Rodí se spojení Vitásková a Úsvit? Prý bojují za stejnou věc

Duo na scéně

Rodí se spojení Vitásková a Úsvit? Prý bojují za stejnou věcNOVÉ
Kvůli solárním dotacím vystoupila na úterní tiskové konferenci Úsvitu také Alena Vitásková. Jedná se přitom už o druhé společné veřejné vystoupení hnutí Úsvit a předsedkyně ERÚ. V polovině června se totiž zúčastnila debaty v Jihlavě, kterou Úsvit pořádal spolu s Blokem proti islamizaci. Foto: FOTO: Facebook/Úsvit - Národní demokracie
2
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Na české politické scéně se začíná čím dál více diskutovat o možném novém spojení. Na jedné straně jsou to poslanci z hnutí Úsvit, které opustil jejich lídr Tomio Okamura a založil si nové uskupení, na druhé straně je to nepravomocně odsouzená předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková.

V úterý poslanci Úsvitu a Vitásková vystoupili na společné tiskové konferenci k obnovitelným zdrojům energie. Jednalo se přitom už o jejich druhé společné veřejné vystoupení. Podle poslance Úsvitu Marka Černocha se nejedná o spolupráci v pravém slova smyslu, s Vitáskovou ale podle jeho slov bojují za stejnou věc, tak proč nebojovat společně. Sama Vitásková na otázku, jestli se plánuje spolupráce také na politické úrovni, neodpověděla.

„Je to spojenectví v rámci ušetření peněz lidem. Už od loňského roku upozorňujeme na nezákonné vyplácení peněz v rámci podporovaných zdrojů, paní Vitásková také říká, že jsou peníze vypláceny neoprávněně. V tu chvíli je to tedy člověk, se kterým se chceme bavit,“ uvedl pro server ECHO24 Černoch, podle kterého kvůli dotacím pro solárníky přijde český stát o 45 miliard ročně.

„Jsme jediný poslanecký klub, který se s paní Vitáskovou spojil. Spolupráce je čistě na odborné úrovni a bude dána tím, jak bude postupovat náš návrh zákona ve Sněmovně,“ dodal tiskový mluvčí Úsvitu Jan Zilvar. Úsvit se totiž ve Sněmovně snaží prosadit novelu zákona o podporovaných zdrojích energie.

Kvůli solárním dotacím vystoupila na úterní tiskové konferenci Úsvitu také Vitásková, která je v této otázce s hnutím ve shodě a která ve věci solárních dotací podala trestní oznámení, které protikorupční policie odložila. Také Vitásková tvrdí, že spolupráce probíhá pouze na odborné úrovni v oblasti energetiky – a to delší dobu.

„Během posledních dvou let probíhá řada změn v energetice. A já jsem se již v minulosti účastnila mnoha seminářů, které uspořádali poslanci Úsvitu a také pravidelně docházím na jednání jejich poslaneckého klubu,“ uvedla pro server ECHO24 Vitásková, podle které se také účastnila řady společných tiskových konferencí. „Nebylo to poprvé ani naposled,“ dodala.

Nedávno se přitom v médiích hodně řešilo jiné společné vystoupení hnutí Úsvit a předsedkyně ERÚ. V polovině června se Vitásková zúčastnila debaty v Jihlavě, kterou Úsvit pořádal spolu s Blokem proti islamizaci.

Debaty Úsvitu lákají lidi, ERÚ toho jen využil

Podle některých plakátů (a například i podle informací na Facebooku Bloku proti islamizaci) se Vitásková měla nejdříve účastnit debaty v Ostravě týkající se imigrace. Na jednom z plakátů stálo napsáno „Stop imigraci – debata s občany“, jako speciální host pak byla uvedena právě Vitásková. Mluvčí ERÚ Vladimír Černý ale serveru ECHO24 po zveřejnění plakátů řekl, že se jedná o omyl a že se nikdo z úřadu nebude protiimigrační debaty účastnit. Vitásková se debaty skutečně nezúčastnila a podle svých slov ani účast nepřislíbila.

O několik dní později se ale konala jiná debata nazvaná Brusel je nám na nic, chceme ochranu hranic! tentokrát v Jihlavě a tam už Vitásková dorazila. Debata byla ale rozdělena do dvou částí, nejdříve proběhlo úvodní slovo o energetice, které pronesla právě Vitásková, a pak právě diskuze o islamizaci, které se již předsedkyně ERÚ neúčastnila.

ERÚ poté účast Vitáskové na akci Úsvitu a Bloku proti islamizaci zdůvodnil tím, že na oficiální akce úřadu, kdy jeho zástupci jezdili informovat po republice o změnách cen elektřiny, nechodilo mnoho lidí. Právě proto úřad využil možnost, kterou mu Úsvit dal. „Ta debata nebyla zaměřená jen na imigraci, jak to prezentovala média. Velká část byla věnována právě energetice,“ uvedl Černoch.

Podobné akce ale podle Vitáskové následovat nebudou, protože se jednalo o jednorázovou záležitost. „To bylo v rámci konzultačního procesu, který jsme vedli po celé České republice. Tam, kde měli občané zájem, jsme informovali o nové tarifní struktuře a o ochraně spotřebitelů a využili jsme pozvání. S panem poslancem Lankem jsme měli první část a poté jsme odjížděli,“ sdělila serveru Vitásková.

Úsvit se ale Vitáskové zastává i v řadě dalších věcí, což potvrzuje i Černoch. „Když přišly tlaky, aby paní Vitásková nebo každý další předseda ERÚ spadal pod služební zákon, nahlas jsme se proti tomu ohradili. Máme také velkou zásluhu na tom, že nakonec pod služební zákon nespadá. Hodiny a hodiny jsme za ni bojovali ve Sněmovně,“ uvedl serveru Černoch.

Dlouho totiž panovaly nejasnosti ohledně postavení předsedy a místopředsedy ERÚ. Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu se rozcházela v názoru, zda vedení úřadu podléhá služebnímu zákonu. Pokud by to tak bylo, Vitásková by musela v úřadu skončit. Nakonec novela určila, že se na ni služební zákon vztahovat nebude.

Čtěte také: Předsedkyně ERÚ na protiuprchlické debatě? Vitásková akci s Úsvitem zrušila

‚Bude tam víc lidí.‘ Vitásková na debatu antiislamistů nakonec přišla

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články