I ty přispěješ na větší šperk Moniky Babišové
Kalousek: Ať ČSSD ukáže, že to myslí vážně
Pokud by člověk měl brát doslova politické rezoluce, začala u nás dva roky po nástupu hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše protiofenziva. Leitmotivem sjezdu ČSSD o minulém víkendu byla varování před oligarchizací politiky, z opozice nabízejí ruku ODS a TOP 09. První místopředseda topky Miroslav Kalousek ale zatím v rozhovoru pro Týdeník Echo nepovažuje neformální spojenectví tradičních stran proti Babišovi za příliš pravděpodobný scénář. Podle něho naráží na strach, který sociální demokraté ze svého papírově slabšího partnera ve vládě mají.
Sledoval jste sjezd ČSSD?
Nejsem masochista, abych ho sledoval podrobně. Ale studoval jsem samozřejmě ty závěry a z nich vidím, že nové vedení sociální demokracie má před sebou obrovský úkol: udržet vládu na straně jedné a současně zabránit oligarchizaci země. Což hlasitě říkají. Já si vůbec nejsem jist, zda mezi těmito dvěma cíli není neřešitelný rozpor. A taky že ČSSD sice verbálně proti oligarchizaci vystupuje, ale praktickými činy umožňuje oligarchovi upevňovat svoji pozici….. Z vůle sociální demokracie se oligarcha stane ministrem financím, z vůle sociální demokracie mohl oligarcha zařadit do impéria Agrofertu všechny další státní podniky, které ovládá ministerstvo financí.
Jak se Andreji Babišovi za ten rok podařilo ovládnout strategické firmy? Co je z vašeho pohledu jeho nejdůležitější akvizice?
Minimálně Čepro a Mero. Čepro je pro jeho byznys s biopalivy klíčový podnik. Čepro je monopolní míchač biopaliv do pohonných hmot. Myslím, že ho strašně mrzí, že se mu to zatím ještě stoprocentně nepovedlo v ČEZ, pro jehož ovládnutí dělá všechno. A za to všechno nese zodpovědnost sociální demokracie, která mu to umožnila. A teď je po sjezdu, který vytyčil jako svou hlavní prioritu boj proti oligarchizaci země, a nám nezbývá než čekat, jestli svá slova podpoří konkrétními skutky.
Chystáte se také vést bitvu proti dalšímu daňovému zvýhodnění biopaliv.
Jistě. Andrej Babiš si dotyčný zákon napsal tak, aby to vyhovovalo výlučně jeho výrobkům, tak, abychom po těch pět let, kdy je taková podpora biopaliv v EU ještě povolena, kdy už se ví, že to je slepá cesta, jsme my všichni museli Agrofertu a jemu podobným zaplatit devět miliard korun. Nikdo, kdo byl u moci před touto vládou, ani Rusnok, ani Fischer a samozřejmě ani my, nepochyboval, že tato podpora rokem 2015 končí.
Můžete vysvětlit princip té podpory? Podle Babiše děláte zbytečné scény kvůli 70 milionům ročně, víc se prý Agrofertu na daních neodpouští.
Na trhu stojí litr normálního paliva s přimíchanou směsí – teď si vymyslím – 34 korun. Vysokoobsahové palivo, na které například jezdí České dráhy a ČD Cargo, stojí díky daňovému osvobození 32 korun. Nebýt té výhody, stojí litr 36 korun, přepravci, kteří dnes biopalivo odebírají, by se na něj vybodli a brali by normální. Zákazník nemá žádnou daňovou úlevu. Stanovisko pana ministra je strašné v té sprostotě vysvětlení. Jako kdybych já coby ministr financí a kuřák v jedné osobě, který kouří kentky, přišel s nápadem, že firma Kent dělá zdravější cigarety, takže já jí na celém území republiky poskytuji daňovou úlevu. Tím pádem by Kent místo pěti ovládal čtyřicet procent trhu. A já bych ještě měl tu drzost říct, že ulevuji všem kuřákům cigaret Kent! Ve skutečnosti jsem podpořil distributora Kentu. Nevím, třeba je Babiš tak dobrej, že by uměl biopaliva prodávat i bez takové výhody. Ale prodávat je tak, že mu na to všichni včetně kojenců a důchodců přidáme pětistovku, umí každej debil….
