‚Bude tam víc lidí.‘ Vitásková na debatu antiislamistů nakonec přišla

DEBATA O ELEKTŘINĚ I O ISLÁMU

‚Bude tam víc lidí.‘ Vitásková na debatu antiislamistů nakonec přišla
Jeden z plakátů, který zval na akci Úsvitu s předsedkyní ERÚ Alenou Vitáskovou. Foto: Repro: Twitter/Martin Kuba
1
Domov

vb Echo24

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková se nakonec zúčastní úterní debaty, kterou pořádá strana Úsvit – Národní koalice a kontroverzní spolek Blok proti islamizaci. Mluvčí Vitáskové přitom ještě minulý týden serveru ECHO24.cz tvrdil, že nikdo z ERÚ se debaty účastnit nebude. Sama Vitásková se teď hájí tím, že debata pořádaná Úsvitem jí umožní oslovit více lidí, než kdyby ji organizovala sama jménem ERÚ.

Na úterní akci, která se koná v Jihlavě, chce Vitásková vysvětlovat občanům změny cen elektřiny. Na tom, že debatu organizuje Úsvit prý ERÚ nevidí nic špatného. „Přijali jsme jejich pozvání v podstatě proto, aby byla větší účast,“ uvedl mluvčí úřadu Vladimír Černý pro server iHNED.cz. Na akcích ERÚ, kdy jeho zástupci jezdili po republice a vysvětlovali občanům novinky o změnách cen elektřiny, prý byla velmi malá účast. Na prvním setkání v Plzni bylo více novinářů než lidí, kteří se chtěli setkat se zástupci ERÚ.

Úsvit na svém webu podle serveru ale jako téma debaty zmiňuje „pravdu“ o nelegální imigraci v ČR a radikálním islámu v ČR i na Blízkém východě. Debatovat se má podle něj i o azylových táborech a ochraně českých hranic. Podle Černého by se ale z úřadu nikdo neměl k migraci vyjadřovat, mluvit chtějí jen o energetice. „V sedm hodin odejdeme a kdo tam bude chtít zůstat, tak tam zůstane a bude se pokračovat s dalším tématem,“ řekl.

Ještě minulý týden se přitom ERÚ od případné účasti na debatě pořádané Úsvitem distancoval. „Nikdo za Energetický regulační úřad a tím pádem ani předsedkyně Alena Vitásková se této protimigrační debaty v Ostravě účastnit nebude,“ řekl tehdy mluvčí ERÚ Černý na dotaz serveru ECHO24.cz.

Podle něj se jméno Vitáskové a v minimálně jednom případě i použití loga ERÚ objevilo na materiálech k akci neprávem. „V rámci celorepublikové ERÚ road-show jezdíme po českých a moravských městech za občany a účastníme se i odborných debat, které pořádá například Svaz měst a obcí ČR. Žádné takové debaty jako té, o které je řeč, se kvůli jejímu zaměření neúčastníme a ani jsme to neplánovali.“

Čtěte také: Předsedkyně ERÚ na protiuprchlické debatě? Vitásková akci s Úsvitem zrušila

Mluvčí Úsvitu Jan Zilvar minulý týden v tiskové zprávě uvedl, že část úterní debaty, jejímž hostem bude Vitásková, bude jen k energetice. Začátek debaty k migraci byl posunut na 19:00. „Mediální zkratka, žeVitásková na našich debatách bude hovořit k emigraci, je účelová,“ dodal.

Čtěte také: Pohádali se o peníze. Konvičkův Blok už není s Úsvitem