Babiš si přílepkem rozšiřuje byznys s biopalivy o miliardy

Přílepek o ochraně ovzduší

Babiš si přílepkem rozšiřuje byznys s biopalivy o miliardy 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) do zákona o spotřební dani z biopaliv přidal jako přílepek novelu zákona o ochraně ovzduší, která přímo zvyšuje povinné procento přimíchávaných biopaliv. To zajistí rozšíření Babišova byznysu o miliardy.

Na získání jistoty miliardového byznysu stačí necelé čtyři řádky v zákoně. A když jste ministr financí, který ten zákon sepisuje, snadno si je do svého podnikatelského impéria přihrajete tak, aniž by si ti, kdo zákon schvalují, všimli.

Andrej Babiš si takto dokázal do sněmovny posunout návrh zákona, který rozšiřuje jeho miliardový byznys s biopalivy. Nebo ještě přesněji: posunul mu ho tam ministr zemědělství Marián Jurečka. Babiš si zákon jen sepsal. Na vládě poté ohlásil, že má konflikt zájmů. A Jurečka se nabídl, že tedy návrh předloží.

V posledních týdnech se rozjela debata o pokračování úlev na spotřební dani u biopaliv až do roku 2020, které bude na příští schůzi projednávat Poslanecká sněmovna. Úplně nepovšimnuto ale zůstalo, že si Babiš do zákona o spotřební dani z biopaliv přidal jako přílepek novelu zákona o ochraně ovzduší, která přímo zvyšuje povinné procento přimíchávaných biopaliv. Tím rozšiřuje trh jejich výrobcům. Více než polovinu toho trhu ovládají firmy ze skupiny Agrofert Andreje Babiše.

Zvýšit povinné procento přimíchávání biopaliv. Jak jednoduché

Princip je velmi jednoduchý. Firmy, které uvádějí na trhu benzin a naftu, mají povinnost do ní přimíchávat biopaliva. To je ta povinnost, kvůli níž Andrej Babiš den před volbami v roce 2010 vylobboval mimořádnou schůzi sněmovny, která přehlasovala veto prezidenta Václava Klause, jenž se snažil zvýšení podílu biopaliv v benzínu a naftě zastavit.

Od té chvíle je povinnost, aby v celkovém objemu benzínu, které distributor za rok prodá, bylo alespoň 4,1 procenta biopaliv. V motorové naftě 6 procent. Za distributory považuje zákon firmy, které dodávají pohonné hmoty benzinkám. To jsou fakticky ta místa, kde se biopaliva přimíchávají. Ty firmy, které je nakupují od výrobců typu Babišova Agrofertu, jenž má na biopaliva specializované firmy Preol, Primagra a Ethanol Energy. Hlavními přimíchávárnami jsou hlavně státní Čepro a v menší míře Unipetrol. Více než polovinu dodávek do Čepra obstarává Agrofert.

Zjednodušeně řečeno tedy musí být ve sto litrech prodaného benzínu 4,1 litru biopaliva. Jenže kromě klasického se prodává i vysokoobsahové či přímo čisté biopalivo. Tam ho nejsou jednotky ale desítky procent. To je přesně ten typ, který je osvobozen od spotřební daně.

Z běžného benzinu a nafty s malou příměsí biopaliva se daň normálně odvádí. A protože je pohonná hmota s vysokým obsahem biopaliva osvobozena od spotřební daně, je levnější a řada dopravců ji právě proto kupuje. Čím víc Čepro a spol. prodají vysokoobsahového biopaliva, tím méně musí přimíchávat do běžných benzínů, protože právě díky těm pohonným hmotám s vysokým obsahem biosložek mají splněnou zmíněnou kvótu 4,1 procenta u benzinu, respektive 6 procent u nafty.

Ministerstvo zemědělství ve Víceletém programu podpory biopaliv na roky 2015 – 2020, který schválila vláda (na nějž se Andrej Babiš neustále odvolává, když tvrdí, že podporu biopaliv v kabinetu prosadil nikoliv on, ale ministr Jurečka) výslovně trvá na zachování tohoto principu.

