Černoch míří z Úsvitu do náruče ANO

Nejdřív Okamura, teď Babiš

Černoch míří z Úsvitu do náruče ANONOVÉ
Předseda poslaneckého klubu hnutí Úsvit - Národní koalice Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

Renáta Bohuslavová

Předseda poslanců hnutí Úsvit Marek Černoch půjde do voleb do Poslanecké sněmovny možná za hnutí ANO. Aktuálně podle něj probíhají jednání a jasno by mělo být do konce května. Poslanec zároveň také potvrdil, že hnutí Úsvit jako takové zřejmě do voleb nepůjde vůbec.

„Bavili jsme se o nějaké spolupráci, ale napřed chci, aby se vyřešila situace v Úsvitu, a od toho se pak odrazím. Zatím je to tak, že jsem v Úsvitu,“ řekl pro Echo24 Marek Černoch na otázku, zda se bavil s předsedou poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem o tom, zda by za hnutí ANO do sněmovny kandidoval.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Kdyby hnutí Úsvit nekandidovalo, tak se budu rozhodovat. Je pravda, že ta doba jednání je ale aktuální, to je pravda,“ prozradil pro Echo24 Černoch s tím, že úplně jasno by mělo být do konce května. Hnutí Úsvit na dotazy nereagovalo.

Redakce Echo24 v souvislosti s Černochovou možnou kandidaturou za ANO kontaktovalo i tiskového mluvčího Vladimíra Vořechovského. Ten však řekl, že o této situaci nemá žádné informace. Hnutí ANO je podle něj aktuálně zcela zaměstnáno řešením vládní krize a navrženým odvoláním Andreje Babiše.

Politické hnutí Úsvit – Národní Koalice založil původně senátor Tomio Okamura před posledními parlamentními volbami v roce 2013. Ve volbách v říjnu 2013 hnutí získalo 14 poslaneckých mandátů. Po táhlých sporech Tomio Okamura stranu nakonec v červnu 2015 opustil a založil si vlastní hnutí Svoboda a přímá demokracie. Dnes má ve sněmovně hnutí Úsvit 8 členů a jejich šéfem v PS je právě Marek Černoch. Předsedou celé strany je Miroslav Lidinský.

Hnutí Úsvit krátce tvořilo i koalici s Bloku proti islámu Martina Konvičky. Marek Černoch se s ním a Milošem Zemanem například objevil na jednom pódiu během oslav 17. listopadu na Albertově v roce 2015.

Čtěte více: Blok proti islámu končí s Úsvitem národní koalice

Volební preference hnutí, které dlouhodobě prosazuje například zákaz přijímání uprchlíků nebo „zastavení multikulturních programů a zavedení výchovy k národní hrdosti na školách“, se dlouhodobě pohybují pod hranicí pěti procent, tedy pod hranicí zvolitelnosti do sněmovny. Šance, že by se tak politici z hnutí do Poslanecké sněmovny vůbec dostali, je mizivá. Zda třeba toto byly důvody přechodu k ANO však Černoch prozradit nechtěl. Nicméně v aktuální politické krizi často hájí stejné názory jako předseda hnutí ANO.

Bohuslava Sobotku v médiích několikrát označil za slabocha a v souvislosti s uniklými nahrávkami, na nichž je zachycen Andrej Babiš s bývalým redaktorem MF Dnes Markem Přibilem, zmiňuje především to, že je problém, že k nahrávání politiků vůbec dochází. K samotnému obsahu se podle něj musí jasně postavit sám Andrej Babiš. Černoch očekává, že vše vysvětlí na plánované mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny příští středu.

Čtěte také: Babiš potvrdil pravost skandální nahrávky. Tvrdí, že šlo o provokaci

Aktér z odposlechu Přibil: Nikoho jsem nenahrával, pro Chovance nepracuju