Babiš u Moravce ztratil nervy. Rozčiloval se, mluvil slovensky

Babiš u Moravce

Babiš u Moravce ztratil nervy. Rozčiloval se, mluvil slovenskyAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Jindy poměrně klidný ministr financí Andrej Babiš se velmi rozčiloval v televizních Otázkách Václava Moravce, které se věnovaly daňovému zvýhodnění biopaliv, které vyrábí Babišova firma Agrofert. Babiše popuzoval například i titulek, který byl během vysílání na obrazovce – Výhodný byznys pro Agrofert? Babiš mimo toho, že zvyšoval hlas, přecházel z češtiny do slovenštiny ještě častěji, než je u něj obvyklé.

Prodloužení daňového zvýhodnění biopaliv o dalších pět let v posledních dnech velmi kritizuje šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého jde o tunel na státní rozpočet, kterým Babišově firmě Agrofert přiteče do roku 2020 pět miliard korun.

„Já to zásadně odmítám, Kalousek demagogicky lže. Toto je záznam z roku 2010 z Poslanecké sněmovny, všichni včetně Kalouska hlasovali pro zákon o biopalivách je to směrnice EU,“ rozčiloval se Babiš.

Rodilý Slovák Andrej Babiš se přitom, i díky naléhání a práci svých poradců, v češtině v poslední době značně zlepšil. Je však vidět, že se na češtinu přestává soustředit v okamžicích, kdy je ve stresu a nemůže uhnout z nepříjemné otázky. Podobné je to i s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou, která rovněž pochází ze Slovenska. I ona se snaží mluvit česky, ale pokud je pod pod tlakem okolí, používá i slovenské výrazy a nemá daleko ani k vulgárním výrazům.  Příkladem může být vystoupení před novináři, kde vysvětlovlala proč se tunel Blanka opět neotevře. Oznámila, že tunel projektoval „nějaký debil“.

„Moje firmy nedostávají žádne dotace za biopaliva, nech to každý slyší už konečně! Ani korunu! Výhoda je ve spotřební dani, to znamená kdo má tu výhodu? České dráhy! Proto jsou i jízdenky takové jaké jsou. Výrobci biopaliv nemají žádnou výhodu. Toto je lež, kterou Kalousek neustále šíří. Spotřební daň je zvýhodnění pro toho, kdo to uvádí do provozu v oběhu. Moje firmy s tím nemají nic společného. Kalousek je demagog a lhář!“ hřímal Babiš a opakovaně se odvolával na Brusel. „Takže vy když budete čerpat, teďka na čerpačce někdě do vašeho auta biopalivo s vyšším obsahem, tak to mátě tu výhodu z tý spotřební daně,“ argumentoval.

Když se ve studiu do Babiše pustil i předseda komunistů Vojtěch Filip, prohlásil Babiš, že by se měl přidat ke Kalouskovi. „Nech ať pan předseda jde s Kalouskem do Bruselu, a vysvětlí jim, že nebudeme plnit směrnici a dostaneme flastr, dostaneme pokutu,“ řekl Babiš, který tvrdí, že není na výrobě biopaliv nijak závislý, protože jeho továrna, kterou postavil za 1,7 miliardy a kde zaměstnává stovky lidí, může začít v klidu vyrábět jedlý olej.

Čtěte také: I ty přispěješ na větší šperk Moniky Babišové 

Za Ťokem stojím a nevidím důvod k jeho odvolání

Šéf ANO se částečně zklidnil, když Václav Moravec přešel na další téma Otázek, které naráželo na podezření z korupce u ministra dopravy za ANO Dana Ťoka v české pobočce firmy Skanska v době, kdy ji Ťok vedl. Podle Babiše Ťok všechny okolnosti dostatečně vysvětlil a nevidí tedy důvod k jeho odvolání.

,,Ten auditor kterého vyhodili a teď ho zase zázračně Janek Kroupa našel. Ten Janek Kroupa, který dostal Jourovou do vězení na reportáži, kde nevěděli jsme jak se svědek jmenuje, byl někdě za stromem. Ano, takže je to samozřejmě nesmysl,“ zpochybnil Babiš práci reportéra Janka Kroupy, který kauzu ve spolupráci se Švédským rozhlasem zpracoval.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek řekl, že bude chtít o záležitosti mluvit s koaličními partnery. Do té doby by prý měl Ťok rozptýlit všechny pochybnosti. Babiš tuto výzvu označil za „dělání politiky“, protože ministr dopravy Sobotkovi zaslal ve středu dvoustránkový dopis, v němž to podle Babiše Ťok vysvětlil.

Dokládat tržby budou jako první restaurace a hotely

,,Všichni lidi vědí, že se krátí tržby, že oni nás okrádají. Chcete to na fakturu nebo v cashi? Platí zamestnancom cash,“ obhajoval Babiš vášnivě kontroverzní návrh zákona o elektronické evidenci tržeb. Babišovo ministerstvo chce nyní upravit návrh zákona tak, že jako první své platby budou muset evidovat restaurace, hotely a obchody. 

Vztahovat se bude zhruba na 300 000 živnostníků. Původně se hovořilo o dvojnásobných 600 000 firmách, kde polovinu tvořili drobní živnostníci, kterým se evidence zatím vyhne. 

Návrh zákona mnozí živnostníci odmítají, mimo jiné proto, že za věci potřebné k evidenci budou muset zaplatit, a ne jen jednorázově. Ministr financí začal Václava Moravce přesvědčovat, že je systém jednoduchý a ukázal mu i elektronickou pokladnu. ,,Tuhle si můžetě pronajmout, když nemátě peníze, ona by mala stať 7 tisíc korun. Není pravda, že bude někdo bankrotovať,“ mával Babiš elektronickou pokladnou, která čte čárový kód a její měsíční pronájem má stát 500 korun. Za balíček obsahující software, aplikaci a spojení s finanční správou pak zaplatí živnostník 100 až 300 korun za měsíc.

„Kdo nemá 2000 korun ročně, tak radši nech nepodniká,“ řekl Babiš, který si ve studiu názorně vytiskl stvrzenku za cappucino. ,,Můžetě ju hodit někam do koše, to jsem dal pryč,“ vzal účtenku a rozohněně naznačil její zahození.

Čtěte také: Já nic, já ředitel. Já nic, já ministr

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit