Česko může mít první eurokomisařku. Lidovci vábí Roithovou

Česko může mít první eurokomisařku. Lidovci vábí Roithovou 1
Krátké zprávy

Souboj vládních stran o vyslání českého zástupce do Evropské komise okoření KDU-ČSL. Nejmenší koaliční partner si původně chtěl jen vybírat mezi Pavlem Teličkou z ANO a adeptem ČSSD Pavlem Mertlík. Nakonec se lidovci rozhodli přemluvit svoji místopředsedkyni Zuzanu Roithovou, aby se o post v Bruselu ucházela sama. Zatím si vzala lhůtu na rozmyšlenou.

„KDU-ČSL má velmi kvalitního kandidáta. Zuzana Roithová je jméno, které je s Evropskou unií velmi úzce spojeno po deset let. V podstatě naše nejpracovitější a nejaktivnější naše poslankyně v Evropském parlamentu,“ pochválil svoji stranickou kolegyni šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. A vyzdvihl její zkušenosti.

Roithová už je sama ale z politiky unavená. Dvojnásobná babička, která v lednu oslavila 61. narozeniny, do Evropského parlamentu letos v květnu nekandiduje. A také případný boj o křeslo v Evropské komisi si bude téměř dva měsíce promýšlet. „Vzala si čas na rozmyšlenou až do začátku prázdnin,“ připustil Bělobrádek, který má v záloze ještě nominaci lidoveckého eurolídra Pavla Svobody.

KDU-ČSL přitom předvedla obrat. Stranický šéf ještě před týdnem serveru ECHO24.cz tvrdil, že s žádným třetím kandidátem nepřijde. V tu dobu už byla známá nominace Teličky, ke kterému přibyl Mertlík. Nakonec se na něj ale prý obrátili i kolegové z „jiných stran“. A on zkusil Roithovou do politického klání zlákat.

Čtěte také: Sobotka vyrazil proti Teličkovi, ČSSD chce za eurokomisaře Mertlíka

Bělobrádek na úterní tiskové konferenci ve sněmovně nešeřil ČSSD ani ANO, když probíral jejich kandidáty do komise. „Rozumím tomu, že eurolídr sociální demokracie v některých věcech nepředvedl příliš velkou kompetenci,“ rýpl si do sociologa Jana Kellera. Ten si například při debatě v ČT chtěl zavolat na pomoc Luďka Niedermayera – jinak eurolídra opoziční TOP 09. Podle Bělobrádka nemá Keller s evropskou politikou dostatek zkušeností, proto chápe, že ČSSD chce do komise vyslat raději ekonoma Pavla Mertlíka.

Tvrdší postoj KDU-ČSL zaujala vůči Pavlu Teličkovi, který soupisku ANO pro Brusel sám vede. „Mohlo by dělat poměrně velké potíže vysvětlovat našim kolegům v Evropské lidové straně, že kandidátem je absolvent diplomacie ze Sovětského svazu. Člověk, který působil jako lobbista,“ zmínil Bělobrádek na jeho adresu. Nakonec ale připustil, že jak s ANO, tak s ČSSD je v koalici prostor k jednání.

Kandidáta na evropského komisaře vybírá vláda, kde má osm hlasů ČSSD, šest ANO a tři lidovci. Ministři se musí shodnout na jediném jménu, vybraný kandidát ale pak musí uspět během grilování v Evropském parlamentu. A také se s ním musí ztotožnit předseda Evropské komise. Zatímco sociální i křesťanští demokraté se budou moci opřít o silné frakce, ANO v Bruselu po volbách takovou oporu mít nebude.