Chovanec s nahou ženou. Kvůli fotomontáži podá trestní oznámení

Politické boje

Chovanec s nahou ženou. Kvůli fotomontáži podá trestní oznámeníNOVÉ 2
Domov

kn Echo24

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce nechat prošetřit objednávku kompromitující fotomontáže, která ho zobrazuje s nahou ženou. Podá kvůli tomu trestní oznámení. Materiál si prý objednali dva bulvární novináři „z mediálního domu se zájmy v politice“, aby se Chovanec „rozpovídal.“ Chovanec o tom v pondělí informoval na Twitteru.

Chovanec na sociální síti naznačil, že může jít o útok z okruhu vládního hnutí ANO, jehož předseda a vicepremiér Andrej Babiš je přes skupinu Agrofert majitelem mediální společnosti Mafra. Společnost Mafra tvrdí, že inkriminovaný snímek přišel do redakce webu Expres.cz, který provozuje.

„Pracovníci mediálního domu se zájmy v politice si měli v zahraničí zadat výrobu kompro fotomontáže konkurenčního politika. Nevěříte? Ale ANO,“ napsal ministr Chovanec na Twitteru nejdříve bez dalších podrobností.

Posléze ale celou záležitost osvětlil. Politik, proti kterému měla být fotomontáž namířena, je sám ministr vnitra. V létě se prý Chovanec dozvěděl, že pracovníci „jistého vydavatelství“ si chtějí nechat vyrobit kompromitující fotomontáž. Obrátil se proto na tajné služby.

V pondělí ministra prý navštívili dva bulvární novináři, kteří s sebou materiál přinesli. Mysleli si, že kompromitujícím snímkem Chovance „rozmluví“.

Fotografie Chovance s nahou dívkou přišla podle vyjádření společnosti Mafra do redakce serveru Expres.cz. „Podle standardních novinářských pravidel se dva redaktoři Expresu.cz obratem 1. října objednali k panu ministrovi,“ uvedla v dnešním vyjádření společnost.

V pondělí ráno pracovníci bulvárního portálu navštívili Chovance na ministerstvu vnitra s dotazem, zda je fotografie montáž, nebo zda o ní něco ví. Ministr novinářům podle Mafry řekl, že ví, o co se jedná, že se ho někdo touto cestou snaží očernit a že již informoval bezpečnostní složky. „Inkriminovanou fotografii redaktorům zpět nevrátil a oznámil, že se obrátí na Policii ČR,“ uzavřela Mafra své vyjádření.

Veškeré získané informace ministr předal v rámci trestního oznámení policii. „Pro fajnšmekry zveřejňuji fotomontáž. Nic moc..,“ komentoval kvalitu fotografie.

O existenci materiálu během pondělního jednání vlády Chovanec informoval i premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). „Je třeba dát prostor, aby celá věc byla objektivně prošetřena,“ uvedl Sobotka. Babiš se zasedání kabinetu neúčastnil, byl v zahraničí. Nařčení ale odmítl s tím, že se jedná o „Chovancovo PR“.

Resort ministra Chovance si dal dokonce tu práci, že dohledal původní snímek, který byl k fotomontáži použit. „Tak jsme dohledali originál. Ani to netrvalo dlouho :)“ informoval dále Chovanec na Twitteru.

Chovanec v prvním, vykopávacím, tweetu naznačil, že jde o fotomontáž na objednávku z okruhu hnutí ANO. Později ale narážku na koaličního partnera odmítl potvrdit.

Zveřejnění kauzy přitom přichází v době, kdy Lidové noviny a Mladá fronta Dnes (obě média spadají pod Mafru) zveřejnily několik nepohodlných textů sociální demokracii a předně premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Jde o privatizaci OKD či texty o podnikatelských aktivitách premiérova přítele Radka Pokorného.

Čtěte také: Chcete předplatné? Vyzkoušejte toaletní papír, láká MF Dnes

Rozhovor s Kalouskem, který nesměl vyjít v MF Dnes

Babišova sólodebata na Primě. Jak blízko k televizi má?