Čína rozšiřuje svůj vliv v Pacifiku. Austrálie je na nohou
ČÍNSKÝ VLIV V TICHOMOŘÍ
Čínský ministr zahraničí Wang I zahájil cestu po tichomořských státech, s nimiž chce Peking uzavřít rozsáhlou bezpečnostní a hospodářskou dohodu, která by dramaticky rozšířila vliv Číny v regionu. Mluvčí americké diplomacie Ned Price ve středu vyjádřil obavy nad čínskými plány v Pacifiku a varoval, že by Čína mohla pacifické ostrovy využít ve svůj prospěch a destabilizovat region. Austrálie na čínskou iniciativu reagovala vysláním své ministryně zahraničí Penny Wongové na Fidži, informovala agentura Reuters.
Čínský ministr ve čtvrtek svou tichomořskou misi započal na Šalamounových ostrovech, s nimiž již Peking nedávno bezpečnostní smlouvu podepsal. Dohoda by podle kritiků mohla vést k vyslání čínských vojáků na Šalamounovy ostrovy či dokonce ke zřízení čínské vojenské základny.
„Čína doufá, že vztahy se Šalamounovými ostrovy by se mohly stát modelem pro další ostrovní země v Tichém oceánu,“ prohlásil Wang, kterého doprovází více než čtyřicetičlenná delegace. Šalamounovy ostrovy získaly v Číně „upřímného a spolehlivého partnera“, dodal.
Na programu desetidenní cesty šéfa čínské diplomacie je rovněž Kiribati, Samoa, Fidži, Tonga, Vanuatu, Papua-Nová Guinea a Východní Timor. S představiteli dalších zemí, které by podle představ Číny měly být do dohody zahrnuty, bude Wang jednat virtuálně. Jedná se o Cookovy ostrovy, Niue a Mikronésii.
Podle agentury AP je na 30. května na Fidži naplánována schůzka čínského ministra zahraničí s jeho protějšky z tichomořských zemí a Čína doufá, že by tam mohl být schválen návrh společné dohody.
Prezident Mikronésie David Panuelo ale již vůdcům ostatních pacifických států dopisem oznámil, že jeho země plán neschválí. Panuelo zdůraznil, že dohoda by zbytečně zvýšila geopolitické napětí a ohrozila stabilitu regionu. Panuelo rovněž upozornil, že Čína by získala kontrolu nad rybolovem a komunikační infrastrukturou v oblasti. Peking by podle mikronéského prezidenta mohl odposlouchávat místní telefonické hovory a zadržovat e-maily.
Z návrhu dohody, který má agentura AP k dispozici, vyplývá, že Čína má v plánu poskytovat výcvik policistům tichomořských států i jinak posílit spolupráci bezpečnostních sil, například v oblasti kyberbezpečnosti, společně rozvíjet rybolov, který zahrnuje i lukrativní lov tuňáků, zvýšit spolupráci při provozování internetových sítí a zřídit Konfuciovy instituty pro propagaci čínské kultury a vzdělání. Zmíněna je i možnost vytvoření zóny volného obchodu s pacifickými státy.
Mluvčí americké diplomacie Ned Price varoval, že dohody by mohly být uzavřeny narychlo, bez patřičného projednání, a mohly by být vágní a netransparentní.
Austrálie v odpovědi na Wangovu cestu vyslala na Fidži svou ministryni zahraničí Penny Wongovou. „Musíme na toto reagovat, protože Čína se snaží zvýšit svůj vliv v regionu, kde je od druhé světové války tradičním bezpečnostním partnerem Austrálie,“ prohlásil dnes nový australský premiér Anthony Albanese.
Wongová v projevu na Fidži prohlásila, že Canberra bude naslouchat tichomořským ostrovům, které jsou vůdčími hlasy v celosvětové debatě o klimatických změnách. Austrálie chce být partnerem, který si pro spolupráci neklade žádné další podmínky, podotkla.