… Rodina s dvěma dětmi přispěje Andreji Babišovi na jeho byznys s biopalivy dvěma tisíci korun. Takže já se ptám ČSSD, jestli chtějí s oligarchizací bojovat tak, že vytáhnou každému z kapsy pět stovek, abychom přispěli na větší šperk Moniky Babišové. A pokud je to na základě zákona, který si ten člověk sám napsal, tak vážně nejsme v Evropě. To je Kazachstán a já se omlouvám Kazachům.
Celý rozhovor s Miroslavem Kalouskem čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo.
Co dále najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo:
Touha po titulech ničí české vysoké školy. Značná část společnosti netouží po skutečném vzdělání, ale jen po diplomu. Vysoké školy se posunuly k masovosti a pavzdělanosti. Čtěte hlavní téma od Lenky Zlámalové.
Musí mít recepční v hotelu vysokou? Na úvodní téma o Miliardovém byznysu s tituly navazuje Salon. O návrhu odebrat akreditace Univerzitě Jana Ámose Komenského a úrovni vysokých škol diskutuje s redaktorem Vladimírem Ševelou prorektor Metropolitní univerzity Praha Petr Vyhnánek, europoslanec a bývalý děkan plzeňských práv Jiří Pospíšil, bývalý rektor Univerzity Karlovy a senátor Václav Hampl a předsedkyně Akreditační komise ČR Vladimíra Dvořáková.
Petr Holub ve svém komentáři Sobotka se inspiroval u arcinepřítele píše o víkendovém sjezdu ČSSD. Premiér Sobotka na něm „nasliboval všechno všem“ a zároveň vytáhl do boje proti šéfovi hnutí ANO a ministru financí Andreji Babišovi, kterého však ČSSD sama pustila k moci.
Dlouho se táhnoucím i nově objeveným potížím spojených s pražským megaprojektem tunel Blanka se v textu Gigantická stavba mnoha debilů věnuje Petr Holub. „Pražský tunel Blanka je těžkou porážkou veřejné správy, proto se k její stavbě nikdo nehlásí,“ píše.
Fotoeditorial Jana Zatorského je tentokrát zasvěcen jedné z největších českých barokních památek: Šporkovu hospitálu v obci Kuks, který se nyní otevírá po rozsáhlé rekonstrukci.
Silnou postavu současného Řecka, kontroverzního ministra financí Janise Varufakise, představuje v profilu Marxistická elegance řeckého ministra financí komentátor Týdeníku Echo Martin Weiss. Zároveň se zamýšlí, zdali se významná postava řecké vlády nestává její největší zátěží.
Porozumět arabskému světu se ve své eseji snaží geolog a klimatolog Václav Cílek. V textu si klade otázku, proč se bojíme islámu a proč se islám bojí nás. „Situace muslimského světa je mnohem závažnější, než si připouštíme,“ píše.
O současném venezuelském prezidentovi Nicolási Madurovi píše Tomáš Nídr. Pod titulkem Bez Cháveze musíme přitáhnout šrouby popisuje, jak státní představitel reaguje na propad své popularity zatýkáním opozičních lídrů.
„Železný tu vychoval generaci idiotů. Je to začarovaný kruh,“ říká v rozhovoru s Lukášem Novosadem spoluscenárista internetového fenoménu Kancelář Blaník Robert Geisler. Jeho třetí řada se začne vysílat na konci března.
Richard Klíčník připomíná ve svém článku Tolik vesmírů a tak málo času autora fantasy a ceněného spisovatele Terryho Pratchetta, který zemřel minulý čtvrtek.
Ondřej Štindl píše v recenzi Hysterák na počest hrdinů o velkofilmu Město 44 polského režiséra Jana Komasy. Ten se odehrává za dob Varšavského povstání. Snímek je podle něj tak špatný, až oči přecházejí.
Týdeník Echo v papírové podobě si můžete koupit na těchto prodejních místech.
APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.
APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO ANDROID SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.
POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.