Vitásková jde za Úsvit do Senátu: Nedělám to kvůli imunitě

Kandidatura šéfky ERÚ

Vitásková jde za Úsvit do Senátu: Nedělám to kvůli imunitěAKTUALIZOVÁNO
Alena Vitásková během tiskové konference k obnovitelným zdrojům energie se členy hnutí Úsvit 12. července. Foto: FOTO: Facebook / Úsvit - Národní koalice
1
Domov

mctv Echo24

Předsednictvo hnutí Úsvit – Národní koalice schválilo kandidaturu Aleny Vitáskové do podzimních senátních voleb. O spojení šéfky Energetického regulačního úřadu a hnutí, které opustil jeho lídr Tomio Okamura a založil si nové uskupení, se spekulovalo od minulého týdne. V případě svého zvolení je Vitásková připravena ukončit své působení v čele ERÚ, do strany ale vstoupit nemíní.

„Mohu potvrdit, že jsem dneska oznámila kandidaturu do Senátu jako nestraník na kandidátce Úsvit – národní Koalice,“ sdělila serveru ECHO24 Vitásková. Dnes po poledni se Vitásková zúčastnila jednání předsednictva strany, které její kandidaturu schválilo. Sama Vitásková přitom minulý týden na otázku serveru ECHO24, jestli plánuje spolupráci s Úsvitem na politické úrovni, neodpověděla.

Kandidovat bude Alena Vitásková v obvodu Ostrava-město. „Opravdu miluji region Ostravsko, miluji občany, kteří tu žijí a udělám vše pro to, aby se tunelování Ostravska zastavilo a aby se sem vrátil život, stejně jako peníze, které nám ukradli,“ uvedla pro ECHO24 Vitásková. Podle svých slov spatřuje v Senátu politické možnosti, jak Ostravsku pomoci. „Vzali jim střechu nad hlavou a nechávají padnout desítky poctivých podnikatelů. To je důvod proč jsem se rozhodla vstoupit na politickou dráhu. Svým voličům chci slíbit, že pokud mi dají důvěru, budu za ně bojovat tak, jak jsem to dělala celých pět let ve funkci předsedkyně ERÚ a že to nikdy nevzdám,“ dodala.

Nepravomocně odsouzená Vitásková zdůraznila, že ji rozhodně nezajímá senátorská imunita. „Do Senátu nejdu proto, abych měla imunitu, protože pokud žijeme v právním státě, tak vím, že jsem vůbec nic trestného neprovedla,“ řekla pro ECHO24 a dodala, že ví, že by ji senátoři energetické lobby stejně vydali. „Mám svoji hrdost, určitě nebudu senátory žádat, aby mě nevydali,“ prohlásila.

Svou předvolební kampaň Vitásková zahájí 9. září na Den horníků a energetiků. „Je to symbolické pro Ostravsko,“ zdůvodnila to Vitásková s tím, že si před tím vybere na kampaň měsíční neplacené volno. Současně Vitásková ujistila, že pokud bude zvolena, bude postupovat tak, jak zákon předsedovi ERÚ ukládá – kvůli neslučitelnosti funkcí v ERÚ skončí.

Otázky serveru ECHO24 týkající se programu hnutí Úsvit – Národní koalice Vitásková nechtěla komentovat. Hnutí je přitom protiuprchlicky zaměřené, vystupuje proti Evropské unii a usiluje o omezení systému sociálních dávek tak, aby z něj čerpali jen plně integrovaní občané.

Spolupráce na odborné úrovni

V poslední době byly vztahy Vitáskové a Úsvitu pod drobnohledem médií. Například v polovině června proběhlo společné vystoupení hnutí a Vitáskové. Jednalo se o debatu nazvanou Brusel je nám na nic, chceme ochranu hranic! v Jihlavě, kterou pořádal Úsvit spolu s Blokem proti islamizaci. Debata byla rozdělena do dvou částí: nejdříve proběhlo úvodní slovo o energetice, které pronesla právě Vitásková, a pak právě diskuze o islamizaci, které se již předsedkyně ERÚ neúčastnila.

Minulý týden pak proběhla tisková konference Úsvitu s Vitáskovou na téma obnovitelných zdrojů energie. Podle poslance Úsvitu Marka Černocha se ale nejednalo o spolupráci v pravém slova smyslu. Vitásková jen podle něj bojuje za stejnou věc jako hnutí. „Jsme jediný poslanecký klub, který se s paní Vitáskovou spojil. Spolupráce je čistě na odborné úrovni a bude dána tím, jak bude postupovat náš návrh zákona ve Sněmovně,“ dodal k tomu tiskový mluvčí Úsvitu Jan Zilvar.

Nepravomocné odsouzení za solární elektrárny

V únoru byla Vitásková nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení. Důvodem bylo podle rozsudku nezákonné vydání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově. Rozsudek není pravomocný. Šéfka ERÚ se cítí nevinná, proti rozsudku se odvolala, kauzu považuje za vykonstruovanou a na svou funkci nehodlá rezignovat.

Šéfka ERÚ čelí také obžalobě kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ v listopadu 2014. Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tomu vznikla škoda přes milion korun. Vitásková je přesvědčena o tom, že energetický zákon neporušila. Vesecká stále na úřadu pracuje v nižší pozici. Vitásková podala kvůli zahájení stíhání ústavní stížnost, se kterou ovšem neuspěla.

Čtěte také:

Rodí se spojení Vitásková a Úsvit? Prý bojují za stejnou věc

‚Bude tam víc lidí.‘ Vitásková na debatu antiislamistů nakonec přišla