Blok proti islámu končí s Úsvitem národní koalice

Rozkoly v táboře protiislamistů

Blok proti islámu končí s Úsvitem národní koaliceAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

jh Echo24

Blok proti islámu v pondělí ráno vypověděl smlouvu se sněmovní opoziční stranou Úsvit – Národní koalice. Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička na webu a sociálních sítích uvedl, že Úsvit jednal neférově, neplnil své závazky a snažil se jen využít partnerství pro vlastní prospěch. Uzavření dohody označil za mylný politický krok, za který se členům svého hnutí omluvil. Organizace spojily síly v srpnu 2015 za účelem společné kandidátky do senátních a krajských voleb 2016.

Předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch řekl, že rozhodnutí bloku je pro něj obrovské překvapení, o vypovězení se dozvěděl pouze zprostředkovaně a zatím ho nechtěl komentovat. „Teď zjišťujeme informace. Zatím by jakékoliv mé vyjádření bylo předčasné,“ uvedl.

„ Důvodem vypovězení smlouvy je neférové jednání ze strany Úsvitu, který od samého počátku uvedl Blok v omyl a zneužil jej pro to, aby získal masivní podporu voličské základny Bloku proti islámu za účelem opětovného dosažení volitelných míst v Parlamentu ČR pro své vlastní členy. Závazky, ke kterým se Úsvit zavázal, od počátku neplnil a toto zjevně byl i jeho záměr,“ stojí v prohlášení na stránkách BPI.

„Zabránění islamizace ČR nebylo prioritou Úsvitu“

Blok si stěžuje na fakt, že nebyl oprávněn rozhodovat o způsobu vedení volební kampaně ani o prostředcích na volební kampaň vyčleněných, a to ani těch, které měly financovat volební náklady Bloku. Prohlášení rovněž vyzývá členy BPI, kteří jsou zároveň členy strany Úsvit národní koalice, aby vystoupili z této politické strany, „a to pro zjevné ideové rozpory mezi Blokem a Úsvitem, kdy, jak se ukázalo, zabránění islamizace ČR nebylo prioritou, ba ani skutečným úmyslem této strany.“

Vedení Bloku proti islámu současně oznámilo, že na 28. května svolává do Prahy celostátní sněm hnutí. Na něm Konvička odstoupí z funkce předsedy a bude usilovat o znovuzvolení a nový mandát. Prohlášení o vypovězení smlouvy s Úsvitem Konvička podepsal a oznámil společně se svým dosavadním místopředsedou Petrem Hamplem, který minulý týden oznámil svůj záměr rezignovat na funkci v nejužším vedením Bloku proti islámu. Chce se soustředit na kandidaturu do Senátu.

Čtěte také: Hampl prchá z vedení Bloku proti islámu. ‚O ničem nevíme‘

Blok proti islámu se loni domluvil s Úsvitem na spolupráci v letošních volbách do krajů a třetiny Senátu. Smlouva přepokládala, že Konvička bude takzvaným superlídrem formace. Letos v březnu napsal deník Právo, že Úsvit si smluvně pojistil účast Konvičky a BPI na své kandidátce do krajských i sněmovních voleb. Pokud by před nimi blok ukončil spolupráci, hrozí mu, že by musel platit až 60 milionů korun, tedy předpokládané náklady volební kampaně.

Letos v únoru na společné ideové konferenci v Praze schválily orgány Úsvitu i BPI změnu názvu strany na Úsvit s Blokem proti islámu. V březnu oznámil předseda Úsvitu Miroslav Lidinský, že ministerstvo vnitra změnu názvu straně nepovolilo. Nový název v kombinaci s programovými tezemi by prý podle ministerstva mohl vzbuzovat přesvědčení, že cíle strany směřují k popírání rovných práv a svobod občanů vyznávajících islám. Úsvit se podle Lidinského bude proti rozhodnutí bránit soudně.

Blok proti islámu vystupuje proti údajné islamizaci Evropy a kritizuje příliv uprchlíků. Úsvit zdůrazňuje české národní zájmy a přímou demokracii, v současné Sněmovně má osm poslanců.