
Roithová si vzala až do července čas na rozmyšlenou. Nakonec oznámila, že už nemá o kandidaturu zájem.
„KDU-ČSL má velmi kvalitního kandidáta. Zuzana Roithová je jméno, které je s Evropskou unií velmi úzce spojeno po deset let. V podstatě naše nejpracovitější a nejaktivnější naše poslankyně v Evropském parlamentu,“ glosoval předseda KDU-ČSL. Sám ale musel čekat, zda s takovým jménem může vůbec u partnerů z ČSSD a ANO operovat. Roithová si vzala až do července čas na rozmyšlenou. Nakonec oznámila, že už nemá o kandidaturu zájem a místo sebe ukázala na vysokého bruselského úředníka Petra Blížkovského. Ve stranickém měření kandidátů ale zůstal bez šance.
Čtěte také: Česko může mít první eurokomisařku. Lidovci vábí Roithovou
Roithová má Bruselu dost, na eurokomisaře navrhla čtvrté jméno
(Ne)důrazně proti rušení lustrací
Kličkovanou si lidovci zažili také s otázkou lustrací. KDU-ČSL se zkoušela – na rozdíl od sociálních demokratů a zástupců hnutí ANO – profilovat tvrdým postupem vůči agentům komunistické Státní bezpečnosti a dalším prominentům předlistopadového režimu. Jen pár dní po lednovém jmenování vlády lidovci pohrozili odchodem z koalice kvůli komunistickému návrhu, který by lustrace v Česku úplně zrušil. Připojili zmínky o principiální záležitosti a podlomení kontinuity polistopadového vývoje.
Šéf poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek dokonce obvinil lidovce, že lustrace „vyhandlovali“ s hnutím ANO za post v dozorčí radě společnosti ČEZ.
Jenže pak přišlo září a poslanci projednávali změnovou normu ke služebnímu zákonu. Sněmovnu opustil návrh, který do budoucna umožňuje, aby se členy vlády stali i lidé s minulostí spojenou s StB. TOP 09 a ODS se tomu sice snažily zabránit pozměňovacím návrhem, ten ale nezískal dostatečnou podporu. Lidovci, kteří konečnou úpravu i s uvolněním metru na agenty StB podpořili, schytali řadu kritických poznámek.
Opoziční poslanci vyčítali KDU-ČSL například to, že se postarala o „největší morální lapsus za posledních deset let“. A že je to pro ně typický příklad rozporu mezi slovy a činy. Šéf poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek dokonce obvinil lidovce, že lustrace „vyhandlovali“ s hnutím ANO za post v dozorčí radě společnosti ČEZ. Ten totiž Babiš opravdu nejdřív lidovcům upíral, aby jim potom jedno místo skutečně přepustil. Interpretaci, že jde o směnný obchod, ale Bělobrádek odmítl.
Čtěte také: Příště bez lustrací. Ministrem může být kádr StB i KSČ
Lidovci vyhandlovali s ANO lustrace za ČEZ, tvrdí Kalousek
Levné pivo a „pasáček vepřů“
Bělobrádek s Babišem mají letos za sebou také opakovanou ostrou výměnu názorů kvůli penězům na vědu. Šéf hnutí ANO a ministr financí dlouhodobě razí názor, že Česko má příliš mnoho vědeckých center, která si na sebe nedokážou vydělat a jenom si ukrajují peníze z rozpočtu. Naopak předseda lidovců a vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace se snaží finanční toky k vědcům nasměrovat. Při přípravě rozpočtu skončily spory nakonec dočasným smírem. Neznamená to ale, že by Bělobrádek měl od Babiše na toto téma na další roky klid.
Čtěte také: Vláda schválila rozpočet, Bělobrádek má miliardu navíc na vědu
Terčem kritiky se stal i ministr zemědělství a 1. místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Opoziční, ale ani někteří koaliční zákonodárci nenašli pochopení pro televizní spot, ve kterém Jurečka propagoval vánoční soutěž s českými potravinami. Podle Jeronýma Tejce a Stanislava Humla si ministr v reklamě, ve které je vidět především on sám, zajišťuje propagaci za veřejné peníze. Ministr ale kritikům vzkázal: „To, kde člověk utrácí své peníze, ukáže, kde má srdce. Jsem přesvědčen, že osvěta zákazníků je důležitá stejně jako růst kvality našich výrobců.“
Čtěte také: Jurečka propaguje v reklamě české potraviny. Ale i sám sebe
Jurečka na sebe strhl pozornost ale i v dalších situacích. Například, když na Twitteru začal přemítat o zlevnění daně na pivo. Kalousek ho pak ve sněmovně obratem označil za „naivního pasáčka vepřů“. V době před komunálními volbami zas 1. místopředseda KDU-ČSL radil voličům, aby z radnic „odinstalovali“ mimo jiné i zástupce ČSSD, jinak vládního koaličního partnera lidovců.