Děsivé záběry z množírny psů. Veterinární správa ale pochybení nezjistila

Množírny psů

Děsivé záběry z množírny psů. Veterinární správa ale pochybení nezjistilaNOVÉ
Pes požírající vlastní exkrementy Foto:

Reprofoto: YouTube OBRAZ

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Desítky psů pobíhajících v bahně a vlastních výkalech a přes dlouhou srst nejspíš ani dobře nevidí. Záběry staré několik dnů, které zveřejnil spolek obránců zvířat OBRAZ, pocházejí z množírny psů obci Podolanka v okrese Praha-východ. Veterinární správa v reakci na něj chystá v množírně kontrolu, v minulosti ale pochybení nezjistila.

Ze záběrů, které byly pořízeny v různých časových obdobích, vyplývá, že nejhorší situace byla před několika dny, kdy se ve výbězích povalovaly výkaly, které psi místy i konzumovali. Mezi ploty, kde zvířata mají výběh, je také bahno.

Na konci loňského roku na množírnu psů narazil náhodný kolemjdoucí. „Zjistil jsem, že štěkot vychází zpoza betonové zdi nad cestou. To už mi přišlo podezřelé. O množírnách psů jsem věděl z médií, proto jsem se rozhodl zjistit, co se děje za zdí,“ popisuje dále svou zkušenost. „Když jsem to viděl, udělalo se mi špatně. Považoval jsem za svoji občanskou i lidskou povinnost to nenechat jen tak být. Všechno jsem nafotil a sepsal podrobný podnět na veterinární správu pro Středočeský kraj v Benešově. Zanedlouho mi přišla odpověď, že tam následně provedli kontrolu, ale žádné porušení právních předpisů nezjistili,“ uzavírá muž, který množírnu objevil. Svou totožnost si nepřál uvést, spolek OBRAZ ji však zná.

„Naši kolegové ze středočeské pobočky Státní veterinární správy v Podolance byli v minulosti třikrát, naposledy letos v únoru. Porušení zákona však při neohlášených kontrolách nezjistili. Z fotek, které tam naši kolegové pořídili, vyplývá, že ve výbězích bylo uklizeno a čisto. Zvířata měla přístup k vodě, žrádlu a mám informace i o tom, že mají přístup do haly, která má být přes zimu vytápěna,“ uvedl pro deník Echo24 tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Jak ale přiznávají i sami veterináři, je skutečně možné, že chovatelé jen v určitém období prostory pro psy uklidí a uvedou do akceptovatelného stavu. Stát se to mohlo právě před uskutečněnými kontrolami. „Bavil jsem se o tom s kolegy, kteří mají na starosti welfare (úroveň života zvířat – pozn. red.). Pokud jsou provozovatelé alespoň trochu chytří, tak většinou mají své chovy v souladu se zákonem, alespoň pokud tam je naše kontrola,“ naznačuje mluvčí prozíravost chovatelů.

OBRAZ: Psi jsou pouhým nástrojem zisku

Na záběrech z letošního září se nachází mnoho exkrementů, v nichž musí psi chodit a na videu je dokonce požírají. „Záběry z této množírny dokumentují obvyklou realitu množíren. Vidíme na nich velké množství psů především společenských plemen, kteří žijí v neadekvátních podmínkách,“ říká k uveřejněným záběrům Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ. „Tento případ určitě nepatří k nejhorším množírnám, přesto jsou psi i zde pouhým nástrojem zisku. Nikdy nezažijí teplo a vlídnost pravého domova, jen každoročně odrodí velké množství štěňat. A z každého vrhu se pak stane svazek bankovek, který skončí v kapse množitele,“ nelíbí se mluvčímu neziskové organizace, která dlouhodobě bojuje proti neadekvátním podmínkám zvířat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Státní veterinární správa po zhlédnutí videa uznává, že se situace od její poslední kontroly mohla zhoršit a připouští, že může dojít k dalším kontrolám. „Na Krajskou veterinární správu Středočeského kraje přišel oficiální podnět na zkontrolování tohoto chovu. Kolegové se jím už zabývají. Určitě tam proběhne kontrola. Z taktických důvodů ale nebudeme sdělovat, kdy k ní dojde,“ řekl deníku Echo24.

Nekupujte psy z neověřených chovů, nabádá Státní veterinární správa

Chovatelům, kteří množí psy pro finanční zisk, nahrávají do karet i lidé, kteří si levná zvířata z neověřených chovů kupují. Ne vždy se taková koupě může vyplatit. Psi totiž nemusí být v dobrém zdravotním stavu. „Apelujeme na lidi, aby si nekupovali psa někde na parkovišti přes inzerát, i když je nabízen za „zajímavou“ cenu. Často pak vychází najevo, že štěně bylo odstavené příliš brzo, má zdravotní problémy a neprošlo prohlídkou. Tento trh množírem funguje právě proto, že jsou lidé ochotni psy i za takových podmínek kupovat,“ upozorňuje Vorlíček ze Státní veterinární správy.

Při koupi nového psa by se lidé měli zajímat o jeho zdravotní stav a chtít průkaz původu zvířete. Stejně tak je dobré znát totožnost a kontaktní údaje prodávajícího.

Čtěte také: Ochránci zvířat slaví, poslanci zakázali kožešinové farmy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06
×

Podobné články