1 V Rusku je za hrdinu

Bělorus mával na paralympiádě ruskou vlajkou, za trest jede domů

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) vykázal z paralympiády v Riu člena běloruské výpravy za to, že během slavnostního ceremoniálu nesl ruskou vlajku. Jako protest proti zákazu startu ruských sportovců se pro to rozhodl Andrej Fomočkin, IPC ale politické protesty nepovoluje a muže tak disciplinárně potrestal, informuje Reuters.

Jako hrdinu oslavovala Fomočkina běloruská a ruská média. Funkcionáře z běloruského Republikového centra pro olympijský trénink v atletice totiž napadlo si jako projev náklonnosti ke svému většímu jazykem a kulturou podobnému příbuznému vzít na slavnostní úvodní ceremoniál ruskou vlajku.

Krok, kterým se Fomočkin snažil upozornit na absenci ruských paralympioniků potrestaných kvůli dopingovému skandálu zákazem startu, je ale v rozporu s mezinárodními olympijskými pravidly. Jeho akreditace tak byla odebrána a IPC ve čtvrtek uvedl, že kvůli politickému protestu musí jet běloruský bafuňář domů.

„IPC bude mluvit s běloruským Národním paralympijským výborem, aby mu připomenul, že politické protesty jsou na paralympijských hrách zakázány,“ cituje Reuters vyjádření Mezinárodního paralympijského výboru.

Výbor dodal, že byla zmíněnému dotyčnému odebrána akreditace, jmenovitě ale nikoho ani Fomočkina, kterého identifikovala ruská média, neuváděla. „Dnes se mezi námi objevil hrdina. Ukázal solidaritu s lidmi, se kterými bylo ostudně nelidsky zacházeno tím, že jim nebylo umožněno závodit na paralympiádě,“ velebila Bělorusův krok mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Čtěte také: Rusové trucují. Na boj s dopingem budou posílat méně peněz

Ruští paralympionici nesmí ani na zimní hry 2018

,