Koalice couvá. Státní firmy nechá Babišovi
Koalice se zalekla ANO
Andrej Babiš koncentruje v jedné osobě politickou, ekonomickou i mediální moc v rozsahu, jaká nemá v naší zemi po roce 1989 obdoby, hřímal na březnovém sjezdu ČSSD její šéf a premiér Bohuslav Sobotka. A jeho spolustraníci horlivě přemýšleli, jakými způsoby ministra financí a šéfa hnutí ANO omezit. V odbojné náladě padaly i nápady připojit se k návrhu TOP 09, který přesouvá firmy s majetkovou účastí státu z vlivu ministerstva financí pod resort průmyslu a obchodu. Po sjezdu je ale všechno jinak. Babiš pohrozil koncem v koalici a jeho partneři se stáhli. O odvaze sociálních demokratů si velké iluze nedělá navrhovatel zákona a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Téměř rok ležel ve sněmovně návrh TOP 09, který přesouvá firmy s majetkovou účastí státu z vlivu financí pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Tím by Babiš ztratil dohled například nad společností ČEZ, mimo jeho vliv by se ale dostaly třeba i Čepro a Mero. Poslanci se k návrhu dostali až letos v únoru. Koalice ale opoziční normu překvapivě nezamítla. Na přání sociálních demokratů poslanci její projednávání jen přerušili do další schůze – tedy do března.
Z ČSSD totiž tehdy zaznívaly hlasy, že je třeba něco dělat se stále rostoucí mocí vicepremiéra Babiše. A čím více se blížil sjezd, tím byla prohlášení razantnější. Gradace přišla právě na sjezdu v polovině března.
Nic se omezovat nebude
„Problémem je fakt, že se předseda našeho koaličního partnera ANO Andrej Babiš po vstupu do vrcholné politiky, po vstupu do funkce místopředsedy vlády a ministra financí nevzdal svého ekonomického a mediálního vlivu. Koncentruje tak nyní v jedné osobě politickou, ekonomickou i mediální moc v rozsahu, jaký nemá v naší zemi po roce 1989 obdoby. Dostává se tak díky tomu do permanentního rizika střetu zájmů,“ prohlásil Sobotka ve svém projevu. ČSSD přijala i velmi silné usnesení a mluvila o tom, že chce co nejdříve vyřešit otázku střetu zájmů i financování politických stran.
K omezení Babišovy moci měl podle mnohých sociálních demokratů sloužit také návrh TOP 09. Ten by dostal podniky s účastí státu z vlivu ministerstva financí. „Uvidíme. Když už budeme v těch debatách, třeba Andreje Babiše přesvědčíme, aby se těch firem vzdal,“ holedbali se tehdy socialisté.
Necelých 14 dní poté vzala velká slova za své. Nic se omezovat nebude. Andrej Babiš si před partnery dupnul a když už je po sjezdu, není proč kalit koaliční vody. Sociální demokraté couvají nejen z projednání zákona na březnové schůzi, ale i z jeho možného prohlasování.
„Otázkou ale je, jestli bude více určujícím motivem vlastní názor, nebo strach z Andreje Babiše. Bohužel nepokládám všechny své poslanecké kolegy za nejstatečnější,“ říká Kalousek.
„Asi to na této schůzi nebude, budeme se věnovat zařazeným bodům. My se o tom převodu podniků určitě chceme bavit. Ale je pravidlo, že koaliční poslanci akceptují stanovisko vlády. A vláda dala negativní stanovisko. Takže nepředpokládám, že bychom ten návrh schválili,“ říká za poslanecký klub ČSSD jeho předseda Roman Sklenák.
Andrej Babiš poslance ČSSD ostatně přijde sám přesvědčovat, aby pro návrh TOP 09 ruku nezvedali.
A velkou šanci na schválení návrhu nevidí ani šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Pro koalici by to totiž mohlo znamenat velké problémy: „Podle toho, co se dělo naposledy, kdy Andrej Babiš hrozil, že je to konec koalice, tak si myslím, že to vůbec nebude jednoduché.“
Kalousek: ČSSD podporuje oligarchu
V projednání zákona ještě v březnu stále věří TOP 09. Také ona ale tuší, že vyslovovaná podpora od kolegů z ČSSD byla dána spíše blížícím se sjezdem, než skutečným úmyslem pro záměr hlasovat.
„Zatím mám se sociálními demokraty zkušenost, že jsou ochotni bránit oligarchizaci země výlučně verbálně. Reálně oligarchu podporují,“ říká 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj by se ve sněmovně našla většina poslanců, kteří se změnou vnitřně souhlasí: „Otázkou ale je, jestli bude více určujícím motivem vlastní názor, nebo strach z Andreje Babiše. Bohužel nepokládám všechny své poslanecké kolegy za nejstatečnější.“
I když se zdá, že návrh TOP 09 na přechod podniků s majetkovou účastí státu pod ministerstvo průmyslu a obchodu spadne pod stůl, sněmovna by ještě v tomto roce měla začít řešit další dva nárhy, které mají moc Andreje Babiše omezit.
Čtěte také: Babiš u Moravce ztratil nervy. Rozčiloval se, mluvil slovensky
Prvním z nich je návrh na úpravu financování politických stran, o jehož podobě se koalice už nějakou dobu dohaduje. Nový zákon by mohl přinést stropy na financování kampaní, na dary fyzických osob a ve své nejtvrdší verzi i zákaz darů od osob právnických. I tady se ale dá počítat s tím, že vyjednávání narazí u Babiše. Bez jeho peněz a darů z Agrofertu by se totiž hnutí ANO mohlo dostat do vážných problémů.
Druhou diskutovanou změnou je úprava střetu zájmů u politiků. Pomoci může důslednější zveřejňování majetku už při nástupu do politiky, vyloučení firem vlastněných politiky z veřejných soutěží nebo ústavní změna, kdy by ministři po dobu výkonu své funkce nemohli být společníky a ovládajícími osobami v obchodních společnostech.