Aktér z odposlechu Přibil: Nikoho jsem nenahrával, pro Chovance nepracuju
Vyjádření novináře Přibila
Aktér kauzy uniklých nahrávek ministra financí Andreje Babiše (ANO) novinář Marek Přibil se po několika dnech mlčení krátce na Facebooku vyjádřil k celé kauze. Nikoho prý nenahrával a rozhodně nepracoval pro ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), jak naznačil vicepremiér Babiš.
„S panem Babišem, jehož jsem vnímal jako svého šéfa, jsem se sešel třikrát. Nikdy jsem nikoho nenahrával, natož abych pracoval pro Chovance, jehož jsem úhlavním nepřítelem. A to i v rámci soudních sporů. Více se k této věci nebudu a nehodlám vyjadřovat,“ napsal Přibil na svém profilu.
Redaktor MF Dnes Marek Přibil byl identifikován jako ten, kdo v nahrávce zveřejněné na sociální síti anonymem dostává od vicepremiéra Babiše úkoly a předává si s ním informace a vzkazy redakci, jak, kdy a které Babišovy politické protivníky poškodit.
Marek Přibil byl v posledních letech blízkým spolupracovníkem současného ředitele strategického rozvoje Mafry Františka Nachtigalla. Ten ho nejprve z deníku Právo přivedl do časopisu Týden, jehož by šéfredaktorem. Nachtigall pak v březnu 2014 nastoupil do vedení Mafry, zatímco jeho místo šéfredaktora Týdne krátce převzal Jaroslav Plesl.
Když Babišem instalovaná šéfredaktorka MF Dnes Sabina Slonková spolu se svým přítelem Jakubem Ungerem prohráli souboj v Mafře právě s Františkem Nachtigallem a k poslednímu červnu 2014 Mafru opustili, na uvolněné místo šéfredaktora MF Dnes po Sabině Slonkové nastoupil Jaroslav Plesl. Od ledna 2015 pro MF Dnes pracoval už i Marek Přibil.
Okamžitě po zveřejnění odposlechů dala Mafra Přibilovi výpověď. Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl konstatoval, že se jednalo o selhání jednotlivce a vedení redakce o jeho schůzkách s tehdejším majitelem Agrofertu nevědělo.
Redaktoři Babišových médií pak vydali prohlášení, že hnutí ANO Andreje Babiše nemá jakoukoli možnost skrytě ovlivňovat nebo manipulovat obsah článků v MF DNES nebo na iDNES.cz.
Čtěte také: Anticharta z Mafry. Babiš nás neovlivňuje, tvrdí novináři
Babiš: Byla to provokace ze strany novináře
V kauze Babišových nahrávek zůstává ještě mnoho otázek. Vicepremiér Andrej Babiš obvinil z pořízení odposlechů rozvědku, která měla konat na rozkaz ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Ten tuto konstrukci popřel, stejně jako šéf rozvědky Jiří Šašek. Chovancovu verzi podpořili i odborníci.
Podle bývalého šéfa Útvaru zvláštních činností Tomáše Almera nepřipadá v úvahu, že by nahrávku pořídily tajné služby nebo policie. „Já bych sázel na diktafon nebo mobil,“ řekl pro ČT s tím, že nahrávajícím je nejspíše Marek Přibil.
Babišova verze je úplně jiná. „Já na to nemám důkazy, ale vím, že je to agentura z Plzně, která má nějakou spolupráci s ÚZSI,“ prohlásil Babiš a dodal, že to nařídil ministr vnitra. ÚZSI je zkratka Úřadu pro zahraniční styky a informace, což je oficiální název české rozvědky. Pravost nahrávky Babiš potvrdil, označil ji však za provokaci. „Žádná média neovlivňuji. Ta akce s tím odposlechem byla provokace toho novináře. On mi tam něco podsouval, já jsem to kopal od sebe. Bylo to docela nepříjemný. Já vím, že to byla provokace, dneska už to vím. Tyto metody, které se používaly za komunistického režimu považuji za skandální,“ řekl novinářům ministr financí. Kvůli záznamům svých rozhovorů podal trestní oznámení.
Čtěte také: Babiš potvrdil pravost skandální nahrávky. Tvrdí, že šlo o provokaci
Proti nařčení, že rozvědka odposlouchávala ministra financí, se ostře ohradil její šéf Jiří Šašek. „Velmi důrazně odmítám veškeré záměrně šířené spekulace, které v posledních dnech a hodinách dávají ÚZSI do souvislosti s nahrávkami rozhovorů prvního místopředsedy vlády pro ekonomiku a ministra financí Andreje Babiše,“ uvedl v prohlášení zaslaném ČTK.
Čtěte také: Rozvědka Babiše nenahrávala, brání se její šéf nařčení
Není jasné, kdo by odposloucháván…
Přestože nejpravděpodobnějším cílem akce byl ministr financí, je dost dobře možné, že původně měl být odposloucháván Marek Přibil. Podle informací Týdeníku Euro v době, kdy se Přibil scházel s Babišem, byl prověřován kriminální policií. Přibil byl zapleten do kauzy z podzimu 2015, kdy novináři z MF Dnes přinesli Milanu Chovancovi fotografii, na které byl zobrazen s prostitutkou. Jasnou fotomontáž Chovanec poté sám zveřejnil. Právě v souvislosti s touto kauzou policie Přibila prověřovala, mohla tedy v té době na něj nasadit i odposlechy.
Čtěte také: Chovanec s nahou ženou. Kvůli fotomontáži podá trestní oznámení
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) 5. října 2015
- Veškeré získané info předávám v rámci trestního oznámení policii. Pro fajnšmekry zveřejňuji fotomontáž. Nic moc.. pic.twitter.com/xN2ewjPTo7
Kdo odposlechy zveřejnil
Tajné nahrávky Andreje Babiše se poprvé objevily na twitterovém účtu Julia Šumana. Ten v popisu svého profilu píše: „Andrej Babiš má na každého složku. My máme složku na Andreje Babiše. Jsme Skupina Juliuse Šumana, která v anonymitě sbírá informace o AB.“ Profil vznikl v listopadu 2016. Kdo za ním stojí, není známo. Počítačový expert Tomáš Charvát řekl České televizi, že zjistit, kdo profil používá bude téměř nemožné. „Cesta spolupráce s Googlem bude s největší pravděpodobností neefektivní, protože budou použity anonymizační nástroje,“ řekl Charvát.
Jméno Julius Šuman odkazuje na řídícího důstojníka agenta Bureše, který podle mnohých je Andrejem Babišem. Podle soudu byl však Babiš veden ve spisech StB nevědomě a neoprávněně.