‚Znevažování islámu.‘ Magistrát v průběhu scénky zrušil Konvičkovcům akci

Protiislámská demonstrace

‚Znevažování islámu.‘ Magistrát v průběhu scénky zrušil Konvičkovcům akciAKTUALIZOVÁNO
Martin Konvička v obklopení zasahujících policistů. Foto: Foto: Echo24
8
Domov

vb Echo24

Půl hodiny po začátku dnešní povolené protestní akce Konvičkovců před ambasádou Saúdské Arábie v pražských Dejvicích zasáhla magistrátní úřednice a akci zrušila. Stalo se tak poté, kdy Konvičkovci (IMK) začali předvádět parodii na pouť do Mekky a obcházení muslimského posvátného černého kamene. Za ten protestujícím sloužilo suché WC přehozené černou látkou.

Policisté, kteří jednali na pokyn magistrátní úřednice, rozpuštění akce zdůvodnili tím, že účastníci shromáždění znevažují náboženství a odchýlili se od původně ohlášeného programu.

Účastníci demonstrace na to reagovali pískáním z píšťalek, které si buď sami donesli nebo je dostali na místě od organizátorů. Jeden účastník – pravděpodobně organizátor – nabízel píšťalku i reportérovi serveru Echo24.cz, který na místě byl. Někteří účastníci akce také začali směrem k policistům skandovat: „Gestapo! Gestapo!“ Martin Konvička následně své příznivce vyzval, aby toho zanechali a z místa v klidu odešli. Novinářům také řekl, že zrušení akce napadne u soudu.

Konvičkovi příznivci se při dnešní akci převlékli za muslimy a před velvyslanectví Saúdské Arábie umístili mobilní toaletu představující podle nich muslimskou svatyni Kabu v saúdskoarabské Mekce. Chystali se jí „kamenovat“ zmuchlanými novinami, a parodovat tak tento posvátný rituál islámu. Právě toto představení označili úředníci za znevažování náboženské víry a akci nechali rozpustit.

Parodování muslimů předcházely celkem tři proslovy. Kromě Martina Konvičky ke shromážděným promluvila také bývalá muslimka, která vystupuje jako Beatrice Radosa. Konvička ve svém proslovu zmínil historii česko-saúdských vztahů, připomněl také sérii teroristických útoků z posledních měsíců.

Ministerstvo: Konvičkovu akci odsuzujeme

České ministerstvo zahraničí označilo Konvičkovu nedělní akci za provokativní a za přímou urážku náboženské skupiny. „Ministerstvo zahraničních věcí odsuzuje co nejdůrazněji jakoukoli podobnou aktivitu, která šíří náboženskou nesnášenlivost, vnáší nevraživost do české společnosti, a tím poškozuje obraz České republiky ve světě,“ uvedlo ministerstvo na svém webu.

Konvička ve svém projevu označil Saúdskou Arábii za největšího vývozce terorismu na světě a vyzval českou vládu k vyhoštění jejích diplomatů ze země. Na dohled z oken velvyslanectví příznivci Konvičky umístili transparent s heslem ‚Ten, kdo s malou dívkou žil, ten je u mě pedofil‘.

V srpnu na Staroměstském náměstí vyvolala Konvičkova iniciativa svou protiislámskou akcí paniku mezi turisty. Konvička a jeho stoupenci na ní vystupovali jako maskovaní muži převlečení za bojovníky tzv. Islámského státu a stříleli z maket zbraní. Policie akci vyšetřuje jako výtržnictví.

Čtěte také: Konvičkova akce zvýšila riziko terorismu, magistrát ji měl zakázat, míní Chovanec

Postup magistrátu má prověřit právník

Konvička dnes novinářům řekl, že bude postup magistrátu řešit se svým právníkem. Úředníci se nechtěli vyjádřit a odkázali na oficiální vyjádření mluvčího magistrátu. Policejní mluvčí Tomáš Hulan ČTK řekl, že nikdo nebyl zadržen a policie postupovala výhradně na základě žádosti úředníků.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) po shromáždění na Staroměstském náměstí žádala potrestání magistrátního úředníka, který akci povolil. Ministerstvo vnitra ale dalo úřadu za pravdu. Důvody k zákazu podle něj nebyly, ohlášení demonstrace ovšem podle vnitra mělo vzbudit zvýšenou pozornost.

Magistrát ani dnešní shromáždění předem nezrušil, podle úředníků k tomu neměl důvod. K odvolání ani přesunutí akce organizátory nepřimělo ani oznámení magistrátu, že kvůli havárii kanalizace se akce před ambasádou nemůže konat. V pátek se kvůli tomu pokusil dosáhnout zrušení akce náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). IMK to označila za naschvál a zvažuje trestní oznámení.

Dnešní akce IMK byla svolaná na den 15. výročí teroristického útoku na Světové obchodní centrum a Pentagon v USA. Útoky teroristů ze skupiny Al-Káida si tehdy vyžádaly téměř 3000 obětí. V pátek v saúdskoarabcké Mekce také začala velká pouť za účasti téměř dvou milionů muslimů ze 150 zemí.

Čtěte také: Naší akci nezabráníte. Konvičkovci podají na Dolínka trestní oznámení