Zastánci brexitu šroubují kampaň a vedou o tři procenta
REFERENDUM O BREXITU
Zastánci brexitu, odchodu Velké Británie z Evropské unie, mají podle posledního průzkumu veřejného mínění už tří procentní náskok nad zastánci setrvání země v unii. Poukazuje na to The Guardian s tím, že odpůrci brexitu ztratili čtyři procenta za poslední dva týdny poté, co zastánci opuštění unie rozjíždějí masivní kampaň.
Stoupenci brexitu tak nyní mají podle průzkumu 43 %, zatímco odpůrci opuštění EU 40 %. Tato poslední ztráta prý úzce souvisí se začínající kampaní za bezpečnost země Borise Johnsona, bývalého starosty Londýna a známého zastánce brexitu.
Průzkumu se zúčastnilo 2 007 dotázaných občanů. Polovina z nich uvedla svou víru v to, že by byla imigrační krize pod lepší kontrolou, pokud by Velká Británie skutečně opustila EU. Pětina dotázaných si myslí, že by země jako člen evropského splečenství zvládala tuto problematiku lépe.
Právě migrační krize, která sužuje Evropu, je jedním z rozhodujících faktorů, podle kterých se budou občané při referendu rozhodovat. Pro dva z pěti respondentů průzkumu je totiž právě tato tematika jedna ze dvou nejdůležitějších otázek.
Pro více než třetinu účastníků průzkumu je jednou ze dvou nejdůležitějších otázek schopnost Británie tvořit vlastní právní systém bez unijních nařízení a zásahů. 29 % respondentů uvádí možný pozitivní vliv brexitu na ekonomiku státu.
V jiném průzkumu před dvěma týdny uvedlo 55 % z dosud nerozhodnutých respondentů, že by se pravděpodobně přiklonili k setrvání v unii. 32 % dosud nerozhodnutých si myslelo opak. Tento rozdíl se v posledním průzkumu dramaticky proměnil. Z nerozhodnutých respondentů by se k případné volbě znamenající setrvání v EU přiklánělo už „jen“ 36 %. Naopak dosud nerozhodnutých respondentů s případným rozhodnutím pro brexit o jeden procentní bod přibylo na 33 %.
Očekává se, že v Británii populární Johnson velmi brzy zahájí kampaň s cílem upozornit na bezpečnostní rizika spojená s členstvím země v EU, včetně možnosti začlenění Turecka.
Podle Johnsona je vliv unie na Velkou Británii velmi negativní, navíc podle něj nemá EU migrační krizi pod kontrolou. Odkazuje se i na údajné spojení unie s lobbisty a nadnárodními korporacemi: „Je na čase, aby si liberálové uvědomili, co je EU ve skutečnosti – prostředník, mezičlánek, mezi největšími korporacemi, jejich lobbisty a odpovědnými činovníky evropských regulací. Cílem je zamezit řádné soutěži. Znevýhodnění vidím od start-upů po inovátory.“