Předsedkyně ERÚ na protiuprchlické debatě? Vitásková akci s Úsvitem zrušila

Podivný mix zájmů

Předsedkyně ERÚ na protiuprchlické debatě? Vitásková akci s Úsvitem zrušilaNOVÉ
Jeden z plakátů, který zval na akci Úsvitu s předsedkyní ERÚ Alenou Vitáskovou Foto: Repro: Twitter/Martin Kuba
1
Domov

Oliver Jahn

Speciální host – Alena Vitásková z ERÚ, zvou plakáty na plánovanou debatu Stop imigraci v Ostravě. Pozvánka na akci pořádanou členy hnutí Úsvit – Národní koalice oblétla internet, Vitásková ani nikdo z Energetického regulačního úřadu se jí ale účastnit nehodlá. Po jejím boku se měli debaty s podtitulem „Brusel je nám na nic, chceme ochranu hranic!“ účastnit také předseda Úsvitu Miroslav Lidinský, poslankyně Olga Havlová nebo dietolog Rajko Doleček.

Na 8,5 roku nepravomocně odsouzená šéfka ERÚ za podezřelé udílení licencí solárním elektrárnám Alena Vitásková se měla objevit po boku odpůrců migrace z Úsvitu – Národní koalice a Blokem proti islamizaci na debatě příznačně nazvané „Stop imigraci!“ pořádanou ve čtvrtek 9.6. v prostorách Kulturního zařízení Gama v Ostravě.

„Úsvit – Národní Koalice a Blok proti islamizaci Vás zvou na debatu: Brusel je nám na nic, chceme ochranu hranic!“ zve na Facebooku stránka Blok proti islámizaci – Moravskoslezsko s výčtem jmen údajných hostů včetně Vitáskové, Lidinského, Havlové, Dolečka a předsedy moravskoslezského Úsvitu Pavla Koruny. „Chcete slyšet pravdu o nelegální imigraci v ČR, radikálním islámu u nás i na Blízkém východě ale i u nás a především o tom co dělat, když naše vláda nekoná? Jak je to s azylovými tábory? Jakým způsobem chránit naše hranice?“

Z anotace debaty tak nebylo zcela jasné, jakou roli v debatě měla hrát právě Vitásková. Dalo by se argumentovat, že i otázky energetiky mohou souviset s obavami protiuprchlicky smýšlejících uskupení, sama předsedkyně ERÚ se ale na tuto otázku veřejně zatím nevyjadřovala.

ERÚ: Takových debat se neúčastníme

Podle mluvčího ERÚ se jedná o omyl. „Nikdo za Energetický regulační úřad a tím pádem ani předsedkyně Alena Vitásková se této protimigrační debaty v Ostravě účastnit nebude,“ vyvrací ale pozvánku Úsvitu pro ECHO24.cz mluvčí ERÚ Vladimír Černý.

Podle něj se jméno Vitáskové a v minimálně jednom případě i použití loga ERÚ objevilo na materiálech k akci neprávem. „V rámci celorepublikové ERÚ road-show jezdíme po českých a moravských městech za občany a účastníme se i odborných debat, které pořádá například Svaz měst a obcí ČR. Žádné takové debaty jako té, o které je řeč, se kvůli jejímu zaměření neúčastníme a ani jsme to neplánovali.“

„On teď ERÚ hodlá regulovat i migraci? U státního úředníka který má být v čele nezávislého úřadu je tohle nepřijatelné!“ komentoval nejprve na svém Twitteru exministr průmyslu a obchodu a člen výkonné rady ODS Martin Kuba. „Pokud to je pravda ODS bude požadovat aby vláda navrhla prezidentovi odvolání paní předsedkyně z funkce.“ Údajná účast Vitáskové na protimigrační debatě vzbudila na síti vlnu nevole, kdy řada diskutujících podobně jako Kuba nechápala, proč by se podobné akce měla šéfka ERÚ vůbec účastnit.

Někteří spekulovali, že se mohlo jednat o to, že by Vitásková oplatila členům Úsvitu svou podporu ve sněmovně. Poslanci hnutí se totiž opakovaně za Vitáskovou postavili ve smyslu nezařazení její pozice pod služební zákon a tím pádem za umožnění setrvání nepravomocně odsouzené šéfky ERÚ ve funkci. V minulosti pak Úsvit vyhrožoval před poslanci obstrukcemi, pokud při projednávání energetického zákona nepustí Vitáskovou ve sněmovně k mikrofonu.

Čtěte také: Rozpustit blok mě napadlo až na sněmu, přiznává Konvička

Vitásková pod služební zákon nespadá, končit v ERÚ předčasně nemusí