1 Konec Úsvitu?

Úsvit se rozpadá a jedná s vlastenci. Černoch zase s ANO

NOVÉ

Témata: ,

Hnutí Úsvit, které se již dříve rozešlo se svým zakladatelem Tomiem Okamurou, prochází znovu turbulentní dobou. Poté, co předseda jeho poslanců Marek Černoch minulý týden pro Echo24 řekl, že zvažuje kandidaturu do Poslanecké sněmovny za hnutí ANO, potvrdil předseda Úsvitu Miroslav Lidínský, že strana půjde do voleb s vlastenci.

Objevily se také spekulace, zda se strana nerozpadne úplně. „Úsvit do voleb jde, jen se jedná v jakém formátu. Není pravda, že by Úsvit končil,“ řekl pro Echo24 Miroslav Lidínský s tím, že nejspíše vytvoří společnou kandidátku se stranami na vlastenecké linii. S jakými zatím říci nechtěl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

To pro Echo24 potvrdila i místopředsedkyně strany a jedna ze současných poslankyň Jana Hnyková. „Rozhodnutí grémia je takové, že by členové mohli kandidovat na jiných kandidátkách s vlasteneckými stranami.“ Lidínský, jenž však není aktuálně poslancem, zároveň vyloučil informace o tom, že by vytvořili společnou kandidátku s hnutím ANO.

S vlastenci ne!

Spojení Úsvitu s vlasteneckými stranami se však všem nezdá. Za hlavní důvod svého možného odchodu to označuje právě předseda poslaneckého klubu Úsvit – Národní demokracie Marek Černoch. „Kdyby hnutí Úsvit nekandidovalo, tak se budu rozhodovat, co dál,“ uvedl pro Echo24 Černoch minulý týden s tím, že nejpravděpodobnější varianta pro něj je právě hnutí ANO Andreje Babiše.

Zároveň potvrdil, že jednání mezi jím a hnutím ANO již probíhají. Jasno by podle něj mělo být do konce května. „Je pravda, že ta doba jednání je aktuální. Bavili jsme se o nějaké spolupráci, ale napřed chci, aby se vyřešila situace v Úsvitu,“ řekl Černoch.

Na otázku, proč si vybral právě hnutí ANO, pro Echo24 řekl, že chce makat a pokračovat ve své práci ve výborech a komisích ve sněmovně.

Podle Lidínského je budoucnost hnutí otevřená, a předsednictvo tak umožnilo členům svobodné rozhodnutí o tom, jestli chtějí dál se stranou spolupracovat či kandidovat s jiným uskupením. „Pan Černoch ji pravděpodobně využije a bude kandidovat pod jinou hlavičkou,“ řekl Echo24 Lidínský a dodal, že jim však zatím nic oficiálně neoznámil.

Hnyková také poznamenala, že rozepře ve straně jsou běžné a pokud se Černoch rozhodl jít jinam, je to jen jeho rozhodnutí. Vetší odliv straníků však zatím předsednictvo neregistruje.

Čtěte více: Černoch míří z Úsvitu do náruče ANO

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.