Jurečka o biopalivech: Můžete si říkat, že ministr je idiot

Babišův střet zájmů

Jurečka o biopalivech: Můžete si říkat, že ministr je idiotNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) přiznal chybu svého resortu při projednávání zákona o spotřebních daních. Ne ale takovou, kterou mu vyčítá šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého norma zajišťující podporu biopaliv do roku 2020 přihraje pět miliard korun firmě Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Jurečka připustil jen dílčí selhání u připomínky, která zpochyňovala celý systém podpory a o niž se podle něj postaral externí poradce ministerstva Petr Havel.

„Výroba biopaliv zvyšuje tlak na poptávku po zemědělské půdě, ale také například po vodě na zavlažování. Produkce biopaliv vytlačuje plochy lesů, rašelinišť, zavlažování, mokřadů a obecně cenných biotopů sloužících jako významný rezervoár uhlíku.“ To tvrdilo ministerstvo zemědělství v zásadní připomínce k zákonu o spotřebních daních, který je mimo jiné důležitý pro podnikání vicepremiéra Babiše a jeho Agrofertu.

Čtěte také: Babiš si přílepkem rozšiřuje byznys s biopalivy o miliardy

Babiš, Kalousek a biopaliva. Kde je pravda?

Babišovi užiteční idioti

Resort nicméně z připomínky vycouval a Jurečka v úterý na setkání s novináři řekl, jaké bylo podle něj zákulisí celé věci. Odmítl, že by jednal na Babišův nátlak. „Jeden z externích poradců, pan kolega Petr Havel, napsal připomínku, kterou dal přímo legislativně-právnímu odboru, kde nezkoumali věcnou podstatu a připomínku do meziresortního připomínkového řízení dali. Na druhý den nebo po víkendu kolegové z příslušeného odboru zjistili, že v eKLEPu (Elektronická knihovna legislativního procesu, pozn. red.) tato připomínka visí. Bez jakékoli jejich konzultace. A prostě tu připomínku s ministerstvem financí vyřešili,“ uvedl.

Ministr přiznal systémovou chybu resortu

Ministr byl přitom sebekritický. „Já jsem o tom do doby, než jste se mě na to začali ptát, o této informaci nevěděl. Že se toto stalo, byla systémová chyba, já ji uznávám a už se opakovat nebude. Byla to chyba mého resortu. Můžete si říkat, že ministr je idiot,“ zmínil Jurečka .

Jenže podle agrárního analytika Petra Havla, který zákon jako externí poradce skutečně připomínkoval, nemá ministr správné informace. Připouští sice, že byl k pokračující podpoře biopaliv kritický. Nikdy ale prý nic nedělal za zády vedení resortu. „Pan ministr asi neví, jak mu fungují procesy na ministerstvu zemědělství,“ uvedl Havel pro deník ECHO24.cz.

„Podotýkám, že veškeré připomínky vyhodnocuje analytické oddělení ministerstva, jehož vedoucí je Simona Prečanová, a výsledné o vyhodnocení je předmětem porady vedení ministerstva za přítomnosti ministra, která definitivně rozhoduje o tom, zda budou připomínky akceptovány. Není tedy možné, aby externí připomínka dokázala ovlivnit legislativní proces,“ zmínil agrární analytik.

Analytik Havel varoval před negativy biopaliv

V připomínce z poloviny prosince loňského roku Havel souhlasí s tím, aby dál pokračovalo daňové zvýhodnění vysokoprocentních biopaliv. Brání se ale novince v podobě sledování obsahu biopaliv v průběhu roku. „Stále více vědeckých prací konstatuje, že biopaliva mají na ovzduší negativnější dopad než konvenční paliva,“ napsal. A skutečně zmínil i zvýšenou poptávku po zemědělské půdě nebo po vodě na zavlažování.

Čtěte také: Babiš si zákonem ohlídá svůj byznys. Povinná biopaliva

I ty přispěješ na větší šperk Moniky Babišové

„Produkce biopaliv vytlačuje plochy lesů, rašelinišť, mokřadů a obecně cenných biotopů sloužích jako významný rezervoár uhlíku. Tyto nepřímé změny ve využívání půdy způsobují nemalé úniky oxidu uhličitého do atmosféry. I proto Evropská komise revidovala politiku podpory biopaliv první generace a lze očekávat, že v této revizi bude dále pokračovat,“ zmínil Havel a dodal: „Za těchto okolností jsou veškeré návrhy na monitoring biopaliv či návrhy na jejich vyšší užití nebo přísnější sledování mimo stávající a budoucí trendy, a nemá tak smysl revidovat zákony vycházejí z původního plánu podpory biopaliv v Evropské unie.“

V dodatečné výměně názorů s ministerstvem pak v polovině ledna Havel uvedl, že jeho připomínka nemá zásadní charakter.

„Na výpočty se ptejte na ministerstvu financí.“

Ministr Jurečka v debatě s novináři opakovaně zdůraznil, že pokračující podpora biopaliv v Česku je reakcí na požadavky Evropské unie. A to včetně novely zákona o ochraně ovzduší, která stanovuje, aby minimálně 70 procent povinného uvádění biopaliv do oběhu řešili distributoři takzvaným nízkoprocentním přimícháváním, na které se nevztahují daňové úlevy.

Babiš bez vlivu na Čepro? Klidně to nadnesu, slíbil Jurečka

Jurečkovy argumenty rozvíjel Jan Gallas, který na ministerstvu vede odbor environmentálního a ekologického zemědělství. Ani jeden z nich nicméně nedokázal postavit za to, co tvrdí důvodová zpráva zákona – že díky pokračující podpoře biopaliv se zvýší zaměstnanost v oboru o 14 tisíc pracovních míst. Podle zástupců ministerstva fakticky jde pouze o zvýšení ze stávajících 8500 lidí na cílových 14 tisíc. Jestli je pak relevantní údaj, že stát tak vybere na odvodech během pěti let přibližně o 15 miliard korun navíc, neuměli Jurečka s Gallasem říct. „Na výpočty se ptejte na ministerstvu financí,“ odkázali jen nesměle na úřad Andreje Babiše.

Ministr zemědělství tak alespoň připustil, že by mohl iniciovat diskusi, která by Babiše jako podnikatele v oboru připravila o vliv nad vedením společnosti Čepro, která přimíchávání biopaliv i z firem jeho Agrofertu zajišťuje. „Samozřejmě je to možná varianta k diskusi, zdali případně Čepro nepřevést kompetenčně pod jiné ministerstvo. Dokážu si takovou diskusi představit. Odpoledne máme koaliční schůzku, kde se budeme bavit i o otázce biopaliv. Klidně tam tu věc nadnesu,“ slíbil Jurečka.

Čtěte také: Koalice couvá. Státní firmy nechá Babišovi

Babiš ovládá celý ropný byznys. Využil k tomu svou stranu a média

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz