1 Rozpočet

Hádka mezi ČSSD a ANO, kam s přebytkem rozpočtu. Lidovci uprostřed

, NOVÉ

Témata: ,

Koaliční rada se dnes nedohodla na rozdělení přebytku loňského rozpočtu. Ve čtvrtek se sejdou experti koaličních stran, kteří vypracují kompromisní návrh pro pondělní jednání vlády. Novinářům to řekl předseda sněmovního klubu ANO Jaroslav Faltýnek. ANO navrhuje využít 62 miliard korun přebytku na snížení dluhu, ČSSD chce vytvořit účet na budoucí výplatu důchodů. KDU-ČSL podle Faltýnka navrhovala kompromis, část využít na dluh, část na investice nebo na důchody.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že prioritou sociálních demokratů je převod peněz do rezervy na další valorizaci penzí. „Na důchodovém účtu je rezerva 20 miliard korun a mohla být tak rezerva 80 miliard korun, která by se dala použít na valorizaci penzí,“ uvedl.

Zároveň ale připustil možnost diskutovat o využití peněz i na investice. „Jsou to především investiční programy, kde je přebytek žádostí. Jde například o dotace na zateplení škol, domů pro seniory nebo výstavbu čističek. To jsou věci, které jsou připraveny, a je tam požadována spoluúčast ze strany krajů. I to je možná cesta,“ uvedl.

Využití přebytku z loňského hospodaření státu řešili vládní politici již počátkem roku, diskusi odložili na duben. Na konci tohoto měsíce musí předložit zprávu o loňském rozpočtu Sněmovně. Ministerstvo financí navrhovalo využít loňský přebytek ke snížení státního dluhu. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) přebytek reálně neexistuje, jde jen o administrativní úkon. V lednu nicméně řekl, že při rozhodování bude směrodatné, jak se bude vyvíjet letošní rozpočet.

Lidovci již dříve navrhovali částku také například investovat do stavby čistíren odpadních vod a oprav silnic.

Sobotka dnes rovněž upozornil, že přebytek rozpočtu nejsou reálné peníze. „O ten přebytek emitovalo ministerstvo financí méně státních dluhopisů. Pokud by se vláda rozhodla ty peníze využít, tak by ministerstvo financí muselo v tom rozsahu vydat nové dluhopisy,“ vysvětlil. Dále uvedl, že nakonec o využití přebytku musí rozhodnout Poslanecká sněmovna. „Proto je důležité, aby se koalice dohodla,“ dodal.

Přebytek státního rozpočtu ke konci letošního března stoupl na 4,7 miliardy z únorových 3,7 miliardy korun. Loni ke konci března byl rozpočet v rekordním přebytku 43,6 miliardy korun. Důvodem výrazného meziročního poklesu je podle ministerstva financí menší množství peněz přijatých z EU. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.