Babiš si zákonem ohlídá svůj byznys. Povinná biopaliva

Omezit nešvar, na němž stát a Babiš tratí

Babiš si zákonem ohlídá svůj byznys. Povinná biopalivaNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) bude v pondělí na vládě ve střetu zájmů. Jako ministr předkládá zákon, který se týká podnikání, ve kterém je jako majitel Agrofertu hráčem číslo jedna. Ministři se totiž budou zabývat přísnějším dohledem nad povinným přimícháváním biopaliv do benzinu a nafty. Novela zákona o spotřebních daních má omezit „nešvar“, na kterém stát a Babiš tratí.

Biosložka je ze zákona povinnou součástí každého litru benzinu a nafty. V benzinu musí být aspoň 4,1 procenta biolihu, v naftě nejméně šest procent bionafty. Povinné přimíchávání biosložek má na starosti především ministerstvem financí ovládaná společnost Čepro. A podle jejích statistik za loňský rok patří mezi největší dodavatele biopaliv společnosti ze skupiny Agrofert.

Závody Preolu a Primagry dodaly loni podle údajů z Agrofertu na tuzemský trh 129 tisíc tun bionafty.

Čepro při výběru dodavatelů postupuje dvoukolově. Nejdřív vybere širší okruh firem na celý rok, které spolu pak každý měsíc soutěží o jednotlivé dodávky. A podnikům Andreje Babiš se daří. Společnost Preol se podílela na loňských dodávkách bionafty 49,2 procenty. Firma Primagra si připsala dalších 6,1 procenta. Pro Agrofert z toho bylo v souhrnu 55 procent.

Závody Preolu a Primagry dodaly loni podle údajů z Agrofertu na tuzemský trh 129 tisíc tun bionafty. Dalších 31 tisíc tun pak putovalo na export. Celková domácí produkce byla přitom podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu 219 tisíc tun.

Čtěte také: TÝDENÍK ECHO: Babiš ovládl pole, chlévy, lesy. Teď i český byznys s ropou

Zatímco u bionafty vicepremiérův holding dominuje, u biolihu se musel loni podle údajů Čepra spokojit s druhým místem. S 32 procenty ho zaujala společnost Ethanol Energy, kterou předstihla firma Tereos TTD s 53procentním podílem. Agrofert navíc ve firmě Ethanol Energy vlastní pouze polovinu. Jejího biolihu šlo v loňském roce do České republiky 31 tisíc tun, na export dalších osm.

Příplatek za biosložku? 30 až 40 haléřů na litr

Novela zákona o spotřebních daních z pera Babišova ministerstva financí se právě na podnikání s biopalivy zaměřuje. Konkrétně cílí na „obcházení povinností stanovených zákonem o ochraně ovzduší dodavatelům pohonných hmot“. Tedy na povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty, které každý jejich litr prodražuje podle ministerstva o 30 až 40 haléřů. A které pro Agrofert znamená výnosný byznys.

Na české čerpací stanice se stále častěji dostává benzin a nafta, které nemají odpovídající podíl biopaliv a z nichž Babišův holding nemá ani haléř.

Důvodová zpráva zákona zmiňuje, že „bylo identifikováno vážné riziko týkající se plnění povinnosti zajištění zákonem stanoveného minimálního množství biopaliv v pohonných hmotách“. „Tento nešvar se významně rozmáhá a narušuje jak plnění závazků České republiky ve vztahu k Evropské unii, tak zásadním způsobem znevýhodňuje subjekty, které své povinnosti nejen v této oblasti řádně plní,“ uvádí ministerstvo. Zkrátka: na české čerpací stanice se stále častěji dostává benzin a nafta, které nemají odpovídající podíl biopaliv a z nichž Babišův holding nemá ani haléř.

Čtěte také: Babišova stará parta z Unipetrolu obsadila ropovody

Firmy nesplní povinnost a na konci roku zmizí

Navržené změny? Celoroční dohled nad tím, jaké pohonné hmoty a odkud se do Česka dostávají. Podle ministerstva financí se totiž stává, že některé firmy záměrně dodávají do České republiky benzin a naftu z jiných členských států Evropské unie, ve kterých povinná biosložka chybí. A když mají na konci kalendářního roku vykázat, jak plnily zákonné povinnosti, ukončí veškerou činnost a stát na ně nedosáhne.

Ministerstvo shrnuje negativa, která chce normou napravit. O poškozování zájmů skupiny Agrofert svého ministra nicméně mlčí.

„Zjištění porušování stanovených zásad je v těchto případech možné až po skončení stanoveného období a vlastní zajištění nápravy (včetně vyvození sankcí vůči těmto „dočasně“ působícím dodavatelům pohonných hmot) je velmi problematické, ne-li nereálné,“ přiznávání ministerstvo financí. Nově by měla být biopaliva na trh uváděná průběžně.

Pojistka přes zvláštní účet celního úřadu

Další novou povinností má být složení jistoty odpovídající množství nedodaného biopaliva na zvláštní účet celního úřadu. „Přijetí tohoto opatření významným způsobem přispěje ke snížení výše případného nedoplatku na pokutách za neuvedení minimálního množství biopaliva do volného daňového oběhu uložených dodavatelům pohonných hmot, kteří zákonem stanovenou povinnost nesplnili (včetně dodavatelů, kteří ukončí veškerou činnost),“ věří Babišův resort.

Ministerstvo shrnuje negativa, která chce normou napravit. Vyjmenovává krácení příjmů státního rozpočtu, generování finančních prostředků pro páchání daňové trestné činnosti, neplnění unijních kritérií a poškozování tržního i životního prostředí. O poškozování zájmů skupiny Agrofert svého ministra nicméně mlčí.

Čtěte také: Každý živnostník bude pod přísným online dohledem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články