„Podle zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, musí motorové benziny a motorová nafta uváděné do volného daňového oběhu na daňovém území ČR pro dopravní účely za kalendářní rok obsahovat i minimální množství certifikovaných biopaliv ve výši 4,1 % V/V z celkového množství motorových benzinů a 6,0 % V/V z celkového množství motorové nafty. Tuto povinnost lze i nadále splnit uvedením čistých biopaliv nebo směsných paliv splňujících vyhlášku č. 133/2010 Sb., o jakosti a evidenci pohonných hmot do volného daňového oběhu,“ píše se v návrhu, který schválila 6. srpna 2014 Sobotkova vláda.

Andrej Babiš ale později předloží jiný návrh, který kabinet bez pozornosti schválí. Dnes leží jako tisk číslo 418 v Poslanecké sněmovně. V něm se šance započíst si do celkové kvóty daňově zvýhodněná biopaliva snižuje o 66 procent. Tím se byznys s biopalivy o zmíněné dvě třetiny rozšiřuje. V bodě 2) paragrafu 19 se píše. „Dodavatel pohonných hmot může povinnost podle odstavce 1 do 1,2 % objemových z celkového množství motorových benzinů přimíchaných do motorových benzinů nebo do 1,8 % objemových z celkového množství motorové nafty přimíchaných do motorové nafty splnit i uvedením čistého biopaliva nebo směsného paliva podle jiného právního předpisu upravujícího pohonné hmoty.“

To je rozšíření Babišova byznysu o miliardy. Sníženou spotřební daní nejdříve zvýhodníte benzin a naftu s vysokým obsahem biopaliva. A pak je ještě zakážete započíst do celkového zákonem diktovaného objemu. Tím fakticky zvyšujete podíl, který Čepro a spol. nutíte přimíchávat. Takhle se dnes v politice vydělávají miliardy.

Co zmůže zpravodaj Kalousek

Bude zajímavé sledovat, jestli Babišovu přihrávku miliardového byznysu nechají lidovci a sociální demokraté projít. Když projde tohle, zjevně projde už úplně všechno.

Sociální demokraté jsou ale zjevně kolem zákona o biopalivech velmi ostražití. Předseda rozpočtového výboru Václava Votava přidělil roli zpravodaje zákona místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Ten zatím žádné důležité zákony od Votavy důsledně nedostával. ČSSD čeká, že za ni nepříjemnou práci najít Babišovy miliardové kličky odvede motivovaný exministr financí.

Veřejná debata o podpoře biopaliv se bohužel zvrhla od věcnosti k vzájemnému obviňování, jestli lže Babiš nebo Kalousek. Andrej Babiš k tomuto účelu sepsal celý blog. Nevěnuje se v něm ale podstatě zákona, nýbrž jen stále dokola vysvětluje, že to není dílo jeho, ale ministra zemědělství Jurečky.

Faktem je, že tím, kdo lže a balamutí veřejnost, není Miroslav Kalousek, ale Andrej Babiš. V zákoně je hned dvojí přihrávka Agrofertu. Zaprvé: úlevou na dani budou spotřebitelé motivováni, aby si pohonné hmoty s vysokým obsahem biopaliv kupovali. Jinak by to nedělali. Snížením možnosti odpočíst si tyto daňově výhodná paliva od celkové kvóty pak výrazně roste jejich spotřeba a rozšiřuje se byznys producentů, jako je Agrofert.

Podle materiálu ministerstva zemědělství přijde stát na spotřební dani stát v letech 2015 – 2020 o 11,4 miliardy korun. Každoroční výpadek je plus minus dvě miliardy. Přesný dopad Babišova přílepku na rozšíření trhu ještě nikdo nepropočetl.

Kdo čekal na konkrétní případ, jak Andrej Babiš zneužije funkce k vlastnímu prospěchu, tady ho má par excellence.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz