Pohádali se o peníze. Konvičkův Blok už není s Úsvitem

ZA VŠÍM JSOU PENÍZE

Pohádali se o peníze. Konvičkův Blok už není s ÚsvitemNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Zmatek zavládl po pondělním ránu v řadách Úsvitu – Národní koalice poté, kdy Blok proti islámu vypověděl smlouvu o spolupráci ve volbách. A nejen tam. O konci spolupráce zřejmě nevěděla ani většina členů bloku Martina Konvičky. Podle 1. místopředsedy Úsvitu Marka Černocha šlo o podraz, který připomíná válečný útok na přístav Pearl Harbor koncem roku 1941. Experti mají prostší vysvětlení: jde o peníze.

Přišlo to jako rána z čistého nebe. Blok proti islámu vypovídá smlouvu o spolupráci, dozvěděla se v pondělí ráno sněmovní opoziční strana Úsvit – Národní koalice. Podle šéfa bloku Martina Konvičky jednal Úsvit neférově a neplnil své závazky. To ale Úsvit odmítá.

„Já jsem z toho šokovaný, jsou to absolutní lži. Vůbec jsme něco takového nečekali. Mluvil jsem s lidmi z Bloku proti islámu a i oni jsou překvapení, nikdo to netušil,“ řekl deníku ECHO24.cz první místopředseda Úsvitu Marek Černoch.

Úsvit podle něj plnil všechny své závazky podle dohody – platil za kampaň, diskuze i vydávání předvolebních novin: „Beru to jako podraz vedení Bloku proti islámu. Trochu mi to připomíná útok na Pearl Harbor. Když všichni spí, zaútočíme, aby se nemohli bránit. Uvidíme, co se bude dít dál. Všem členům bloku jsme již dříve nabídli členství. My se z toho nesložíme. A pokud se to nevyřeší, znamená to pro nás do voleb jen ještě více úsilí.“

Jak deníku ECHO24.cz řekl Martin Konvička, rozhodnutí o vypovězení spolupráce opravdu přišlo nečekaně. „Skutečně to bylo nečekané rozhodnutí shora, to je pravda. Z naší strany se ale jednalo o poslední pokus zachránit Blok proti islámu, protože vztahy s Úsvitem způsobovaly mezi členy v poslední době velké problémy,“ vysvětluje Konvička.

Kampaň se řítila do katastrofy, vysvětluje Hampl

Ten zároveň nechtěl mluvit o tom, jak může rozkol oba subjekty poškodit před podzimními krajskými a senátními volbami. Vše prý bude řešit mimořádně svolaný sněm.

S dalším vysvětlením konce spolupráce přišel místopředseda bloku Petr Hampl. Podle něj šlo také o rozdílné ambice obou uskupení.

„Volební kampaň se řítila do katastrofy – nulové peníze, nulová strategie, neexistují organizační struktura. Koneckonců i to, že jsme vnímáni jako extrémisté, je do značné míry dáno chybným marketingem. Ambicí Bloku proti islámu je dosáhnout v parlamentních volbách takového výsledku, abychom byli významnou vládní stranou. Jinak nedokážeme prosadit potřebné změny. To nebylo možné v situaci, kdy nás fakticky řídil partner, jehož ambicí je těsně překročit 5 procent a získat pár míst ve sněmovně,“ napsal Hampl na svém facebookovém profilu.

Politolog: Koalice se rozpadla ve chvíli, kdy má rozjet kampaň

Podle politologa Josefa Mlejnka nejnovější spor oběma uskupením výrazně ublíží. A tentokrát mimořádně souhlasí s oficiálním vysvětlením: jde především o peníze.

„Příčinou sporu jsou jednoznačně peníze. Myslím, že se Blok proti islámu na Úsvit přisál a pak se pohádali, protože Úsvit bloku nedával tolik, kolik by Konvička chtěl. Ten rozpad ale bude pro oba subjekty bolestný. Rozpadly se totiž v situaci, kdy nejvíce potřebují peníze na kampaň. Právě teď bylo na čase peníze investovat do volebních lídrů – platit plakáty, kulturní sály, vyplácet zálohy za práci,“ vysvětluje Mlejnek.

Jak dodává, Úsvit teď nemá jména a Blok proti islámu zase peníze. Půl roku před volbami se něco takového bude jen těžko dohánět: „Vyhlídka, že uspějí v krajských volbách, se samozřejmě podstatně snížila. I když ani tak nebyla šance příliš velká.“

O dalším postupu po rozpadu předvolební koalice bude v úterý ráno jednat předsednictvo Úsvitu. Nedá se ale očekávat, že by výsledek jednání jakkoliv zvrátil rozhodnutí Bloku proti islámu ve spolupráci dále nepokračovat.

Čtěte také: Blok proti islámu končí s Úsvitem národní koalice